Tusea la copii . Urgent !!! raspuns medic

Afectiuni respiratorii la copii
Intrebare postata de Nica Diana cu 13 ani in urma

Buna,
Am un baiat de 5 ani , care tuseste de 10 LUNI , in urma unei bronsite pulmonare ,care a fost tratata cu Ampicilina si Gentamicina (injectabil) , timp de 7 zile , dupa care a ami luat 5 zile de Augumentin. In urma acestui tratament a mai urmat 5LUNI diferite tratamente , cu antibiotice in fiecare luna . In luna iulie i-a fost facuta o radiografie pulmonara si a fost tratat cu Axentine , Erodmed ,Ventolin , timp de 7 zile . Dupa 3 zile am revenit la spital cu laringita , urmand un tratament cu Ampicilina si Hemisuscinat timp de 4 zile. Dupa o luna a facut febra si a urmat 5 zile cu Ospen si Nurofen . In septembrie s-a recoltat un exudat faringian , care a avut ca rezultat STREPTOCOC BETAHEMOLITIC , acesta fiind sensibil la Cefaclor. Ulterior a urmat 10 zile de tratament cu Ceclor. Dupa 5 zile de la terminarea tratamentului cu Ceclor, baietelul tuseste din nou . Tusea este neproductiva , nu face febra , i-au fost facut examene ORL care nu au prezentat modificari. Radiografia din luna iulie nu a prezentat modificari , i-au fost facute examene cu spirometru care au fost in para metrii normali. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi , cu un numar de telefon al unui doctor pediatru sau cu o adresa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Ionescu (acum 13 ani)

Unde locuiti ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nica Diana (acum 13 ani)

Filiasi , jud Dolj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Nica Diana , Bună ziua ,
După istoric pare o bronşită spastică ( astmatiformă ) şi nu infecţie .
Medicul pediatru în colaborare cu un alergolog sunt cei mai indicaţi să reexamineze copilul.
Cu sănătate Dr. Emil otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni respiratorii la copii.

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Foarte posibil sa fie astm bronsic la acest copil. Aceste infectii respiratorii recidivante pot fi expresia unor forme de astm. In primul rand trebuie facute teste alergologice la orice cabinet de alergologie. Nu a mai avut si alte manifestari alergice? Poate fi astm chiar cu spirometrie si radiografie normale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru (acum 10 ani)

Scuzati-ma dar cred ca totusi a-ti bombardat copilasul cu medicamente cam multe iar organismul lui este destul de crud .De obicei doctorii nu afirma faptul ca anumite tratamente sunt extrem de nocive si indradevar fac bine doarr pe o parte iar pe cealalta te slabeste mult mai mult .incercati sa-i ridicati imunitatea pe cai naturale iar atunci ve-ti avea bucuria de a-l vedea cu adevarat sanatos.
multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda (acum 10 ani)

si baietelul meu a tusit acum 2 ani cam 5 luni pana a fost tratat cu ceftamil si dexametazona. Diagnosticul a fost pneumonie cu sindrom astmatiform. A fost ok un an si jumatate iar acum s-a imbolnavit iar. Diagnosticul este acelasi, si tratamentul, va tin la curent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Melania (acum 8 ani)

Buna eu la fetita mea de cate ori tuseste cand e racita ai dau sirop de patlagina,e si natural si chiar foarte bun si chiar la fetita mea a functionat mereu.eu ca mama v-as recomanda ptr micutul dvs si nu numai doar medicamente pe baza de plante de la plafar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11545631376 (acum 5 ani)

Am o fetiță de 1 an și 5 luni care îmi răcește foarte des. Face temperatura, îi curg mucisori. ..Am avut de la un doctor tratament, recomandu-mi dexametazona fiola baubila. .Nu știu cât timp am voie sa i dau și cât ml. Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: