Tuse iritativa baietel 4,5 ani raspuns medic

Afectiuni respiratorii la copii
Intrebare postata de ElGreco cu 12 ani in urma

De vreo o luna, in urma unei viroze vindecate, tuseste uscat, persistent -la 1-2 minute, tuse ce seamana cu un tic sau iti da senzatia ca are un corp strain in gat. Nu are febra, stare p***a sau alte simptome. Cand doarme nu are nicio problema. Am fost si la pediatru si la ORL si am incercat diverse tratamente-antialergice, antitusive. Nicio imbunatatire....Exudatele faringian si nazal au iesit negative. Aceste simtome le-a avut timp de 3-4 luni si in iarna trecuta,dupa ce s-a vindecat varicela, dar acestea au disparut foarte greu, dupa un tratament facut de medicul ORL-ist cu un nebulizator(inhalator). Ma ingrijoreaza foarte mult aceasta tuse care este foarte deranjanta si pentru copi si pentru cei din jur. MA POATE AJUTA CINEVAA CU VRE-UN SFAT?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca in adevar nu are nici o alta simptomatologie,iar medicii Pediatru si ORL l-au consultat , cred ca este o tuse iritativa sau o alergie la ceva din camera( praf ,aer supraincalzit ,animal de casa) Daca persista faceti si o radiografie pulmonara . Protejati-l fat de aerul rece Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni respiratorii la copii.

ElGreco (acum 12 ani)

La recomandarea medicului de familie, i-am efectuat toate analizele care sunt in parametrii, cu exceptia monocitelor - usor crescute si testului candida bucalo-faringain care a iesit pozitiv. Ac***a in vedere noile informatii, ce considerati ca s-ar impune? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Sa-l vada din nou medicul pediatru caci daca in adevar este vorba de o ciuperca orofaringiana, aceasta poate provoca o tuse iritativa. In caz afirmativ exista solutie pentru stomatita albicans la farmacie. cu care se pensuleaza zona inspecial dupa mese.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

De nevindecat (acum 12 ani)

Aceste probleme sunt absolut de nevindecat cu medicamente chimice si des boala este aparuta de abai dupa utilizarea lor. Va pierdeti doar timpul si riscati si agraveara simptomelor daca incercati sa vindecati asa ceva cu antibiotice si alte p***ai. Daca doriti o sansa de vindecare trebuie sa mergeti la un medic homeopate foarte bun. Insa acesti medici sunt putini si trebuie sa stiti unde sa mergeti.
Daca imi lasati aici orasul unde locuiti va pot spune ce medic homeopat bun se afla in apropiere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

koka (acum 12 ani)

asta vroiam sa stiu daca intradevar un medic homeopat poate ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ooaannaa (acum 11 ani)

Buna ziua.Sunt din husi,judetul vaslui.cunoasteti un medic homeopat bun in aceasta zona?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum 9 ani)

BUna ziua,

Ne intereseaza si pe noi un medic bun homeopat. Noi Suntem din Suceava. Ne puteti recomanda pe cineva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MV (acum 12 ani)

Am trecut si noi prin asta cu fetita. Tusea este de la candida, facut de la tratamentul cu antibiotic. Am scapat cu Macmiror tablete, zdrobite intr-o lingurita cu suc/apa, daca copilul nu a mai inghitit pastile. Nu sunt amare ca alte produse din aceeasi gama si la aceeasi varsta de 4-5 ani, noua pediatrul ne-a recomandat o jumatate de pastiluta dimineata si seara, timp de 10 zile. O sa va convingeti de ceea ce spun in timp pentru ca este aproape sigur ca va aparea din nou dupa un eventual tratament antibiotic in viitor. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Traian (acum 11 ani)

A verificat cineva eventualitatea infestarii cu paraziti? Ne chinuim cu aceleasi simptome, plus la trei-patru zile febra 38.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stoian (acum 11 ani)

Buna.Si noi avem o fetita de 4,5 luni care in urma unei banale raceli,a ramas cu o tuse iritanta,seaca-productiva care o agita.Ca tratament i-am administrat conform retetei prescrise de medicul de familie urmatoarele:klacid,rinathiol si romergan,dar tusea inca persista si este modificata in reducerea cantitatii de expetoratie,avem nevoie de sfaturi.Dorim raspuns si va multumim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan (acum 10 ani)

eu am fost cu piticu la ORL si mi-a spus ca important e sa fie spalat in nas cu apa de sare si mi-a dat si cevade inhalat , ma feresc sa dau tratamentul deoarece la uni copii poate sa le faca rau .

Mergeti la ORL-ist

multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda (acum 10 ani)

VREAU UN HOMEOPAT BUN PENTRU ACEEASI SITUATIE CU TUSE IRITATIVA IN BUCURESTI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 9 ani)

In T imisoara ce medic imi recomandati ? pentru o fetita de 3 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

In Timisoara puteti contacta pe D+na dr Anca Malai medic pediatru ) bfost cadru universitar la Pediatrie Consulta la Clinica particulara pe strada Independentei in Timisoara. Recomandarea o face Dr. Emil Otesteanu la cererea d''vs

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi (acum 8 ani)

Ati incercat pt candida orofaringiana gargara cu apa si bicarbonat? Eu am auzit ca ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1511729045 (acum 6 ani)

Buna, aceiasi problema am si eu cu băiețelul de 3 si 7 luni.Tusea persista de 1 luna , tusea si la 2 secunde uneori , la orizontală nu se manifesta.Am incercat toate tratamentele posibile ,dar fara rezultat. medic pediatru, orelist,alergolog, pneumolog, radiografie si analize Nimic si nimic.Nu găsim sursa tuse iritative din gat.
Voi cum i.ati venit de hac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Buna seara! Oare ce soluție ati gasit pentru a scapa de aceasta tuse? Ne confruntam si noi cu aceeași problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 11 luni)

Ati rezolvat ?! Aceeasi problema o am si eu cu fetita mea de 7 anisori.,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 3 luni)

Buna seara! Aceeasi problema o avem si noi cu fetita de 7 ani. Tuseste de o luna si jumatate incontinuu. Va rog sa imi spuneti cu ce ati scapat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: