Raceala si anestezia generala raspuns medic

Afectiuni respiratorii la copii
Intrebare postata de delicatie cu 13 ani in urma

Buna, am un baietel de 1an si jumatate care va trece sambata printr-o interventie de desfundare a unui canal lacrimal, cu anestezie generala, insa a racit, de aseara ii curge nasucul si stranuta, nu face febra nici nu tuseste, si e vioi ca intotdeauna. Mai putem face interventia sau ne reprogramam? Mentionez ca erup acum caninii de jos, pot fi reactii de la dinti, sau doar o raceala? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună ziua,
Răsspunsul este ...NU ! O anestezie generală se face numai la subiecţii sănătoşi !
Rinoreea este determinată de ceva ( inflamaţia mucoasei nazale din vecinătatea orbitelor, o reacţie alergică ,chiar o infecţie respiratorie incipientă) deci copilul trebuieconsultat.
Dealtfel ,înainte de orice intervenţie cgirurgicală programată ,pacientul este supus unui nou examen medical.
Cu sănătate Dr Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni respiratorii la copii.

Carpe Diem (acum 13 ani)

Pana trece raceala baietelului dvs, faceti-i masaj la coltul interior al ochiului, eu cu acest masaj timp de o saptamana si de 20 de ori pe zi i-am desfundat canalul lacrimal si am scapat de interventia chirurgicala. Asta a fost recomandarea medicului oftalmolog. Faceti ca si atunci cand va stergeti dvs ochii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: