Faringoamigdalita acuta raspuns medic

Afectiuni respiratorii la copii
Intrebare postata de catalinig cu 12 ani in urma

Buna ziua,

Baietelul meu,(2 ani si 8 luni) a fost diagnosticat acum 3 saptamini cu angina acuta si catar tubotimpanic. In urma unui episod febril (in numai 5 ore temperatura a crescut de la 37.8 la 39.5 desi i-am administrat cite un supozitor de nurofen, si panadol in acest interval), copilul a convulsionat , si nu este pentru prima oara (daca nu ar fi vomat algocaminul si fenobarbitalul dat pe gurita poate ca as fi evitat acest traumatizant eveniment). Ingrijorator este faptul ca dupa 10 zile de fortum si ampicilna, si alte 5 zile de amoxacilina, temperatura copilului tot nu cedeaza (nu stiu la ce valori termice s-ar ajunge daca nu i-as administra antitermice atunci cind aceasta ajunge la 38 C).Internata din nou in spital (de data aceasta in alt spital de pediatrie si din alt oras ) pentru investigatiile neurologice recomandate de medic , si datorita faptului ca temperatura nu cedeaza , copilul este diagnosticat cu faringoamigdalita acuta. Dupa alte 4 zile de penicilina injectabila, situatia copilului nu pare a fi ameliorata, cu atit mai mult cu cit copilul prezinta in plus si o congestie nazala destul de suparatoare (nu este vorba de polipi pentru ca acum 3 luni copilului i s-a facut adenoidectomie sub control endoscopic, iar cine a efectuat-o a facut tot ce se putea in acest sens).
Trebuie sa amintesc ca in ultimele 3 luni ma confrunt cu 3 episoade de angina acuta si 2 de catar tubotimpanic care au debutat fiecare cu febra inalta , si care nu cedeaza decit la algocamin.
Avind in vedere cele relatate va rog mult sa-mi dati un sfat, cum as putea trata aceste amigdalite ale copilului , pentru ca ma dispera faptul ca are deja 3 saptamini de antibiotic , si nu constat nici un rezultat.
Oricum, peste citeva zile ma voi prezenta cu el la o clinica din Bucuresti(sint din provincie)pentru un alt consult ORL, dar pina atunci sfatul dv. mi-ar fi de foarte mare ajutor.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Incercati si cresteti-i imunitatea prin : Echinaceea cu propolis sau Ribomunil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: