Pupila de la un ochi marita

Afectiuni oculare
Intrebare postata de ale_mak89 cu 12 ani in urma

Am 22 ani.Din luna aprilie am observat la ochiul drept ca pupila este marita fata de pupila de la ochiul stang. Atunci cand plang sau ochiul este obosit pupila de la ochiul drept se micsoreaza, ramane asa un timp si apoi se face iar mare, am consultata un medic oftalmolog insa nu am probleme de vedere de aceea mi-a recomandat un medic neurolog. Am fost internata vreo 2 zile in spital unde mi-a facut tomograf,analize de sange si raze la plamani si mi sa zis ca nu am nimic si ca nu stie de la ce se trage. Ati putea sa-mi dat un sfat? Ati mai intalnit asemenea cazuri?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Probabil e o ganglionita ciliara, adica niste neuroni care controleaza diametrul pupilei (aflati la nivelul ganglionului ciliar) nu functioneaza bine.Daca la tomograf totul a iesit bine inseamna ca nu ai de ce sa-ti faci griji. Nu-ti mai bate capul cu asta. Insa daca cumva mai apar si alte simptome trebuie sa revii la medicul neurolog.
Observatie: in cazuri de genul asta e greu de spus care ochi e cel bun si care e cel afectat... pupila cea mai mare este normala sau cea mai mica...?... din cate stiu eu se pot face niste teste cu picaturi speciale la oftalmolog pentru a elucida aceasta, dar nu toti oftalmologii fac asta...
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: