Ptoza palpebrala

Afectiuni oculare
Intrebare postata de flori28 cu 15 ani in urma

M-am nascut cu ptoza palpebrala la ochiul drept,am fost operata la varsta de 6 ani si la 19 ani......as vrea sa stiu daca se mai poate face ceva......a doua operatie nu a reusit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

victor59104988 (acum 15 ani)

Presupun ca interventile anterioare au fost facute intr-un serviciu de oftalmologie. De regula oftalmologia corecteaza ptoza palpebrala prin scurtarea aponevrozei muschiului levator, o interventie cu rezultate modeste in cazul afectarii congenitale.
Consultati un serviciu bun de chirurgie plastica pentru o reinterventie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul34126539 (acum 15 ani)

Eu am fost diagnosticata cu sindromul marcus gunn(sinkinezie trigemino-oculomotoare) la ochiul drept asociat cu ptoza palpebrala.Am avut 3 operatii pt ptoza in urma cu 20 de ani dar cu rezultate nu foarte satisfacatoare.Dvs. sugerati ca prin chirurgia plastica se obtin alte rezultate decat prin operatia facuta de catre un oftalmolog?Pai atunci de ce oftalmologii nu adopta aceleasi tehnici ca si chirurgii plastici?Nu inteleg... Ca sa nu mai zic ca o astfel de intereventie costa in jur de 1000 de euro/ochi si nu se deconteaza de CAS caci se considera operatie estetica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victor59104988 (acum 15 ani)

Corectia ptozei palpebrale congenitale, de cele mai multe ori necesita suspensia pleoapei cu o ,,chinga,, fasciala. Aceasta tehnica depaseste curricula oftalmologiei. Fascia se preleva de la nivelul coapsei sau craniului temporal iar amplasarea ei necesita disectie deasupra orbitei.
Desigur ca in alte tari exista oftalmologi specializati exclusiv in chirurgia ptozei palpebrale (ca si ORL-isti specializati exclusiv in rinoplastii), dar pentru asta au fost nevoiti sa invete tehnici care sunt uzuale in Chirurgia Plastica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul34126539 (acum 15 ani)

Din cate spuneti,difera mult metodele de interventie.Atunci de ce ne mai dau sperante chirurgii oftalmologi in privinta corectiei daca sunt constienti de rezultatele inferioare?A 4-a operatie mi-a facut-o la ochiul stang pentru a-l egaliza cu cel afectat...bineinteles ca tot se vede diferenta.In privinta sindromului imi puteti da un sfat?Carei specializari medicale ar trebui sa ma adresez?Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OanaLoreda (acum 14 ani)

Buna,
Si eu sufar de acelasi sindrom, daca intre timp ai aflat ceva, te rog sa-mi transmiti si mie. M-ar interesa in special o clinica buna in acest tip de operatie.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 13 ani)

Eu am ptoza palpebrala congenitala severa(pleoapa cazuta peste 50 %), am facut o operatie si m-a costat 500 euro cu rezultat nesatisfacator. Doctorita mi-a spus ca muschiul ridicator al pleoapei are actiune foarte sp***a si ca a facut rezectie mare. Cand m-am dus la rezultat era o fata tot cu ptoza palpebrala, nu se cunoastea asta , la ea s-a rezolvat complet( mai era si frumoasa pe deasupra). Iti recomand clinica privata OFTALMESTET. Da-i cautare pe google ca au site oficial.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 13 ani)

incercati si cu terapia bowen . da rezultate. mai multe informatii pe net la bowtech.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 12 ani)

vreau si eu sa ma operez la mine nu e asa sever .. dar vreau sa te intreb de ce recomanzi clinica daca ai avut rezultat nesatisfacator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21535227663 (acum 5 ani)

Buna ziua,
La ce terapeut ati fost, unde? Cat timp a durat tratamentul? Mergem cu fetita noastra in varsta de 10 luni, la terapie Bowen, din ianuarie 2018. Nu stim cat mai trebuie asteptat pana cand se vor vedea rezultaatele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bunea laura (acum 9 ani)

Buna ziua.ma numesc laura si am fost operata de ptoza palpebrala congenitala de doamna doctor de la oftalm estet si nu se vede nici o diferenta.m-am interesat de alta clinica si am aflat ca la Europe Eyesbsunt doctori foarte buni in chirurgia oculara plastica.as vrea sa intreb daca stie cineva daca este adevarat si cat de buna este aceasta clinica sau daca cunoaste cineva o alta clinica la care ma pot opera si saeea si rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: