Pot obtine permis de conducere?

Afectiuni oculare Pseudofakie
Intrebare postata de adrian.s cu 12 ani in urma

Buna ziua ! Sunt in varsta de 19 ani si am o boala la ochiul stang ce mi-a provocat dezlipire totala de retina,am fost operat insa s-a desprins din nou iar acum nu mai vad cu el absolut deloc.Ochiul drept este bun,vad cu el foarte bine,am 1 la el,in contextul acesta,legal pot obtine permis de conducere categoria B in vreme ce mi-am format un camp vizual in acest fel de vreo 2 ani jumatate? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

Iuli (acum 12 ani)

NU.
Poate vei incerca sa obtii prin metode ilegale permisul chiar si asa. Eu te rog sa te mai gandesti. In situatia ta desi vederea este buna cu un ochi, nu ai vedere binoculara, adica nu poti aprecia distantele corect. Din pacate tu nu iti poti da seama de asta, doar altul poate. Cand vei intra intr-o depasire, ti se va parea ca tirul care vine din fata este mai departe si ai timp suficient. El, de fapt, era mai aproape decat ai crezut tu...Esti sigur ca vrei sa conduci in acest fel? Daca Doamne-fereste faci un accident si omori pe cineva sau ramai paralizat? Daca un om ca tine, care nu vede bine dar are carnet, iti accidenteaza mama, tu ce-ai zice? Gandeste-te bine daca este cazul sa faci acest pas.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian.s (acum 12 ani)

se poate spune si asa...daca un om are permis si conduce de cativa ani,apoi ramane printr-un accident nefericit fara un ochi,legislatia actuala ii cere sa renunte la condus vreme de un an pana isi formeaza campul vizual bine,apoi poate conduce in continuare.Sigur,ma gandesc si la viata mea cat si a celorlalti din trafic,dar intreb,credeti ca eu pana acum nu mi-am format un camp vizual si niste reflexe?Va dati seama ca par a fi un naiv intreband aici cate vreme se poate ''aranja'' situatia,nu asta ma intereseaza ci legalitatea cat si siguranta mea.Stiti,e interesanta situatia,nu pot merge in politie sau armata ca nu vad cu un ochi sau in alte domenii,nu pot obtine un certificat de handicap pentru nu e problema...vad cu un ochi bine,nu pot da de permis ca nu vad cu un ochi,ce legislatie ciudata avem,chiar nu inteleg....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ianos29 (acum 11 ani)

se poate, eu lam loat in germania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ianos29 (acum 11 ani)

se poate, eu lam loat in germania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonymus (acum 10 ani)

Inca una dintre persoanele "geniale" care nu pot sa contientizeze ca daca pierzi un ochi pierzi doar 1/5 din vedere...Probabil de aceea Romania este printre singurele tari in care nu un chior care abia vede are dreptul sa isi ia carnetul iar o persoana care are raza vizuala mult mai mare (deoarece vede perfect cu celalalt ochi) nu are acest drept.

Pentru cel ce a inceput topicul:
Mergi in strainatate (de preferat tarile din UE) si fa-ti carnet acolo

PS:In SUA in conditii speciale poti deveni si pilot de avion atata timp cat vezi perfect cu un ochi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PeDriTo (acum 10 ani)

Ianos29 tu nici sa scrii nu sti . defapt nah ...ce mai conteaza in ziua de astazi !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Da, cred si sunt convinsa ca nu v-ati format un camp vizual si niste reflexe. Nu inteleg de ce vi se pare ciudata legislatia. In cazul dvs nu aveti dreptul si, dupa parerea mea, acest lucru este corect. Daca as putea, as interzice oricarei persoane care nu vede cu ambii ochi obtinerea permisului de conducere. Daca nu ma insel, aveti dreptul la certificat de handicap gr 3 dar nu sunt sigura, trebuie sa va interesati.
Va intreb asa: daca ati avea bilet de avion si ati afla ca pilotul are un singur ochi, ce ati face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

batban&robin (acum 12 ani)

dupa parerea dumneavoastra cei care nu vad cu un ochi ar trebui sa moara sau sa nu existe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ianos29 (acum 11 ani)

daca nu aveti cunostintele necesare nu va mai exprimati.se poate loa crnetul clasa b dar.nu pute-ti face celelalte clase nu e vie taxi camion sau autobuz avionul nici nu intra in discutie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ianos29 (acum 11 ani)

se poate face crnetul de catre un om cu un singur ochi ,doar clasa b nu de avion taxi autobuz,etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ianos29 (acum 11 ani)

se poate face crnetul de catre un om cu un singur ochi ,doar clasa b nu de avion taxi autobuz,etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gzbi (acum 10 ani)

vedeti va de treaba voastra,fiecare raspunde pt ce face.nu mai p***ati gasca si dati voi sfaturi,poate sa conduca omul si fara p**a ce treaba aveti voi;inca odata,el va raspunde pt faptele sale.va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian.s (acum 12 ani)

....M-as ingrijora daca ii are pe amandoi insa nu are capabilitatea sa vada solutiile ce trebuiesc luate la timp(solutii ce pot fi luate chiar daca ai numai un ochi).Una peste alta,multumesc pentru sfaturi,ne gandim la toate posibilitatile,cunosc oameni care nu vad decat cu un ochi si sunt responsabili,conduc foarte bine de ani de zile si au intrat altii in ei(cunosc un exemplu,el neac***a nici o vina).Toate cele bune !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha (acum 12 ani)

Sincer imi pare rau, stiu ca voi copiii din ziua de azi va doriti foarte mult permis de conducere dar mai gandeste-te mai exista si alte lucruri pe care poti sa le faci, fara a conduce. Ai grija de tine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

batban&robin (acum 12 ani)

dupa parerea dumneavoastra cei care nu vad cu un ochi ar trebui sa moara sau sa nu existe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

batban&robin (acum 12 ani)

dupa parerea celor care vad cu doi ochi, cei care au probleme la un ochi ar trebui sa moara sau sa nu mai existe hmmmm.... poate ar trebui exterminati, asa ganditi voi, si mai sunteti mandri ca sunteti romani :(((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

batban&robin (acum 12 ani)

dupa parerea celor care vad cu doi ochi, cei care au probleme la un ochi ar trebui sa moara sau sa nu mai existe hmmmm.... poate ar trebui exterminati, asa ganditi voi, si mai sunteti mandri ca sunteti romani :(((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

batban&robin (acum 12 ani)

dupa parerea celor care vad cu doi ochi, cei care au probleme la un ochi ar trebui sa moara sau sa nu mai existe hmmmm.... poate ar trebui exterminati, asa ganditi voi, si mai sunteti mandri ca sunteti romani :(((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

batban&robin (acum 12 ani)

dupa parerea celor care vad cu doi ochi, cei care au probleme la un ochi ar trebui sa moara sau sa nu mai existe hmmmm.... poate ar trebui exterminati, asa ganditi voi, si mai sunteti mandri ca sunteti romani :(((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Este vorba despre permis de conducere. Sa inteleg ca daca nu aveti permis de conducere muriti sau nu existati? Ati putea privi obiectiv situatia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3