Ochelari

Afectiuni oculare
Intrebare postata de DanieL_ultras cu 13 ani in urma

Buna Ziua!In urma cu 3 ani am fost lovit in ochiul drept cu o minge de basket accidental.De atunci, am inceput sa nu mai disting lucrurile foarte clar cu el ca inainte.Nu i-am dat importanta, m-am gandit ca poate este ceva temporal, apoi am tot “amanat” sa merg la un consult medical oftalmologic, asa au trecut 3 ani.Acum cateva zile am fost la un cabinet oftalmologic in oras.In urma consultatiei doamna doctor mi-a spus ca la ochiul drept am o miopie de -1,50(mi-a zis ca asa arata aparatul) iar ochiul stang este normal(eu i-am spus inainte ca vad perfect, nu ma supară si nu am probleme cu acest ochi).In timp ce incercam sa vedem cam la ce distanta vad perfect cu ochiul drept cu ajutorul diferitelor lentile am ajuns intr-un final la -1,00 .Apoi am trecut la ochiul stang, unde am fost intrebat cum este mai bine, in timp ce dansa imi punea diferite lentile.I-am spus ca vad la fel cu toate, nu-i problema.La final mi-a prescris o pereche de ochelari cu -1,00 pe ochiul drept si cu -0,25 pe ochiul stang(repet, vad normal cu ocest ochi, disting lucrurile la departare foarte clar).A doua zi am luat ochelarii.Cu ochiul drept vad perfect prin ochelari, iar cu ochiul stang vad la fel de bine atat cu ochelari cat si fara.Problema este ca atunci cand ii dau jos la ochiul stang simt o usoara durere, ca si cum mi-ar apasa ceva pe el(ma gandesc ca acum simt aceasta durere la el intrucat vad la distanta si cu dreptul si timp de 3 ani acest ochi stang a preluat o parte din sarcina celui drept) .
1.Va rog sa imi spune-ti daca exista un risc major in timp la ochiul stang cu acel -0,25 ?
2.Este necesar acest -0,25 la ochiul stang dupa aproape 3 ani in care am vazut lucrurile clare la distanta numai cu el?
3.Cum as putea sa procedez in situatia de fata? Ce sfaturi imi dati?
Mentionez ca acum am 20 de ani si nu am mai purtat ochelari inainte.Din familie nu poarta sau cel putin nu a purtat nimeni vreo data ochelari.Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 13 ani)

1. Numai sa va doara capul, dar la o valoare asa mica m-as mira.
2-3. Daca nu simtiti nevoia, mai bine refaceti ochelarul cu sticla plana.

Este posibil sa fi avut nevoie de ochelari din copilarie insa nu ati fost dus de parinti la timp la un control si acum ochiul nu mai corecteaza cum trebuie (ambliopie mica). Nu se mai poate face nimic altceva. Ideea cand purtati ochelari este sa va simtiti cu ei ca in papuci, sa nu va provoace nici un disconfort si sa nu va fortati ochii in nici un fel cu ei. Astfel ca v-as recomanda sa indepartati -0,25-ul si sa il inlocuiti cu sticla plana (lentila fara dioptrii).
In alta ordine de idei, nu ar fi rau un consult serios pt ochiul lovit. Sper ca acest consult si prescriptie de ochelari au fost facute la un medic oftalmolog din policlinica si nu la vreo optica medicala care nu are ca scop decat sa va c***aa ochelari si sa va jupoaie de bani (opticile nici nu lucreaza cu medici ci cu tehnicieni, acestia neac***a voie sa prescrie ochelari).

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DanieL_ultras (acum 13 ani)

Multumesc pentru comment.Da,am fost la un cabinet in oras nu la Policlinica...dar este cat de cat renumit, cel putin pe toti care i-am intrebat mi-au recomandat sa ma duc acolo.Astia fac si chirurgie laser si m''am gandit ca sunt seriosi chiar daca pretul de consultatie e mai scump cu 40% ca la oricare alt centru din asta de oftalmologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 13 ani)

cand ati fost pus la dioptron v-au pus si picaturi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DanieL_ultras (acum 13 ani)

nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

POLICLINICA!!! NU ALTCEVA! va dati seama daca v-a luat atat de multi bani si nici macar nu v-a facut cu picaturi...nu are nici o relevanta. Mergeti la un medic oftalmolog adevarat, care va trateaza gratis. In locul dvs as face si scandal dincolo, sa va dea banii inapoi, dati degeaba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

P.S: ce bine ca a pus Ina aceasta intrebare... eu nici nu m-am gandit ca pot fi atat de escroci incat sa faca autorefractometrie fara picaturi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Homeopat (acum 13 ani)

Exista tratament homeopat eficient la aceast traumatism ! Mergeti la un medic homeopat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angela (acum 9 ani)

pot fi ochelari si de 15% pru ochiul sting

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: