Musculite

Afectiuni oculare
Intrebare postata de ployluk cu 13 ani in urma

Ce sa fac sa nu mai apara aceste musculite de pe ochi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

matusa (acum 13 ani)

Sa-ti masori glicemia, s-ar putea sa fie marita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Depinde de cauza. Trebuie sa o depistezi. De multe ori nu se poate face nimic, cateodata da.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

google (acum 13 ani)

Exista tentatia de a pune pe seama ochilor o serie de neplaceri, care se ivesc in sanatatea oamenilor. Una-doua, fie ca e vorba de dureri de cap, de musculite care zboara prin campul vizual, de scaderea brusca, pentru cateva clipe, a vederii, in toate aceste suferinte se da vina pe ochi.
Uneori chiar ochii sunt generatorii acestor mici suferinte, alteori este gresita acuzarea lor. Sa vedem ce explicatii da conferentiar dr. Monica Pop, directoarea Spitalului de Urgente oftalmologice din Bucuresti. Deci, ce legatura au anumite simptome cu ochii?

DURERILE DE CAP

Cefaleea doar in doua situatii are o cauza oftalmologica. In primul rand cand ochii au nevoie de ochelari si omul nu-i poarta sau cand dioptriile nu sunt cele corespunzatoare. La efort vizual, la citit mult si la privit indelung la monitorul calculatorului, in cazul nefolosirii ochelarilor sau a diopriilor nepotrivite, poate aparea si o durere surda de cap, dar nu o durere atroce. A doua situatie este in glaucomul acut cu unghi ingust, intai doare ochiul, se inroseste si se diminueaza vederea, dar in etapa a doua apar si durerile puternice de cap insotite de greata. In rest, durerile de cap nu sunt de natura oftalmologica. O alta situatie: oamenii se ingrijoreaza ca le zboara niste musculite prin ochi, sunt niste ate sau puncte care se misca in campul vizual. Ele sunt mici tulburari in corpul vitros al ochiului si tradeaza o anume sensibilitate in corpul vitros. Sunt fenomene de degenerare in vitros. Ele nu trebuie sa impacienteze omul, sunt fenomene banale si nu trec complet niciodata, nu se remit, omul trebuie sa se obisnuiasca cu aceste musculite ce se plimba prin campul vizual, dar trebuie sa se fereasca de eforturile fizice. Cand aceste musculite trebuie sa dea de gandit? Cand aceste musculite apar brusc si zboara prin ochi ca un stol, asa de numeroase sunt, aceasta stare poate anunta o hemoragie in corpul vitros, chiar o hemoragie in creier sau o dezlipire de retina. Omul care simte aceasta stare ivita brusc trebuie sa stea linistit, sa inghita un medicament protector de vase si sa se adreseze urgent unui serviciu oftalmologic.

VERIFICATI-VA TENSIUNEA!

Un alt fenomen se petrece adesea cand are loc o scadere de tensiune arteriala, omul vede prost cateva secunde. Exemplul clasic este cel al ridicarii bruste din pat, atunci vederea scade brusc. Se insoteste si de ameteli, dar omul isi revine repede din aceasta stare. Hipertensiunea, dar si tensiunea mica trebuie tratate, acestea nu fac bine ochilor. Scaderea brusca a vederii poate fi si semnul unui spasm vascular in retina, care sa anunte un spasm vascular si in creier. Aceste spasme apar doar la un ochi. Din pricina unor spasme pe vase, unii oameni isi pierd o parte din campul vizual, nu mai zaresc un timp o portiune din campul vizual. O amputare a campului vizual se intalneste si la unele femei care folosesc anticonceptionale, asa ca acestea trebuie evitate in aceste conditii. Cand unui om ii dispare brusc o parte din campul vizual sau observa o pata ivita nitam-nisam in campul vizual, ei bine, acesti oameni trebuie sa inghita urgent un medicament vasodilatator si sa se adreseze unui neurolog.

FULGERE, LUMINI

Adesea apar in ochi niste fulgere, niste lumini si descarcari, acest fenomen anunta ca se intampla ceva in circulatia cerebrala. Dar aceste semne pot anunta si o dezlipire de retina. Alti oameni vad cate un val care trece prin campul vizual, in aceasta situatie este vorba de o dezlipire de retina. Alt fenomen este legat de pupila care luceste precum ochiul unei pisici care trece prin lumina farurilor masinii. Este o alarma importanta, cauza este o tumora in ochi, aparuta de regula la copilul pana la 5 ani, iar solutia unica este extirparea ochiului. Una peste alta, situatiile cele mai dese sunt cele de durere oculara, care, daca este insotita de inrosirea ochilor, conduce la diagnosticul de boala oftalmologica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 12 ani)

culaculaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: