Miopie forte , pata fuchs , coroidoza miopica

Afectiuni oculare Coroidita Miopie
Intrebare postata de gtgalexa cu 11 ani in urma

Buna ziua .Sotul meu a fost diagnosticat cu miopie forte progresiva inca de la 3 ani. Este nascut in 1970, are acum 42de ani. In 1983 a fost operat la un ochi - scleroplastie , iar in 1984 la celalalt. Miopia a crescut de la - 11 in 1981 pana la - 17 in acest moment. Problema nu este ca poarta ochelari, s-a invatat sa traisca cu acest handicap, dar la ochiul stang i-a aparut pata fuchs ( si nu are o vedere prea buna ) iar de 2 luni la ochiul drept i-au aparut niste musculite. Am fost cu el la control si ne-a fost pus diagnosticul de coroidoza miopica avansata cu tulburari vitreene la ochiul drept, iar la ochiul stang pata fuchs cu coroidoza miopica. Ni s-a spus deasemenea ca nu avem la momentul acesta nici o alta optiune decat operatia pentru implant de cristalin , pentru a preveni cataracta , dar ca aceasta operatie nu rezolva bolile adiacente mipiei, in cazul nostru pata fuchs si tulburarile vitreene. va scriu in speranta ca poate dumneavoastra ne dati alte solutii. Chiar sunt disperata , pentru ca sotul este momentan salariat , dar nu mai vede foarte bine sa scrie si sa citeasca si asta il deprima. Momentan ia pastilele efervescente Vitreoxigen. Cum as putea sa il ajut ? Va multumesc din suflet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

mihai (acum 11 ani)

acum am o miopie de -7OS si -11OD am fost diagnosticat cu miopie la virsta de 7 ani cind aveam deja -3 La 10 ani am fost operat la OD de scleroplastie de dr Kercota in 1978 urmind sa fiu operat la stingul dupa6 luni dar ochiul operat nu mergea mai bine si atunci parinti nu au fost de acord cu a doua operatie si pot spune ca trebuie sa le multumesc deoarece azi la 44 ani ochiul operat are -11 si nu am nici o baza`in el iar cel neoperat -7 in care am toata baza La ora actuala sunt la dr Munteanu la Timisoara si pot spune ca ma mentin .Astept rasuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

STELA (acum 11 ani)

Buna ziua. Si eu ma regasesc in situatia de mai sus . Am 45 de ani si aceleasi probleme cauzate de miopia forte,,adica pata fucchs, coroidoza miopica. In ceea ce priveste implantul de cristalin si eu ezit...oare nu pierdem si putina vedere care a mai ramas?Mi s-au recomandat si injectii cu Avastin , dar exista mari riscuri si am mai gresit odata cand am acceptat scleroplastia asa ca... incerc sa fiu optimista (nu prea imi iese) si sa pretuiesc ce inca mai am. Si ca un raspuns la intrebarea dv doamna: nu puteti face nimic pt sotul dv doar sa ii fiti aproape si sa il intelegeti doar de atat avem nevoie. Va urez multa sanatate si ...lumina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11557480984 (acum 4 ani)

BUNA ziua am si eu o intrebare am la 0chiul drept -16 si la ochiul stâng - 12 ce se poate face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: