Miopie care creste dupa 25 de ani

Afectiuni oculare
Intrebare postata de adetol cu 11 ani in urma

Buna Ziua! Am 26 de ani; in decembrie anul trecut mi am schimbat dipotriile, de la -0.5/-0.75 (d/s) la -1/-1.25. Acum am facut un nou control si in doar 10 luni am ajuns la -1.75/-2. Practic in ultimii 3 ani am ajuns de la o vedere aproape perfecta la una sp***a. Din ce cauze creste atat de repede, din moment ce la majoritatea persoanelor miopia se stabilizeaza la 22- 25 de ani? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

eva40 (acum 11 ani)

Dragule(poti sa-mi fii copil,de aia imi permit sa-i spun asa)
treci de un an prin momente grele,esti profund nemultumit...ai oameni in jurul tau pe care nu-i suporti...situatii nedorite...e normal sa ai problema cu vederea.nu glumesc,sti asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adetol (acum 11 ani)

astept un raspuns relevant la intrebare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva40 (acum 11 ani)

dute la oftamolog daca esti limitat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adetol (acum 11 ani)

Asa cum era logic, diagnosticul despre numarul dioptriiilor mi-a fost stabilit de catre un medic oftalmolog, care a zis doar ca poate fi un complex de cauze ce cauzeaza situatia mea. Rog un medic avizat sau cineva care a fost intr-o situatie asemanatoare sa-mi dea o parere despre posibilile cauze. Comentariile asemanatoare ma fac sa ma intreb de unde atata ura, ascunsa in anonimitatea unui user, fata de persoane pe care nu le cunoaste, de unde atata lipsa de intelepciune pentru varsta pe care spune ca o are? Numai bine, Adriana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva40 (acum 11 ani)

sincer,imi pare rau pt tine.Nu sunt anonima,cel putin nu mai mult decat tine Adriana.
Pe de alta parte am o pregatire care-mi permite sa dau sfaturi.Daca vrei medic,sunt multi specialisti,cabinete,ar fi indicat sa mergi direct acolo.Nu urasc pe nimeni,dinpotriva.Altfel nu mi-as petrece timpul sa dau sfaturi.
Sti ceva,nu te vei vindeca de medicamente sau picaturi.Tu ai o problema emotionala daca-ti place sau nu,mi-e totuna.Rezolva-ti ura,si te vei vindeca:)
mai ai mult de invatat
Farcas Eva
Terapeut naturist,nutritionist
Specialist medicina quantica
noua medicina germana Hammer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Veronica2682953 (acum 11 ani)

Buna ziua dna Eva

Si eu am 35 de ani si miopie -5.5 si -6 , tot la 2 ani fac control oftalmologic si uneori creste cu 0.5 sau 0.25..am auzit de noua medicina germanica si am aflat ca la baza oricarei boli sunt niste conflicte nerezolvate. In caz de miopie, care ar fii aceste conflicte si cum pot sa le rezolv?
Va multumesc anticipat, o zi buna sa aveti!!
Vera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: