Corioretinita maculara

Afectiuni oculare
Intrebare postata de cristinel24 cu 14 ani in urma

- de 2-3 zile nu mai vad bine cu ochiul stang. Am fost la med. specialist si mi-a spus ca am corioretinita maculara.Mi-a dat tratament cu prednison , claritine, acetazolamida, tarosin si indocolyre. Nu inteleg din ce cauza am facut boala asta. Stie cineva ceva despre aceasta boala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

cristinel24 (acum 14 ani)

Citat:
- de 2-3 zile nu mai vad bine cu ochiul stang. Am fost la med. specialist si mi-a spus ca am corioretinita maculara.Mi-a dat tratament cu prednison , claritine, acetazolamida, tarosin si indocolyre. Nu inteleg din ce cauza am facut boala asta. Stie cineva ceva despre aceasta boala?

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ceva despre aceasat boala. Mentionez ca am 38 ani, inaltimea de 1,71 si greutatatea de 82 Kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rotaru luminita (acum 13 ani)

si eu am fost diagnosticata cu corioretinita maculara.am mers la oftalmolog si mi-a dat o serie de analize de facut.cauza poate fi si de natura neurologica bazata pe stres.mai am de facut ex sinusurilor,ex stomatologic si analize sanguine,ptr testarea anemiei,glicemiei si examenul sumar de urina,in ideea ca poate fi si de natura renala.o sa te tin la curent cu rezultatele obtinute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maia (acum 13 ani)

eu am aceasta boala. prima data am mers la Ceboksari si am fost operata, dar pe atunci in2006 inca nu exista aceasta vaccina. dupa 4 ani au aparut complicatii si la ochiul drept. am fost operata pentru a doua oara la Chisinau. dupa aceasta m-am simtit foarte bine, am inceput sa vad din nou dupa o luna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maia (acum 13 ani)

adresati-va la centrul "micrichirurgia ochiului" micof.md Am mers la consultatii si la Cipru, dar... lasa de dorit ,numai p-u o consultatie foarte simpla am platit 50 de eur. corioretinita azi se trateaza prin introducerea unei vaccine" avastin", dar trebuie sa va adresati cit mai curind dupa aparitia complicatiilor. sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 12 ani)

Poate ai toxoplasmoza gondii, o am si eu, tot coreoreetinita maculara am. Eu am din nastere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OanaV (acum un an)

cum o tii sub control?
Eu am corioretinita focala cauzata de toxoplasma gondii iar in ultima perioada a tot reaparut
am luat prednison pana acum si acum am inceput tratamentul specializat cu pirimetamina si clyndamicina. insa cum renunt la predbison sau scad doza reapare. Sunt foarte speriata deoarece de acum 2 ani cand am descoperit o si pana am oprit infectia mi a lasat cateva cicatrici pe retina .
Mai are cineva aceasta boala
ma puteti ajuta cu un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria. (acum 12 ani)

am un baietel cu corioretinita maculara data de reactivare de toxoplasma congenitala si as vrea sa stiu daca cicatricele lasate pe retina se opereaza si unde

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11598466576 (acum 3 ani)

Buna ziua.in anul 1986 am fost diagnosticata cu aceasta boala la ochiul drept. La mn s a cicatrizat retina si riscam sa se transmita si la stangul si orbeam.la spit.Witting din Bucuresti mi s a efectuat micsorarea cicatricei si stoparea procesului de transmitere,apoi am urmat tratament cu ROVAMICINE.nu se gasea mi la adus cineva din Franta.nu cunosc nici eu acum in 2020 daca mai exista vreun tratament sau operatie,mie mi s a spus atunci ca risc sa fiu oarba daca ma supun unei interventii chirurgicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: