Cat de bolnav trebue sa fiu pt ami recapata gradul..orb? raspuns medic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de manase cu 13 ani in urma

Ma numesc lazar cristian bogdan..si din nastere sufar de miopie forte coroidoza miopigena incipienta.la varsta de 8 ani mi sau dat primii ochelari de vedere cu dioptrii de -5...acum la 28 de ani am ajuns la -23.printr-o anumita imprejurare am ajuns la chisinau republica moldova..unde am descoperit clinica MICROCHIRURGHIA OCHIULUI..in urma unor analize amanuntite diagnoza a fost urmatoarea..AO MIOPIE INALTA COMPLICATA,AMBLIOPIE DE GR 2,DISTRUCTIA CORPULUI VITROS,MPVHDR,PNO ROZ PALIDA STAFILON MIOPIC,ATROFIA PARTIALA A NERVULUI OPTIC...mai scrie mult aici in acest document dar nu inteleg scrisul medical..pana la 18 ani am avut alocatie dubla..de la 18 ani am avut gr 2 de handicap.iar din ian.2010 pana in iunie 2010 gr 1 de handicap fara insotitor.in luna aprilie medicii rusi din chisinau miau facut o operatie estetica pt a ma scapa de ochelarii ce ii purtam cu lentile de -23..miau specificat destul de clar ca e doar o operatie estetica..ochii mei sunt prea bolnavi sai mai vindece..totusi medicii din comisia de evaluare a pers cu handicap nu au inteles acest lucru si vazinduma fara ochelari..miau luat dreptul de persoana cu handicap.de la gr1 nu mai am acum deloc..dupa atatia ani de invaliditate imi spun ei mie ca sunt sanatos..cand medicii rusi miau spus ca sunt distrus cu ochii...acum va intreb..in urma diagnozei ce vam scriso..cat de bolnav trebue sa fiu ca sa reprimesc din nou ajutorul de handicap..?tinand cont de faptul ca un ochi normal are marimea de 21 mm..va spun ca ai mei au marimea de 32 mm..oare nu sunt destul de bolnav nici pt gr 2..?..va rog sa-mi raspundeti..nu stiu unde si cui sa ma adresez..comisia de evaluare nu mia luat in evidenta actul medical eliberat de clinica din chisinau..va rog mult..va multumesc..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Ica (acum 13 ani)

este foarte important pentru comisie sa stie ce acuitate vizuala ai
Se noteaza cu AVAO AVOD AVOS sau VAO VOD VOS
acuitatea vizuala hotaraste gradul de handicap, diagnosticul este important in masura in care motiveaza acuitatea vizuala
pentru gradul 2 ar trebui sa vezi sub 1/12 cu fiecare ochi in parte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este bine sa faceti un control in care sa se specifice acuitatea vizuala cu cea mai buna corectie, campul vizual, eventual o fotografie a fundului de ochi. Cu toate aceste date poate ca veti putea sa obtineti un grad de handicap care sa va ajute financiar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: