Se poate trata medicamentos? raspuns medic

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de costel-aurelian cu 12 ani in urma

Buna ziua,am facut un rmn la coloana lombo-sacrata,diagnosticul este-modificari degenerative minime la nivelul spatiului intervertebral L5-S1 unde exista o protuzie de 2mm care amprenteaza sacul dural,fara compresiuni radiculare evidente,mentionez ca ma doare foarte tare spatele ziua cand sunt activa si se lasa si pe picior cateodata durerea,se poate trata fara operatie?la cine sa apelez,neurolog sau neurochirurg?multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

se poate apela la medicul reumatolog pentru o examinare clinica, prescrierea unui tratament antialgic, antiinflamator , fizio-kinetoterapie. in conditiile in care nu exista un raspuns la tratamentul maximal timp de 4-6 saptamani, se apeleaza la consultul neurochirurgical. incercati sa nu ridicati greutati (de peste 5 kg), sa adoptati o postura corecta ridicarii unor obiecte ( sa se faca indoind coapsele si genunchii cu spatele in pozitie intermediara), pozitia sezanda e cea mai solicitanta si la fiecare 30 – 45
minute se vor face pauze, mers prin camera, intins, se vor folosi scaune ergonomice;se va scadea in greutate , tocul sa nu depaseasca 4 cm,de evitat pozitia picior peste picior, evitarea expunerii la frig.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni coloana vertebrala.

mary (acum 12 ani)

sfatul d-lui dr este foarte bun in calitate de medic eu in calitate de suferinda operata te sfatui nici sa nu te gandesti la operatie asta fiind ultima solutie in cazuri grave faptul ca nu ai o hernie de disc este bine .sa nu ignori aceasta problema de sanatate si sa o tratezi pt ea in timp devine handicapanta .schimba stilul de viata ,mergi la medic de recuperare si de doua ori pe an sa faci fizioterapie si masaj +kineto( exercitii programul williams) .kineto se va face apoi si acasa macar de 3 ori pe saptamana .acupunctura de doua ori pe an ,soare ,slabit daca este cazul ,o dieta sanatoasa,aguagym (gimnastica in bazin )si binenteles antiinflamatoare cure de cate 10 zile la indicatia medicului la nevoie pt dureri .eu m-am operat si durerile au revenit mai rau decat inainte si nu mai sunt buna de munca .sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costel-aurelian (acum 12 ani)

iti multumesc mult pentru sfat,oricum operatia ar fi ultimul lucru pe care l-as face,m-am programat la un neurolog si o sa vad ce imi prescrie,sanatate si tie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca terapeut (acum 12 ani)

Pot sa-ti dau o veste buna, afectiunea ta se poate trata cu putina rabdare,nu ai nevoie neaparat de antiinflamatoare si nici de operatie(asa cum spune Mary operatia nu-i o solutie, afectiunea poate sa reapara daca nu mentii un tonus bun al musculaturii lombare). Masajul in cazul tau este strict interzis, mai ales in zona lombara. Kinetoteapia trebuie facuta in prezenta unui specialist,care sa se ocupe de tine personal si nu la gramada cum se intimpla spre exemplu in majoritatea clinicilor de specialitate. Daca doresti mai multe informatii ma poti contacta la nr. de tel. 0726327880. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: