Scolioza

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de Mihaela0195 cu 11 ani in urma

Buna, acum 3 ani am aflat ca am scolioza dorso-lombara, nu era intr-o stare foarte grava asa ca mi s-a recomandat gimnastica medicala. Am facut gimnastica, nu in fiecare zi, cam de 3 ori pe saptamana cate o ora. Scolioza s-a agravat, asa ca a trebuit sa port corset. L-am purtat cam 12-14 ore pe zi si faceam si gimnastica cam jumatate de ora pe zi. Asta s-a intamplat cam timp de cateva luni.
Am renuntat la gimnastica si la corset pt ca imi ocupa mult timp si era incomod. Asa ca un an si jumatate n-am mai facut nimic.
Pt ca a inceput sa ma doara spatele si pt ca nu mai pot sta dreapta iar spatele meu arata ingrozitor (am un un umar mai sus ca celalat, un omoplat iesit inafara si spatele unflat) m-am dus la un consult, afland astfel ca scolioza s-a inrautatit foarte tare.
Doctorul mi-a recomandat inot (neac***a bazin de inot in judetul in care locuiesc nu voi putea sa fac acest lucru), gimnastica medicala 4-5 ore pe zi si purtat corset nonstop. Si chiar daca voi face intocmai cum mi s-a spus nu sunt sanse sa mi se indrepte coloana din cauza varstei pe care o am (18 ani fara o luna).
O alta solutie ar fi operatia. Si de aici pleaca si intrebarile mele: Cat de scumpa este o astfel de operatie si care sunt riscurile? Dupa operatie coloana va fi complet dreapta sau in proportie de cat la suta? Voi ramane cu acele tije toata viata, si ma vor incomoda in vreun fel? Ce nu voi mai putea face dupa operatie si cum imi va afecta asta viata?
Va rog sa-mi raspundeti daca ati trecut prin cazuri asemanatoare, ma va ajuta mult mai ales ca sunt foarte speriata ca nu voi putea sa respect indicatiile medicului si nu cred ca am alta sansa decat operatia, asta daca nu este foarte scumpa.
Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

ARTEMIZA (acum 11 ani)

eu am 48 ani,am avut aceeasi problema ca tine la varsta de 14-15 ani.Ghinionul meu ca pe vremea aceea medicii nu prea isi dadeau interesul,parintii mei erau analfabeti si saraci,de ,ca in comunism,deci nu au stiut cum sa procedeze si ce urmari va avea scolioza netratata.Sunt pensionara de boala de 11ani,cand m-am operat la coloana,aproapa paralizasem de piciorul stang.De ce?Din cauza scoliozei netratata,coloana mea este in forma de S,la nivelul bazinului mi sa rupt o aschie din os care a plecat la plimbare si s-a infipt in nervu sciatic.Multumesc lui D-zeu ca merg,si chiar normal,medicii de la spitalul militar m-au operat bn.Nu-ti pot povesti ce dureri de spate am,toata coloana,nopti in care nu dorm de dureri,indiferent ce calmant iau nu are efect,daca fac curat,mancare,treaba intr-un cuvant,am dureri de spate si in special omoplatul drept unde-i scolioza,de-mi vine sa urlu.Te sfatuiesc sa nu lasi anii sa treaca,pt ca e tot mai rau,da-ti interesul,umbla si la alti doct.,opereaza-te,fa orice ,sa nu avanseze boala,pt ca-ti modifica coloana ,te vei cocosa tot mai mult,si sunt dureri mari,plus ca vei fi un fel de invalida neinteleasa decat de cei care au asa ceva.Eu as prefera sa am tije intre vertebre decat asa.Am auzit ca acum se poate injecta intre vertebre un material spongios care indreapta coloana ,prin bucuresti pe la clinicile neurologice,da nu stiu precis.Incearca spitalu 9,sp.CFR,Militar,intereseazate si daca afli,spunemi si mie.Inca o data,te sfatuiesc ca pe fata mea,nu sta asa,esti tanara la 18 ani,nu avansa in varsta cu boala asta nenorocita si tacuta.Astept sa-mi spui ce ai facut pe facebook,ARTEMIZA TECSAN.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ARTEMIZA (acum 11 ani)

incearca la spitalul BAgdasari arsenie,bucuresti,se cheama vertebroplastie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 8 ani)

Prietena mea are scolioza si imi fac griji pentru ea. Credeti ca sunt sanse sa ramana paralizata? Are vertebrele de jos sudate ca si cum ar fi una singura. Doctorul i-a spus ca nu mai creste si ca nu mai are un spate de adolescenta, dar poate sa ramana insarcinata prin cezariana. Va rog..spuneti-mi ca nu o sa ramana paralizata!
Evident, orice s-ar intampla, lucrurile nu se vor schimba, eu inca ii voi fi alaturi si o voi iubi. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: