RMN Regiuni Coloana Vertebrala ( Cervicala,Toracica etc )

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de Aurica Lenuta cu 9 ani in urma

Buna ziua, am facut un RMN si la Concluzie scrie urmatoarele nereguli:
Modificari degenerative discale si vertebrale in etajele mentionate.
Neregularitate de contur cu hernie intraspongioasa inconjurata de moderata plaja de edem la nivel de platou vertebral superior T12.
Tasare veche platou vertebral inferior L4 si amprente discale platouri vertebrale inferioare L4 si L5
Plaja de edem la nivel de apofiza transversa dreapta T12.
Protruzie discala paramediana stanga L1-L2 fara conflict radicular major.
Debord discal circumferential L4-L5 fara conflict radicular major.
Debord discal circumferential si protruzie discala mediana si paramediana stanga L5-S1, fara conflict radicular major.

Doctorul neurochirurg a spus ca nu este inca cazul de operatie ca nu poate sa faca acuma nimic , doar daca ajung sa paralizez doar atunci cica ma va opera.
Eu stau acasa de anul trecut din Octombrie in corset , si acuma in 17-18 Iulie se termina maximul de concediu si trebuie sa merg la lucru.Problema e ca doctorul de la medicina muncii a spus ca nu am ce cauta la lucru cu problema asta , e caz de pensioare, toti doctorii la care am fost mi-au spus acelasi lucru , doar ca doctorul asta neurochirug nu a vrut sa imi faca dosarul sa il trimita la bucuresti pe motiv ca il respinge,macar incercam si stiam un lucru.
Durerile nu trec ori cate calmante as lua si acuma incepe sa fuga durerea si pe picior in jos.
Daca sunteti amabil si m-ati putea da niste sfaturi ce as mai putea face.
Va multumesc
Aurica Lenuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Petre Muresan MDr. Petre Muresan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Va recomand sa luati o trimitere de la medicul de familie in alta parte, la un alt medic neurochirurg si sa incercati sa va faceti dosarul pentru comisia de evaluare ca capacitatii de munca.
Dr Petre Muresan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni coloana vertebrala.

Aurica Lenuta (acum 9 ani)

Va multumesc frumos pentru raspuns , am sa mai scriu dupa ce voi mai face o investigatie la alt neurochirurg , dupa care ma voi duce la comisia de capacitate a muncii , nu stiu daca o sa-mi aprobe.
Am sa vad ce as putea sa fac mai departe.
Sunt o fire optimista si as fi dorit sa stiu mai amanuntit ( babeste ) despre boala mea indiferent ce este.Nimeni nu spune adevarul , decat ca poti lucra in corset,dar intreprinderea nu accepta fiind un caz de pensionare.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: