Rezultat RMN raspuns medic

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de floringe cu 12 ani in urma

Buna ziua!Va rog frumos sa-mi interpretati rezultatul RMN pentru a sti daca este nevoie de interventie chirurgicala.

Fara modificari de ax la nivelul coloanei toracale.Minima osteofitoza anterioara in
jumatatea inferioara a coloanei toracale.Fara modificari de tip artroza
interapofizara.Vertebre toracale cu inaltime normala,semnal omogen,fara modificari
de aliniament.Degenerare incipienta a discurilor intervertebrale toracale ce apar
moderat hiposemnal T2,aceasta fiind mai accentuata la nivelul discurilor T5,T7,T8 si
T9.Mici hernii intraspongioase la nivelul platourilor vertebrale T8-T10.Protruzie
discala T7 paramediana dreapta cu ruperea inelului fibros extern si atingere
radiculara T8 in recesul lateral drept.Protruzie discala T8 paramediana dreapta cu
atingere radiculara T9 in recesul lateral drept.Gauri de conjugare libere
bilateral.Fara modificari patologice de semnal la nivelul cordonului medular
toracal.Fara stenoze de canal rahidian toracal.
Concluzii:
Modificari degenerative disco-vertebrale toracale.
Protruzii discale T7 si T8 paramediane drepte,fara compresiuni radiculare.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

in cazul puseelor dureroase se indica tratament antialgic, antiinflamator in dozele recomandate de medicul reumatolog. Rezultatul va fi interpretat si incontextul clinic.
incercati sa nu ridicati greutati (de peste 5 kg), sa adoptati o postura corecta ridicarii unor obiecte ( sa se faca indoind coapsele si genunchii cu spatele in pozitie intermediara), pozitia sezanda e cea mai solicitanta si la fiecare 30 – 45 minute se vor face pauze, mers prin camera, intins, se vor folosi scaune ergonomice;se va scadea in greutate ,de evitat pozitia picior peste picior, evitarea expunerii la frig, gimnastica medicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: