Rezultat IRM raspuns medic

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de Nicole1979 cu 11 ani in urma

Buna ziua,

In urma efectuarii unui IRM coloana lombara, am primit urmatorul rezultat:

Modificari degenerative - deshidratare - discale la nivel L5-S1.
Hernie intraspongioasa platou inferior L5.
L4-L5 si L5-S1 - protruzii discale circumferentiale intra-extraforaminale, necompresive in prezent, in pozitia examinata.
Posibil mic hemangiom corp vertebral L2 in dreapta.

Doctorul mi-a spus ca nu am nimic neurologic, ceea ce m-a incantat la inceput. Si totusi, am 5 zile de cand iau Celebrex 200, Mydocalm 150 si Tramadol injectabil iar durerea nu cedeaza. Ma doare ingrozitor in zona lombara si piciorul drept aproape ca nu-l mai pot pune in pamant.
Imi explica si mie cineva ce inseamna acest rezultat si cel mai mult ma sperie acest posibil hemangiom. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Sigada (acum 11 ani)

Dava doriti o a doua opinie puteti folosi serviciul de interpretare analize al site-ului //sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=analize_personalizate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Aveti 2 hernii de disc la nivelul L4-L5 si L5-S1 care pot explica durerea acuzata. Tratamentul este conservator: medicamentos si recuperare medicala. Tratamentul poate dura pana la 4-6 saptamani; dupa acesta perioada, daca nu s-a obtinut ameliorare , se consulta neurochirurgul pentru aprecierea interventiei chirurgicale.
Hemangiomul este o malformatie vasculara frecvent intalnita in randul pop**atiei care, in general, nu produce durere si nu necesita tratament. Nu aveti de ce sa va ingrijoreze acest hemangiom.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni coloana vertebrala.

Iulia C (acum un an)

Va spun, eu m am chinuit timp de 3 ani cu 3 potruzii la nivel cervical, cu dureri debilitante, mi au afectat viata ingrozitor. Durerea cronica, continua, am abuzat de antiinflamatoare, de m am imbolnavit si de gastrita etc. Am facut nenumarate sedinte de fizio si kinetoterapie, nici un rezultat. Am cheltuit mii de euro degeaba. Intr o zi am vorbit cu un antrenor de sport, i am povestit problema, si am intrebat daca stie sa lucreze cu pers cu probleme de spate, zice ca da.
Scopul era sa imi intaresc muschii spatelui si zona lombara, cu speranta ca poate imi mai scade durerea. VA spun, cam 3 sapt trevusera, si deja intensitatea dureri scazuse cu cel putin 50%. De atunci, trag de fiare de 2-3 ori/sapt, nu mai am dureri deloc ( se mai contracta muschii uneori, dar nu i bai). Durerea mi a disparut cam 90%, am redevenit iar o persoana vesela si plina de viata.
CONCLUZIA: fa maxim un pachet de fizio ( pt a decontracta musculatura + cauta maseur bun, la care sa mergi la 1-2 sapt). In rest, TRASUL de FIARE la sala de sport e marea solutie de care nu ti spune nici un doctor, ca deh, trebuie sa faca si industria farma bani pe carca si sanatatea noastra.
Nu mai lua tona de medicamente ( sigur ti au dat si Alanerv si toate porcariile de medicamente), si du te de indata sa tragi de fiare pentru intarirea musculaturii spatelui si a zonei lombare ( incepe 2-3 luni cu un antrenor sa te invete, dar important sa stie cum sa lucreze cu oameni cu probleme de spate), iar apoi mergi singur. Nu mai astepta. Eu m am chinuit 3 ani datorita faptului ca nu mi a spus NIMENI ce simpla era solutia chinului meu. Sper ca te am ajutat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: