Pot sa fac un bebe

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de amika29 cu 14 ani in urma

Buna seara.am scolioza si as vrea sa stiu daca pot face un bebe sau exista anumite riscuri.imi doresc din tot sufletul inca un copil si vreau sa stiu sigur daca nu vor fi probleme cu sarcina sau daca copilul nu va fi afectat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Sheila (acum 14 ani)

Scolioza nu influenteaza evolutia sarcinii sau dezvoltarea fatului.
Se para ca e important ce fel de scolioza ai: ideopatica sau secundara altor afectiuni.
Iti va fi mai greu pe perioada sarcinii pt ca vei avea dureri de spate si va trebui sa stai mai mult in pat si din cate stiu se va recomanda nasterea prin cezariana.
Discuta cu medicul ginecolog di ortoped si vezi ce te sfatuiesc si acestia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diananeagum (acum 14 ani)

Buna.Sunt Diana am 30 de ani si eu am scolioza dorso lombara ,am nascut la varsta de 22 de ani fara probleme,dar prin operatie cezariana.In urma sarcinii si a unui control la medicul ortoped mi-a confirmat faptul ca s-a mai curbat coloana.Acum doresc sa raman din nou insarcinata si am mers la un doctor neurochirurg care m-a sfatuit sa fac un RMN la coloana ,deoarece nu imi putea spune cu exactitate daca mai pot duce o sarcina pana la final.Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

torun (acum 13 ani)

si eu am scolioza toraco-lombara si sunt suspecta de hernie de disc.medicul mi-a spus k voi avea probleme la sarcina,adik voi sta numai in pat si posibil sa nu pot naste decat prin cezariana.cel mai in masura este medicul ortoped si cel spacializat in recuperare medicala si balneologie.va doresc multa sanatate k avem de tras cu aceasta afectiune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum 10 ani)

Iti pot spune cu certitudine ca problemele cu coloana operata sau neoperata implica cezariana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 13 ani)

Am fost diagnosticata cu scolioza in "S", incluzand deformare a cutiei toracice inca din adolescenta, iar aceatsa s-a accentuat in timp, ajungand la o curbura considerabila, de fapt 2 curburi. Am nascut NATURAL si fara probleme, la varsta de 25 de ani, sarcina a fost absolut fara nicio durere de spate, insa acestea au revenit dupa nastere, dar nu mai puternice ca inainte.
Ce tin sa subliniez : desi "indicatia" medicului a fost de cezariana, am refuzat si am ales sa nasc natural (am bazinul bun pt asta) in primul rand pt copil, dar si pt recuperarea ulterioara. Cezariana limiteaza femeile la cel mult trei nasteri, 2 in cele mai multe cazuri, toate prin cezariana. Mi s-a parut inutil sa nasc prin cezariana ptr ca nu vad ce legatura are coloana cu nasterea, care se efectueaza prin BAZIN...
Oricum, fiecare decide in nume propriu, eu am vrut doar sa aflati si punctul meu de vedere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA (acum 12 ani)

Cate gradea re scolioza ta? a mea are peste 60 grade cea dorsala si cea lombara in jur de 50 este afectata cutia toracica,plamanii nu se umblu cu aer suficient si cauza deformarii iar o sarcina pune in pericol atat viata mamei cat sia fatului.O femeii normala fara scolioza are in al 3 lea trimestru o respiratie mai profunda insa noi cele cu scolioza nu putem genera mai mult oxigen se creeaza un proces de subventilatie care pune in pericol viata atata mamei cat si copilului.Din pacate in Romania nu s-a descoperit aceasta teorie,daca scolioza depasete 50 grade este interzisa sarcina.Trebuie stiut ca se agraveaza curbura iar cezariana este obligatorie,daca tu ai reusit felicitari dar banuiesc ca ai curba mai mica de 50 grade

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 11 ani)

am dat nastere la o fetita si am scolioza foarte avansata si am nascut normal copilul este sanatos si fara malformati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 10 ani)

Ana poti sa-mi dai te rog Id-ul tau sa te mai intreb ceva referitor la sarcina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 10 ani)

Ana poti sa-mi dai te rog Id-ul tau sa te mai intreb ceva referitor la sarcina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 10 ani)

Sa stii ca are foarte mare legatura. Faptul ca la tine totul a fost ok inseamna ca esti norocoasa!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manuela axinte (acum 10 ani)

buna ziua!! am si eu o intrebare,in urma cu 7 ani am fost operata la coloana de hernie de disc...acum sint insarcinata..o sa am probleme?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 9 ani)

buna sh eu am scolioza dupa parerea mea vazand radiografia nu avansata(desigur nu sunt in domeniu) sunt insarcinata in 25 de saptamani imi doresc foarte mult sa nasc in apa natural!dr a spus ca trebuie cezariana sau sa incerc natural dar in nici un caz in apa! daca ai scolioza se poate face epidurala?ce ma sfatuiti sa fac?multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maia (acum 9 ani)

Buna! Si eu am scolioza, am fost operata acum 8 ani, iar in urma cu 3 luni am nascut un baietel frumos si sanatos :) Am nascut prin cezariana in anestezie generala. Totul a decurs foarte bine: nu am avut dureri de spate in perioada sarcinii si nici dupa. Recuperarea a fost rapida asa incat va recomand sa va bucurati de perioada sarcinii deoarece scolioza nu va impiedica sa deveniti mamici fericite!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliabc (acum 9 ani)

Buna Maia, si eu sunt operata de 12 ani, si acum sunt însărcinată. Imi doresc f mult un copil, însă la mine in urma cu 3 saptamani pana sa aflu ca sunt însărcinată s-a rupt tija pe care o am la coloana. Medicul ortoped mi-a zis ca voi avea dureri. Ai putea sa imi lași ceva date de contact sa te întreb mai multe?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea (acum 8 ani)

buna, am si eu o intrebare... am 23 de ani si in urma cu 6 ani am avut un accident si am fost operata la coloana.. mi s-au pus niste placute care cu timpul mi s-a spus ca se vor amesteca cu compozitia corpului, gen nu vor mai exista.. coloana mi s-a sudat foarte bine si nu am dureri deloc.. as vrea sa raman insarcinara, bineinteles sa nasc prin cezariana. exista riscul sa nu pot duce sarcina la capat din cauza greutatii sarcinii sa se intample ceva la coloana ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 8 ani)

BUNA AM SI EU O INTREBARE AM 20 DE ANI SI ASI VREA SA FAC UN COPIL DAR NU STIU DACA SE POATE. EU AM O BOALA DIN NASTERE SPINA BIFIDA SI PE PARCURS MI-SA DEPLASAT COLOANA AS VREA SA STIU DACA AS PUTEA SA RAMAN GRAVIDA? SAU DACA COPILU AR AVEA PROBLEME? VA ROG DATIMI UN RASPUNS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalina (acum 8 ani)

Buna ma numesc catalina si am 19 ani as vrea un copil dar sun operata de cifoscolioza cu dubla curbura ..as putea avea copii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalina (acum 8 ani)

Buna ma numesc catalina si am 19 ani as vrea un copil dar sun operata de cifoscolioza cu dubla curbura ..as putea avea copii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen roxana (acum 8 ani)

buna.trebuie sa port un coset cu magnet pt coloana am coloana un pic cam ondulata imi doresc din suflet un copil voi putea avea??va rog raspunde-ti!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea deea (acum 8 ani)

Buna ma numesc andreea am 22 de ani si am scolioza toraco lombara idiopatica juveniala de 9 ani as vrea si eu sa stiu de la cei care sau operat cat de perixuloasa e operatia si daca existta riscul de a ramane paralizata si unde se face aceasta operatiie????vva multumesc anticipat !tel 0736633755jj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2