IRM coloanei vertebrale

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de mariana mandis cu 9 ani in urma

Am facut IRM la coloana lombo-sacrala si nu inteleg ce inseamna :
Protruzii:DIV L4-L5(0.3cm) dorsal semirciculara;ingustare usoara a canalelor rahidian si radiculare bilateral in simetrie.
DIV L5-S1(0.4cm)dorsala lateralizata pe dreapta;ingustarea usoara a canalelor rahidian si radicular pe dreapta.
Hemangiom(1.0 cm)in corpul vertebral pe L1.
Ligamentele spinal longitudinal posterior si flav-usor ingrosat la L4-L5;L5-S1.
Conul medular si elementele de cauda equina cu aspect imagistic obisnuit.Am consultat un medic neurolog si el a spus ca mi se usuca citeva discuri din cauza efortului fizic ,cei drept eu lucrez fizic foarte mult 12 ore pe zi si durerile se mentin intruna numai daca nu fac nimik se opresc putin dar tot continua..poate sa fie in legatura spatele cu mina stinga caci imi amorteste am fost la un medic si acesta a spus ca nu este grav,altul a mentionat ca trebuie operatie si tot la fel a spus alt medic dar ma doare spatele nu pot sta mult timp asezata sau sa dorm pe spate ajutatima cu un sfat ce sa fac sa accept operatie sau nu..............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

vlad (acum 9 ani)

Am o criza de lombalgie cu dureri lombare, inghinale si pe partea superioara a fesei de vreo luna si jumatate, durerea nu se duce pe picior.La RMN nu mi-a iesit nimic (doar discuri L4 si L5 deshidratate cu mici protruzii, fara hernia sau compresii), iar la radiografie din picioare mi-a iesit spondilolistezis anterior L5-S1 de 3 milimetri, cu pensarea spatiului intervertebral, modificari discartrozice cu inceput de osteofite.Ce e de facut, spondilolistezisul se poate ameliora, mai pot face sport ? Mentionez ca am 46 de ani si sunt o fire activa, am facut sport (munte, inot, fitness, jogging).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: