HERNIE DE DISC?

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de RICIU55 cu 13 ani in urma

Buna seara,am unele dureri in zona spatelui si durerea coboara pe picior si se localizeaza in gamba,insa fara sa imi amorteasca,as vrea sa stiu daca am hernie de disc sau poate fi si alta afectiune,mentionez ca am fost la foarte multi doctori (durerea persista de mai mult timp-circa 3 luni) simptome au aparut in urma ci 9-10 ani dar dupa un timp disparea (circa 1 luna) perioade cand durerea era graoznica nu ma puteam da jos din pat ,dar acum simt cu ca nu mai ma lasa.mentionez ca sunt programat pentru RMN.MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

cornelia (acum 13 ani)

Stimate domn! Sotul meu a avut multi ani aceste simptome. Mai treceau, mai statea la pat, a facut si fizioterapie (sporadic, trebuia mai mult), piciorul dureros a inceput sa-l "scape" usor la mers, pana acum doi ani in decembrie cand nu a putut sa se mai dea jos din pat, cu dureri groaznice. LA RMN i s-a spus hernie de disc L4-L5 si a fost operat la Spitalul Bagdasar din Bucuresti (are 60 de ani, suntem din Galati). Din pacate tot are dureri, probabil la alte vertebre, iar piciorul nu s-a mai recuperat in totalitate (nu poate ridica p***a piciorului, gamba este amortita si se observa ca la mers arunca putin piciorul de sus). MUlta sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Constantin (acum 13 ani)

Incearca terapia complementara-0722344290

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RICIU55 (acum 13 ani)

am efectuat rmn -hernie discala l4-l5 si l5-si (mici )ce pot face sa scap de operatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vali Cohai (acum 13 ani)

BUNA RICIU! Am avut aceeasi problema ca si tine, dubla hernie de disc lombara si am convietuit cu ea cativa ani de zile fara a recurge la interventie chirurgicala, fiindca-mi era frica de urmari, iar in final, cu putin noroc, am aflat de o solutie cu ajutoul careia folosind-o de aproximativ doi ani nu mai am slava Domnului nicio problema cu spatele.Este vorba de cearceaf din lana cu magneti care te pune pe picioare in scurt timp. N-am crezut la inceput ca poate fi posibil,dar am incercat si acum sunt refacut complet. Nu te grabi sa faci interventie ca nu cred ca este cazul. Interventia se face cand nu mai e nicio solutie, deci in cazuri extreme.Nu vreau sa mai ocup mult loc, daca vrei sa discutam mai multe pe aceasta tema iti adresa mea de mail ( [email protected]) si pe urma ne putem auzi si la telefon.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgeta (acum 13 ani)

as dori sa vorbim despre metode de tratament ale herniei de disc lombare .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RICIU55 (acum 13 ani)

CUM AS PUTEA SA SCAP DE DURERE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laur0x (acum 8 luni)

Salut Vali. Cum pot sa te contactez? Ti-am scris pe mail dar nu am primit raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cojocea gabriela (acum 13 ani)

buna tuturor!am 42 ani si nu stiu de ce anume sufar,am fost la doctori dar nu imi zic k as suferi de hernie de disc.durerea incepe din coloana se duce in picior si mil amorteste.nu vreau sa ajung la operatie.ce as putea face?stiti vreun medicament vreun remediu natural?ceva ,inafara de operatie.va multumesc!un nr de tel 0746959248 gabriela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valicohai (acum 13 ani)

Buna Gabriela!
Iti recomand si tie la fel ca si lui RICIU sa ma contactezi pe yahoo si discutam mai in amanunt.
Desi ti s-a spus ca nu ai hernie, simptomele pe care le enumeri par sa spuna contrariul, mai ales ca-ti amorteste piciorul.
Ti-am lasat mesaj pe telefon. Cred ca pot sa te ajut. Daca vrei contacteaza-ma.Nu sunt de specialitate, dar am trecut prin experiente similare si am reusit fara operatie. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina g, (acum 13 ani)

aceeasi durere o am si eu,de vreo 2 ani,am facut RMN,am hernie de disc -L4,L5,trece cu fizioterapie-gimnastica posturala,dar trebuie sa ai grija la miscarile interzise,;Am facut 10 sedinte si ma simt mai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: