Dureri stern si oase, amorteli.

Afectiuni coloana vertebrala Miozita infectioasa
Intrebare postata de effix66 cu 9 ani in urma

Buna ziua,ma numesc Andries Felix si am varsta de 26 de ani. De ceva timp am inceput sa ma niste dureri insuportabile in stern, in os.
Durerile la inceput au fost ca niste intepaturi in stern si mai apoi au devenit dureri aprope permanente. Durerile apar cateodata spontan si aproape tot timpul cand stau mai mult timp intr-o anumita pozitie. Am inceput sa am si fragilitate musculara in membrele inferioare si cele superioare si amortesc foarte repede. Dupa ce fac flotari sau genoflexiuni parca nu mai am control asupra mainilor si picioarelor. Tremur, imi vine greu sa tin ceva in mana (senzatie de neputinta), la fel si cu mersul. Dimineata am dureri de oase si durerea in stern se resimte destul de tare. Mi-au aparut si niste pete rosii pe piept care la durere se inrosesc si pieptul ma arde.
Mentionez ca am fost diagnosticat cu tiroida autoimuna si psoriazis la iar la coloana am facut un mic gheb de la statul la calculator. In general am o stare de rau, ma gandesc numai la lucruri rele ce mi se pot intampla. Analize la sange am facut si au iesit bune.
Daca ma puteti ajuta cu anumite sfaturi, ce credeti ca poate fi, ce analize sa fac?
Am fost indrumat catre un reumatolog la care am sa ma dc saptamana viitoare. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

luminita270 (acum 9 ani)

Afectiunile tiroidei sunt cunoscute ca fiind rasunatoare, dau simptome diverse in tot corpul. Ac***a in vedere ca aveti tiroidita autoimuna,medicul indicat ar fi endocrinologul,nu reumatologul.Incercati sa mergeti la C.I.PARHON sau la ELIAS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana399 (acum 9 ani)

Buna ziua,
Simptomele dumneavoastra duc mai mult spre o afectiune de tip autoimun.
Petele acelea rosii asociate cu simptomatologia ma duc cu gandul la o artrita psoriazica.Cititi aici //sfatulmedicului.ro/Artrita/artrita-psoriazica_4521
Cautati un reumatolog bun si un endocrinolog bun.

SANATATE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

effix66 (acum 9 ani)

Multumesc pentru raspunsuri. Si eu tot la o boala autoimuna ma gandesc.
Din pacate starea mea e din ce in ce mai nasoala. Am inceput sa am mari probleme cu stomacul si digestia. Orice mananc imi creeaza un disconfort abdominal major(paraca nu diger normal mancarea). Am refacut analizele la sange, toate au iesit bune inafara de aceasta analiza: P-LCR - 5.70 care este cam scazut fata de intervalul de referinta (13-43 % (sange)). Am cautat pe google despre aceasta analiza dar nu am gasit mai nimic.
Alte probeleme care nu le-am descris mai sunt: mici formatiuni ganglionare pe partea stanga a gatului si sub clavicula, sunt ca doua boabe de mazare si sunt deranjante si dureri inghinale. Vara trecuta am facut si un CT abdomen si pelvis dar toate au iesit in regula. Am facut si analizele pentru hepatita B si C, au iesit negative. Saptamana asta am sa ma duc sa fac o ecografie abdominala si la stomac si am sa merg la reumatolog. Pentru tiroida iau in ficare zi PROCOR. Am sa revein dupa alte investigatii medicale. Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11545059163 (acum 5 ani)

Daca vezi acest mesaj te rog frumos sa raspunzi poate ma ajuti si pe mine ma confrunt cu aceleasi dureri ca si tine vad ca tu ai cercetat mai mult poate iai dat de cap de la ce ti se trage mai ajuta fff mult sami apui ce ai mai facut si cum esti adresa mea de facebook este costy coaty(Litu)acolo putem sa tinem legatura mai mult te rog ..multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 2 ani)

La fel am si eu multe analize si nu gasesc ce este pff

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kiss (acum un an)

Buna. Ce ați rezolvat pân l urma?așa sunt s eu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana399 (acum 9 ani)

Buna Felix.
Prin ceva asemanator am trecut si eu la debutul bolii.
In prezent nu stiu exact ce am deoarece simptomatologia mea este mai atipica si deci mai dificil de diagnosticat.
Cert este ca mi s-a spus ca totul este in urma unei infectii si trebuie sa urmaresc evolutia.
Mici formatiuni ganglionare pe partea stanga a gatului si sub clavicula pot fi ganglioni de tip reactici care s-au marit un pic in urma unei infectii , iar dvs ati avut psoriazis.
Sfatul meu este sa nu mai stati cautand pe net deoarce aceste informatii pot duce si la o anumita anxietate si duceti-va la control la cel putin doi specialisti.
Ce valori ati avut la VSH si PCR(proteina C reactiva) si fibrinogen?
Aceste analize arata daca este un sindrom inflamator.
O zi minunata si ramaneti pozitiv!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

effix66 (acum 9 ani)

Am fost si am facut o ecografie generala si toate sunt in regula, ma refer la organe. Cel care mi-a facut ecografie mi-a zis sa merg sa fac si un RMN pe stern sa vad ce este cu acesta durere care nu trece. Se poate face cu trimitere de la medicul de familie? Am incercat sa mananc la ore fixe, sa nu mai mananc p***ai si deloc dupa orele 18.
VSH, Proteina C reactiva si fibrinogenul au iesit in limitile normale.
Ramane sa merg la un specialist gastroenterolog si la reumatologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

effix66 (acum 8 ani)

Revin dupa o serie de investigatii facute luna trecuta. Am refacut analizele la sange si au iesit bune, analiezele la tiroida au iesit in felul urmator : TSH -2.34, T3-1.39, FT4-17.84, Anticorpi antitiroidieni(TPO)-148. Am facut si analiza pentru lupus si a iesit negativ. Control reumatologic: durerile de stern sunt puse pe baza costocondritei sau sindromuluiTietze, am si o cifoza dorsala si trepidatii in picioare(genunchi) mi s-a recomandat kinetoterapie, de ieri am inceput sa o fac. La examenul neurologic la fel am iesit bine.
Am facut si un control psihiatric in urma caruia mi s-a pus diagnosticul de tulburare de tip anxietate generalizata. Tratament cu tritico,coaxil,metroprolol, anxiar si zymogen. Am facut si eco generala si numai pe ficat am doua pete mici puse pe baza alimentatiei. Am facut si ecografie pe stern, laterocervical, articulatii coststernale, articulatii claviale, pe toate trei parti mi-au iesit elemente inflamtorii si ganglioni fiziologici(in aceasta baza s-a pus diagnosticul de costocondrita).
Problema e ca eu ma simt din ce in mai rau. De 4 zile parca nu ma sunt om, am senzatie de salbiciune in tot corpul, abia stau in picioare, ma dor muschii si nu am sigurata in nici o activitate fizica pe care o fac, ma dor picioarele, imi pocnesc toatete oasele si articulatiile, sternul in continuare ma doare, mi s-a intetosat vederea si vad mai prost ca inainte, a inceput sa-mi pocneasca esofagul cand inghit si am gatul uscat, am dureri mari pe ambii lobi ai gatului si ma simt foarte inflamat pe tot gatul, obosesc numai cat urc pana etajul 2 al blocului, tremor toata ziua in maini picioare si gat. Tratamentul de de la psihiatru nu il mai iau, nu stiu daca sa pun pe baza intreruperii lui starea mea de acum. La urgente am mai fost si nu am rezolvat nimic. Nu mai pot sa stau asa, unde ma indrumati sa merg si ce sa fac macar sa-mi ameliorez starea. Am sa fac o programare la Parhon la Bucuresti pentru investigatii amanuntite la tiroida.
In incheiere nu stiu daca sa pun tot ce mi se intampla pe baza tiroiditei
autoimune sau a anxietatii, durerile pe care le am sunt reale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana399 (acum 8 ani)

Salutari!
AI nevoie de un reumatolog bun. Trebuie exclusa si o posibila miozita sau polimiozita care ridica suspiciune din cauza faptului ca afirmi ca "abia stau in picioare, ma dor muschii si nu am sigurata in nici o activitate fizica pe care o fac"
Afectiunile tiroidei nu explica toata simptomatologia ta,
Ce-i drept anxietatea generalizata sporeste simptomatologia dar nu justifica totul.
Mult succes si sanatatea!
Si nu uita ca totul se poate rezolva cu incredere si perseverenta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

effix66 (acum 8 ani)

Maine ma duc sa fac ASLO si HLA B27. Starea mea e la fel de nasola. Mi-am mai revenit putin in miscari si sunt mai stabil, totusi am pocnituri in fiecare articulatie a corpului, genunchii fac foarte urat, la fel si coastele cand ridic mainile, ma dor muschii gameblor si oasele de la genunchi in jos.
Offf, sper sa nu am spondilita anchilozanta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1486169086 (acum 7 ani)

Cum decurge starea ta de sanatate in momentul de fata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1492467225 (acum 7 ani)

Este foarte important sa modifici dieta! Scoate faina alba si grasimile de origine animala si margatina! Mananca vegetal proaspat, seminte de in , si far exces de sare! Mai mult adauga suplimente pe baza de omega 3 si resveratrol! Dr. Irina Spuderca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1522100876 (acum 6 ani)

Buna.. cum te mai simti? Si eu ma cobfrunt cu dureri in piept si pocnoturi in tot corpul doar ca eu am si ameteli puternice, dificultati de respiratie , dezechilibru , furnicaturi , dureri de cap . Nici eu nu mai stiu unde sa merg si ce sa fac . Am si o oboseala de nedescris deoarece nu dorm de 4 luni noaptea , am dezvoltat si o apnee. Am facut raduografie plamani , endoscopii , control neurologic in noiembrie ,ekg toate iesise bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11545059163 (acum 5 ani)

Salut te rog daca vezi acest mesaj sami raspunzi si mie poate ma ajuti la fel sunt si eu in situatia ta tiam citit tot ce ai scris si aceleasi simtome le am si eu si nis ce sa mai fac tu ai gasit o rezolvare la ele?te rog scriemi poate ma poti ajuta multumesc mult sau putem discuta pe facebok costy costy(Litu)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11581018827 (acum 4 ani)

Cum mai ești?
Ai rezolvat cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11643991490 (acum 2 ani)

Bună, nu ai mai scrii dacă ți sa rezolvat problema pana la urma cu durerea ta. As vrea sa luam legătură te rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 2 ani)

Ai gasit prbl asa am si eu nu stiu ce ar fi nu gasesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum un an)

Din pacate asa am si eu acum ma dor oasele in piept mi sa zic ca am o artrita psoriazica stricat la stomac scaunul miroase urat o culoare galbena a inceput sa imi dea sistole in piept nu stiu ce poate sa imi faca asa ceva mi sa zis de artrita acea am si o esofagita si gastrita dar nu miau gasit altceva si cred ca este alyceva dar numai stiu ce analize si unde sa merg de 1 an mai rau ma simt in fiecare zi simt ca numai rezist intepaturi dureri in tot corpul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Floare (acum 10 luni)

Cu aceleași dureri de oase , tiroida autoimuna,dar am un diagnostic de fibromialgie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: