Durere picior stang raspuns medic

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de onutza87 cu 10 ani in urma

Buna ziua.De aproximativ 1 an de zile am o durere la piciorul stang in zona fesei care se lasa pe picior in jos,pe pulpa piciorului.Vreau sa mentionez ca durerea nu apare in fiecare zi,uneori au trecut saptamani fara durere dar sunt si zile repetate in care durerea persista.Durerea cea mai puternica este in general seara dupa o zi de stat in picioare,nu am servici care sa ma suprasolicite...fac miscare care orice femeie prin casa.nu sufar de alta boala si nici nu am mai avut astel de probleme.Va rog daca imi puteti spune ce ar putea fi?sau ce sa fac ?catre ce medic sa ma indrept?va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Este recomandat sa consultati medicul reumatolog pentru evalaure: analize de laborator, radiografie coloana lombara, bazin, etc. Posibil ca durerea sa provina din coloana , sold, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni coloana vertebrala.

onutza87 (acum 10 ani)

va multumesc pentru indicatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela91 (acum 9 ani)

buna ziua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela91 (acum 9 ani)

De o saptamana am o durere la piciorul stang de la genunchi in jos ..am fost la medic si a zis ca totul pleaca de la coloana si am primit tratament cu vimovo pt 10 zile de 2 ori pe zi...dar ma doare din ce in ce mai tare ce pot sa fac va rog sa ma ajutati conteaza orice parere..va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu Maria Alina (acum 9 ani)

Buna ziua,
Numele meu este Ionescu Maria Alina,am 34 ani si de o luna ma doare rau picior stg.sus la incheietura.De abia merg,cobor,urc,si nu ma pot odihni noaptea.
Am facut radiografie si nu s-a vazut nimic,si am facut si RMN iar rezultatul este -

Capul femural cu contur net, convexitate pastrata , bilateral.
Pe versantul anteroinferior al epifizei femurale drepte, la jonctiunea capului cu colul femural, exista o mica lama
de edem, in spongioasa subcondrala, pe o lungime de 20mm, cu grosimea de maxim 5mm, fara a se decela
RM traiect de fractura; in rest, spongioasa capului si colului au aspect normal.
Fara alte anomalii de structura osoasa la nivelul epifizei femurale proximale si acetabulului, bilateral.
Spatiul articular coxofemural pastrat, suprafete articulare congruente.
Labrum acetabular cu forma si semnal normale, normal inserat .
Capsula articulara cu aspect RM in limite normale.
Ligamentul rotund al capului femural cu semnal si morfologie normale.
Lama fina de lichid intraarticular, coxofemural, bilateral, nespecific.
Fara anomalii de structura la nivel sacroiliac bilateral.
Discopatie L4 , fara hernie de disc compresiva.
De notat existenta unui chist hemoragic, de 26/22mm , la nivelul ovarului drept si lama de lichid in fundul de
sac peritoneal.
Concluzii:
-pe versantul anteroinferior al epifizei femurale drepte, la jonctiunea capului cu colul femural, exista o mica
lama de edem, in spongioasa subcondrala, pe o lungime de 20mm, cu grosimea de maxim 5mm, fara a se
decela RM traiect de fractura; in rest, spongioasa capului si colului au aspect normal.
-necesita monitorizare, in functie de datele clinice; control, eventual cu contrast dinamic, sau CT cu protocol de
os, pentru a exclude mic osteom osteoid la debut? sau traumatism recent?
De ce nu se specifica nimic de picior stg
Numai inteleg nimic,nu stiu incotr-o sa o iau,ma chinui de o luna cu dureri care nu cedeaza la nimic si rezult nu ma multum.
Aveam cu subst de constrast si mi-au facut fara.
Ce fac?
Va rog un raspuns
Multumesc dn suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doctor menghele (acum 8 ani)

Daca durerea persista de mai bine de 1 an ar fi bine sa inlocuiesti pociorul defect cu unul de stajar sau carpen

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena dalina (acum 8 ani)

Buna seara am de vro luna o durere de mijloc si se lasă pe piciorul stâng am fost la medic am făcut o radiografie si mi-a făcut in puschi la mistic doua injecțiile plus tratament dar tot nu mi-a trecut ce e de facut

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

clej sorin (acum 7 ani)

buna ziua ma numesc clej sorin adrian am o intrebare de o saptamana am ceva dureri la piciorul stang doar atunci cand merg ceva imi blocheaza piciorul sa merg normal si imi provoaca durere si trebuie sa mil trag dupa mine nu prea pot sa il indoi poate sa imi spuna cineva ce pot sa fac sau unde sa ma duc sa consult un medic iar cand ma dau jos din pat ma dor talpile la picioare timp de cateva minute probabil este amorteala dar nu stiu ce sa fac la ce doctor sa merg va rog un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristeamarina17 (acum 6 ani)

Am 41 de ani si de ceva timp am dureri de sold care se lasa pe piciorul stang nu ma doare la efort (la analize de sange a iesit proteina c reactiva cam mare si VSH MARIT) sa specific ca de 10 ani sufar si de o hepatita b poate fi si din aceasta cauza. Doresc si eu o parere . VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DuduA (acum 11 luni)

Bună ziua !care a fost problema ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21636109051 (acum 2 ani)

Trebuie sa consultati un medic neurolog.
Acesta va poate face un CT sa vada exact de unde vine durerea si daca trebuie intervenit cu medicamentatie sau chirurgical.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: