Durere persistenta unilaterala de gat raspuns medic

Afectiuni coloana vertebrala
Intrebare postata de pgrovu cu 12 ani in urma

Buna ziua. Am 34 de ani si de vreo 5-6 saptamani ma doare gatul cand inghit, in dreptul laringelui, pe partea dreapta. Am fost la 2 consultatii ORL in care mi s-a spus ca nu am nimic la laringe. Totusi, cand inghit ma doare, uneori radiaza spre ureche. Am uneori si stari de ameteala si momente de panica. Mai mult, am dureri si in ceafa, desi pot misca gatul. Am o regiune amortita in spate dreapta, deasupra omoplatului si uneori imi amorteste si mana dreapta. Toat lumea m-a ghidat spre neuro. Problema e ca nu stiu daca durerea la inghitire poate fi legata de neuro. Si inca ceva. Am o zona rosie in gat, tot pe lartea dreapta, cu aspect lucios. In dreapta omuletului. E legata de durere sau nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Recomand un consult ORL (pentru a elimina o eventuală afecţiune gen rinosinuzită) dar şi pneumologic (pentru o eventuală bronşită)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni coloana vertebrala.

ileana (acum 12 ani)

Salu, te rog sa-mi spui cum ai rezolvat problema ta. Si eu sunt in fix aceeasi situatie, am 36 de ani si la mine totul a inceput dupa un soc psihic (decesul unei persoane apropiate). Deja mi-e jena sa mai merg la medici, toti imi spun ca e neurologic. Dar eu sunt real deranjata de toate durerile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 12 ani)

Buna ,
Si eu am 34 ani si ma confrunt cu aceleasi simptome de apropae 1 an fara sa le depistez cauza.Am tot umblat prin n ORL-isti si degeaba.Voi ati rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 11 ani)

Salut
Si eu am aceste simptome (durere la inghitit in marul lui adam) si/sau atunci cand casc sau incordez gatul. Varsta 29 ani. Fost fumator, am renuntat chiar cand au debutat aceste simptome.
La ORL dupa laringoscopie directa mi-a spus ca nu am nimic la laringe si mi-a dat antibiotic + ceva antiinflamatoare si pastile de gat. Durerile le am de 1 luna. Alte simptome de raceala nu am, ganglioni umflati nu am, febra nu am.
O ecografie ar ajuta la ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha (acum 11 ani)

Buna
Am 36 ani si ma confrunt si eu cu o situatie asemanatoare, care a debutat in urma cu 6 ani, in urma unui soc psihic (pierderea unei persoane dragi ).
Am dureri pe toata partea dreapta :muschii de la mana si piciorul drept, in fata si spatele urechii drepte, radiind spre baza nasului deasupra ochiului drept, chiar si orbita dreapta, soldul drept, umar drept
Am facut investigatii :CT la cap, consult orl, analize sange, urina si nu a iesit nimic.
Va rog sa mai scrieti cum a evoluat la voi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 10 ani)

ti-ai rezolvat problema cu gatul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amalia (acum 10 ani)

wooow, ce de raspunsuuuri si indicatii ! da, garantat e de la socuri psihice, asa mi-au inceput si mie toate cele enumerate mai sus de voi, in urma cu trei ani, manifestandu-se, de atunci sporadic, dar memorabil ... nu cred ca mai scap vreodata de durerile astea, si sunt insuportabile ... ma bate gandul la o rezolvare in stil rebel, gen cutit infipt in toctorul de bucatarie, n-are cum sa doara asa intens ca durerea asta, si, garantat, nu se intinde pe zile intregi, ci pe maximul a vreo 20 de secunde

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorel (acum 10 ani)

am si eu asemenea probleme.mergi la un medic neurochirurg.control RMN...eu am hernie de disc cervicala...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loco (acum 10 ani)

si pe mine ma doare cam un cm sub marul lui adam lateral dreapta(cand casc, sau stranut)
la inceput ma durea cand inghiteam mancare, am luate vreo 4-5 zile niste pastile pentru inflamatii si mi-a trecut..
stiu ca pare cam ciudat , dar durerea laterala a inceput de la un stranut mai puternic care a radiat in tot gatul, spre urechea dreapta(pe moment a fost o senzatie similara unei crampe musculare),dar dureaza de vreo 3 saptamani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21613125749 (acum 3 ani)

Salut , imi spui te rog cum te-ai tratat cu durerea de la gat , e interesant ca si pe mine tot de la un stranut mai puternic m-a luat durerea de vreo o saptamana , ma doare cand inghit si nu imi trece . Multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gangan oleg (acum 10 ani)

urgent la neurolog ...Am 28 de ani cu 2 luni in urma ma dorea gitul peste 3 saptamini mia amortit tot corpul innafara de git si cap mam lecuit la Chisinau "institutul de neurologie"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emil (acum 9 ani)

Poti sa-mi dai o adresa sau un nr de tel .multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emil (acum 9 ani)

Buna am 34 ani si ma confrunt cu acceiasi durere in gat an zona marului lui adam.acum 2 saptamani am avut dureri la ceafa si la cap(parca am fost drogat).Daca ati dat de vreun remediu va rog lasati un raspuns .Multumesc multkk

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Örs (acum 9 ani)

Eu de vreo 15 zile am dureri in gat. Simt ca am ceva se secretie la nivelul marului lui adam. Voi incerca la ORL si daca aflu ceva am sa postez aici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Avram Valentin (acum 9 ani)

Buna ziua.Copilul meu in varsta de 11 ani si 4 luni il doare gatul cand inghite .Imi spune ca il doare putin deasupra marului lui Adam.Ma puteti ajuta?I-am dat paracetamol si decaspet sa suga , dar tot il doare.

-Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tantica (acum 8 ani)

a-m avut aceleasi probleme dar au fost de natura psihica nu ami venea sa cred dar a fost adevarat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tantica (acum 8 ani)

dureri an omoplat arsuri si o dificultate mare la anghitit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 8 ani)

Și eu am aceeași problema. Am 36 de ani și mi-am pierdut ambii părinți acum un an. Durerea s-a declanșat la o luna după moartea mamei. Mi-a apărut o umflatura în partea stânga a gatului in dreptul omuletului, înțepături în gat și în urechea stânga, atacuri de panica, amețeli foarte puternice. Am fost la control ORL în Danemarca și nu au găsit nimic. Atacurile de panica și amețelile au dispărut dar umflatura și durerile în gat persista. A fost cineva la neurolog cu aceasta problema? Este adevărat ca este o problema neurologica?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Edi Feraru (acum 7 ani)

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sebi Ples (acum 7 ani)

Si pe mine ma doare asa fix asa nu stiu ce sa fac am fost la doptor mia dati niste medicamente dar o trecut o spatamana si numi mai trece.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2