Zgomote in ureche doar in timpul miscarii

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de vasile-ciprian cu 12 ani in urma

De 3 saptamani am un zgomot la urechea dreapta ,cel putin asa cred ca este la ureche nu imi dau seama exact daca este in ureche sau in spatele urechii ,dar oricum in zona urechii aud un sunet ,cum sa il descriu.......ca un clipocit,mentionez ca am acest sunet doar atunci cand fac miscare (mers,sarit ), am fost la o.r.l si mi-a spus doar ca am nara dreapta infundata , ca la ureche nu am nimik , a spus ca este posibil sa aud acest zgomot doar pt,ca este nara infundata si crede ca am un lichid pe canalul care face legatura dintre nas si ureche iar fapul ca am nara infundata nu ma lasa sa elimin lichidul, am folosit picaturi nazale timp de 1 saptamana si mi sa mai desfundat nara dar cipoceala este la fel de prezenta.sa mai confruntat cineva cu asa ceva?va rog frumos astept raspuns daca stiti ce ar putea fi sau ce trebuie sa fac ca sa scap de zgomotul asta.va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

angela codre (acum 12 ani)

Iata parerea mea!! Cred ca este vorba de un segment al urechii "TROMPA LUI EUSTACHIO".Incercati sa folositi Bixtonim.cam 3-4 zilesi sigur veti rezolva problema ! daca orl-istul v-a spus de acest canal infundat de ce oare nu a folosit o pompita. Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare si s-a rez.Succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 11 ani)

Eu am acest simptom cand se declanseaza spondiloza,am zgomot in urechea stanga numai cand misc capul sau cand ma aplec,sau cand merg,sau cand fac anumite miscari,nu permanent,doar cand se atinge punctul sensibil care are legatura cu spondiloza,pe care o tratez cand am aceste simptome cu alifie antiinflamatoare pe ceafa si umeri spre coloana,incearca si poate ai sa gasesti rezolvarea in acest fel,care nu e deloc periculos in cazul in care nu e de la asta,dar tind sa cred ca e asta ca eu am umblat extrem de mult pe la doctori pana am depistat ca e de la spondiloza,multi ziceau ca am diferite boli,rezolvarea am gasit-o cu masaj si alifie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum un an)

De care alifie ați folosit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 11 ani)

Si eu am exact aceleasi simptome ca si doamna Mariana, de mai bine de un an! Am fost la ORL unde mi s-a spus ca urechea functioneaza perfect normal. Mi-am facut acum 2 luni un CT pe coloana si mi-a iesit inceput de spondiloza, o sa incerc cu siguranta o crema antiinflamatoare si masaj! Sper ca asta sa fie rezolvarea problemei!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ndi_ndi (acum 11 ani)

in sfarsit un raspuns ce se apropie de ce cred ca sufar si eu. Am 25 de ani si imi apare un zgomot in ureche "ca un trosnit" nu stiu sa il descriu, dar apare la miscare aplecari, sau la sunete , daca tipa cineva sau cade ceva. Am fost la 3 Orl-isti, si mie mi-au zis ca e de la nas, tot ca e blocata trompa aia, dar de o luna si mai bine imi pun picaturi si nici o schimbare...Ati scapat de pocnituri? E posibil sa am spondiloza ca stau destul de cocosata si aceste pocnituri la nivelul urechii au aparut dupa 6 luni de lucrat la calculator si statul pe scaun nu foarte dreapta...?Cum se trateaza spondiloza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zeca petrina (acum 9 ani)

totul se rezolva cu un tratament cu chetonal,chetoprofen sau celebrex,depinde ce gasesti in farmacie. sant antiinflamatoare nesteroidiene. dau rezultate . si unguent cu diclofenac .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Opris Adrian (acum 8 ani)

Buna ziua ,am in urechii batai ca de inima,si ma deranjezaa enorm,si nu se opreste de 2 zile cam am,ieri a fost de cateva ,iar azi de dimineata pana acum dupa masa nu sa oprit aceste batai,dureri nu am deloc,ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anton (acum 8 ani)

am aceasi afectiune ca vasile ciprian, am folosit bixtonim fara nicio rezolvare...sfaturi ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucia (acum 8 ani)

Pentru Adrian, bataile inimii in ureche le aud si eu, la doctor mi-a spus ca am trompa lui eustachio deschisa. Din pacate se pare ca exista nici o soluție. Ar fi bine sa consulti un doctor ca sa iti spuna exact ce ai, cauzele pot fi multe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucia (acum 8 ani)

Pentru Adrian, bataile inimii in ureche le aud si eu, la doctor mi-a spus ca am trompa lui eustachio deschisa. Din pacate se pare ca nu exista nici o soluție. Ar fi bine sa consulti un doctor ca sa iti spuna exact ce ai, cauzele pot fi multe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11536533924 (acum 5 ani)

Salut, ai aflat secretul?
Eu am aceeași problema la urechea stângă,
Dacă ai reușit să scapi de acel zgomot care este ca un scurt circuit.
Te rog spune-mi și mie.
Pe Facebook la Tom Petru Ambrus sau pe email la petruambrus2@ adresa_web_filtrata
Mulțumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vleju paraschiva (acum un an)

Și eu am la fel nu știu ce să fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: