Va rog din suflet ajutati-ma!!!! raspuns medic

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de MIMI_0972 cu 13 ani in urma

Am o durere ingrozitoare in urechea dreapta,am senzatia ca ceva imi roade urechea in interior(precum o carie).Nu e o durere constanta...mi se intampla sa ma ia aceasta durere prin surprindere,(nici nu imi dau seama de la ce),de cele mai multe ori imi apare aceasta durere atunci cand mananc sau cand imi vine saliva in gura,alteori cand vorbesc...si ma tine cateva secunde,alteori si cateva minute incat imi dau si lacrimile.Mi-am facut saptamana trecuta un CT(COMPUTER TOMOGRAFIC)si mi-a iesit bine, nu apare nici o modificare.Am fost si la ORL si totul este ok(nu am otita sau dopuri).De la ce am aceste dureri,ce poate fi?!??VA IMPLOR AJUTATI-MA!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Masariu Roxana MDr. Masariu Roxana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Dupa simptome, pare a fi vorba de un calcul salivar (cel mai probabil in glanda parotida). Va sfatuiesc sa faceti si un consult BMF (bucomaxilofacial) la facultatea de stomatologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni ale urechii.

MIMI_0972 (acum 13 ani)

Va multumesc mult Dr.Masariu Roxana ca mi-ati raspuns. Am cautat pe diverse site-uri despre ce mi-ati recomandat (glanda parotida)...si nu e tocmai placut ce am vazut si am citit.Daca ar fi asa sper doar sa fie bine. Am uitat sa precizez in postarea de mai sus ca am fost trimisa de la ORL si catre BMF, ma vazut un dr. de acolo, nu mi-a facut nici un fel de analize insa mi-a spus ca nu tine de ei, mi-a zis ca ar putea fi ceva legat de creier. Asa incat am tot cautat pe internet boli legate de creier, nervi si am vazut ca simptomele pe care le am aduc foarte mult si cu boala numita (Nevralgie de trigemen). Crede-ti ca ar putea fi vorba despre asa ceva??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Masariu Roxana MDr. Masariu Roxana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu e exclus, intensitatea durerii e caracteristica nevralgiei, dar trebuie totusi exclus mai intai un posibil calcul salivar. Nevralgia trebuie sa fie un diagnostic de excludere, dupa ce au fost eliminate alte cauze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

safari (acum 12 ani)

Si eu am o durere in urechea dreapta...Nu am fost la doctor , imi puteti spune ce poate fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIMI_0972 (acum 12 ani)

Off....nu stiu ce control sa imi mai fac...la ce medic sa ma mai duc ca sa descopar ce am. Sunt ingrozitoare durerile..Mai nou mi-am facut un RMN si mi-a iesit MICROLEZIUNE DEMIELINIZANTA /ACV ISCHEMIC (6,6mm), insa medicul meu neurolog mi-a spus ca nu pare sa fie tumoare, nu isi da seama ce este insa a spus ca nu este de operat.Insa eu ma simt tot mai rau. Ma doare foarte tare urechea dreapta, simt niste intepaturi ingrozitoare pe partea dreapta putin mai sus de ureche si in ureche. Sfatuiti-ma unde sa merg, va rog!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: