Otomastoidita

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de Radu165 cu 13 ani in urma

Buna ziua,
Am 26 ani si in urma cu 5 luni, dupa o raceala mi s-a infundat brusc urechea dreapta,apoi au inceput dureri groaznice de cap si pareza faciala dreapta( seara),peste cateva ore am ajuns sa nu-mi mai pot misca capul de durere,iar pe la 6 dimineata mi s-a spart timpanul si am avut initial scurgeri din ureche de culoare rosie, apoi de culoare maro. Am mers dimineata la medic si mi-a spus ca eu sunt vinovata ca mi-as fi bagat ceva in ureche si mi-a dat augmentin 1g si acid boric picaturi. Peste 2 zile am inceput sa-mi pierd echilibru pana nu mai eram in stare sa merg singura si dureri de cap, am mers la un alt medic care mi-a tras lichidul din ureche si mi-a dat Novosef 1g intravenos(treb.sa ma internez,dar nu aveam asigurare)timp de 10 zile. Dupa acest timp m-a simteam mai bine si am facut tomograf : material dens la nivelul cel.mastoidiene dr.si sinus maxilar st. Am luat inca 14-16 zile Eficef 200 mg 2 cp la 12h. Problema este ca desi am terminat de 4 luni tratamentul tot am probleme, dureri de cap pe partea dreapta,dureri mici de ureche si in special seara ameteli cu mici tulburari de echilibru. Credeti ca inca mai am otomastoidita?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

matusa (acum 13 ani)

Pierderile de echilibru arata ca ai probleme la urechea interna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu vi s-a recomandat Betaserc? Eu stiu ca este foarte bun pentru asemenea probleme deoarece ajuta la circulatia snagvina in interiorul urechii. Eu v-as sfatui sa cereti sfatul altui medic ORL si sa luati niste betaserc pana atunci.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Radu165 (acum 13 ani)

Multumesc pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 13 ani)

buna ziua am 29 de ani si in urma cu 4 ani am avut otita medie supurata.Am facut 1 an tratament cu antibiotic[cuminol] medicul zicand mereu ca infectia trece greu.,in-trun final mi-a trcut infectia dar tot mai aveam dureri de cap si ureche.In urma cu 6 luni dupa o raceala am fost la orl la alt medic,am facut tratament cu cefort iar in urma unei echografii mi-a iesit 3 ganglioni pe gat sub ureche si un polip auricular.Medicul mi-a spus ca trebuie sa stau 6 luni cu urechea uscata pentru a merge la bucuresti[sunt din cta]pentru operatie de refacere a timpanului.Acum 1 saptamana am facut audiograma tonala si vocala in urma carui mi-a iesit ca este afectat nervul auditiv.Fac tratament cu betaserc.As dori sa stiu daca mai pot face operatia ac***a nervul auditiv afectat.VA MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: