Otita medie supurata

Afectiuni ale urechii Otita medie cu perforatii ale timpanului
Intrebare postata de 90sorin cu 13 ani in urma

Buna ziua. Am fost acum 7 zile la un medic ORL-ist, ca urmare a senzatiei de ureche infundata. Acesta m-a diagnosticat cu otita medie supurata si mi-a prescris Paracetamol Sinus 1 pastila seara, si Vibrocil picaturi,de 2 ori pe zi. Simptomatologia s-a mai ameliorat, dar nu s-au vindecat. Ce tratament sa urmez in continuare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

90sorin (acum 13 ani)

Rectific seroasa nu supurata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Eu am avut acelasi lucru si mi-a recomandat in felul urmator: Vibrocil picaturi nazale 2 ori /zi, Betaserc 1/zi, mestecat guma des si sa nu suflu nasul puternic (nici in timpul otitei si nici in general). In plus, mi-am cumparat "cascute" de urechi, din acelea pufoase, pentru a evita curentul atunci cand e frig (am ramas cu o mica sensibilitate la acea ureche atunci cand este frig). Eu am avut si tinitus asociat (tiuit in ureche) in afara de ureche infundata si cu ceea ce v-am descris mi-a trecut cam intr-o saptamana jumatate senzatia de ureche infundata si in vreo 3 saptamani tiuitul. Otita nu trece foarte usor dar perseverati si va trece.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ups, acum vad ca esti baiat. Atunci uita de cascutele pufoase :P Poarta in schimb caciula sau fes cat de mult poti (acum e cam devreme dar din octombrie....).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

90sorin (acum 13 ani)

Multumesc frumos pentru comentarii. O sa incerc sa ajung azi, daca nu maine la doctorul orl-ist. Cat despre castile pufoase, aveam in gand sa imi iau o bentita sau ceva asemanator, pentru perioada asta, pentru serile mai friguroase in general, iar din octombrie, caciula. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cezar (acum 13 ani)

bunza ziua...as avea si eu cateva nelamuriri...si intrebari...:eu sunt in anglia de putin timp si inka nu ma`m inscris la medicul de fam...deci nu pot merge la spital sau pot merge dar (degeaba).aacum o sapt mi sa infundat urechea stanga.......dupa cateva zile mai exact pe 24 dec seara ma durut foarte tare urechea su tot cu maxilar si putin din gat (toata partea stanga)am pus ulei de masline....am pus usturoi...am luat calmante ptr ca nu am putut sa dorm 2 zile de durere.pe 25 un vecin mi`a dat 2 folii de 10 pastile fiecare.am inceput.. sa iau antibioticul.....dupa 2 zile a inceput sa scada durerea si imi curgea un lichid verde din ureche.....si am luat pana acum 12 pastile....nu stiu cat ar trebui sa ma iau??p[tr ca nu ma mai doare decat foarte putin...dar tot nu aud cu urechea stanga bine...pe langa aceste antibiotice ce ar trebui sa mai iau?am otita?vreo nevralgie?cand am voie sa ma spal in ureche?de atunci port ceva pe cap in permanenta si noapte cand dorm... e bine??daca se poate as dori si eu niste raspunsuri la intrebarile mele si cateva sfaturi va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum 8 ani)

Ai otita medie supărată acută

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum 8 ani)

Supurată*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: