Ma mai pot vindeca de hipoacuzie

Afectiuni ale urechii
Intrebare postata de [email protected] cu 13 ani in urma

Cum pot sa ma vindec,daca nurvul este afectat 90 la suta in urma unor operati la ambele urechi.va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (95)

Bacu Crina (acum 13 ani)

Din pacate nu cred ca ar fi posibil, dar fiti optimista, poate s-ar gasi o varianta si in cazul dvs. Cred ca puteti utiliza cu succes proteze auditive. Vi-l recomand pe dr. conf. Pascu de la spitalul Panduri, daca exista vreo cale prin care sa puteti fi ajutata, dansul va gasi solutia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

ms.mult il cunosc pe dr.pascu de la spitalul panduri,el mi-a recomandat sa fac operatie la ambele urechidar a fost fara succes,miau atins nervuleram aproape normala cand ma operat si am devenit,acum o anticapata .mia recomandat proteza si nu o pot suporta,am mancarimi simi curge urechiledar ma rog poate se gaseste ceva mai bun,am doi copilasi care inpreuna cu sotul meu imi tine moralul ridicatfiica mea roxy e mare are 18 ani iar dennis e micut doar 9 luni el nu intelege.doar ei ma tin in viata .multumesc .niko

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 11 ani)

De boala ta snt interesata si eu .Poti sa-mi spui sigur ce diagnostic ti-a pus ? eu sufar de hipoacuzie bilaterala protezata la ambele urechii de la varsta de 7 ani acum am 17 ani si tare mult as vrea sa scap de proteze.am fost la multi medicii in Bucuresti dar fiecare imi spune in alfel am vrut sa fac un implant cohlear dar cand am fost mica mi-au spus ca pot face dupa 18 ani iar acum imi spun ca trebuia cand eram mica pe la 3-4 anisori nu stiu ce sa mai cred.Tare mult as vrea sa pot sta de vb cu tine poate in ungaria as putea rezolva si eu problema .astept cu nerabdare un semn de la Dv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cevik Hakan (acum 11 ani)

[email protected] contacteaza-ma ca si eu am aceiasi problema... am 17 ani si am gasit un remediu ...cu (implant cohlear)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petronela (acum 10 ani)

alexandra...de ce vrei implant cochear...e tare naspa cochear....sincera sunt surdita....imi stau bine cu aparat auditiv...daca vrei implant cochear o sa devii deranjeaza mai incolo..doctor te pacalit si vroia bani multi...va rog nu faceti implant...degeaba faci implant ca nu ai voie la inot ..la sport toate nu ai voie deloc,,numai stai la loc cuminte...si nu e sanatos deloc...avem multi prieteni si alte tari va protesta pt implant trebuie inchide toate tara la cabinet doctor e lacomi si vroia bani si nu ii intereseaza sanatate la oamenii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 10 ani)

Buna ziua,

Fetita mea de 3 luni a fost diagnostic cu hipoacuzie unilaterala congenitala. Mi s-a spus ca este de vina nervul si ca nu exista niciun remediu in afara de aparat auditiv .

Stie cineva un remediu, operatie, tratament, orice. Sunt disperata.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hakan (acum 10 ani)

da ..singura solutie este implantul cohlear...dar este scump....o vizita la clinica urechii din bucuresti va va ajuta mult...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
ecaterina.pistol (acum 13 ani)

nui usor trebuie sa fii puternica.de ani de zile lupt si incerc sa fiu tare .in urma unei greseli a unui medic am ramas surda complet.nici in ziua de azi nu pot crede si tot sper ca va aparea ceva si voi auzi din nou.dar nu exista nimic.singura solutie e proteza.eu am mers peste tot cheltuind bani am incercat orice .acum nu ma mai pot ajuta nici cu proteza hipoacuzie profunda.sa va ajute dzeu si sa va dea putere sa puteti depasi trauma asta.caci dupa atitia ani tot nu am reusit sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu voi mai auzi niciodata.multa sanatate si curaj sa va dea dzeu.poate va aparea ceva si ptru noi pe viitor.sa speram.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

botofei mihai (acum 11 ani)

am si eu hipoacuzie cum sa scap de hipoacuzie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

burlacu simona (acum 13 ani)

Si eu am fost diagnosticata cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala moderata, port proteze de 2 luni de zile si nu m-am obisnuit inca cu ele. In general aud ok cand sunt in aceeasi camera cu mai multe persoane, dar nu inteleg de la distanta.Aud zgomotele dar nu prea inteleg vorbirea.De multe ori trec cateva secunde pana cand creierul meu face conexiunea si a inteles vorbirea, prin asociere. Oare mai evolueaza?De cand eram mica am avut aceeasi probl. nu simt sa fi evoluat ff mult. Am mari probleme cu intelesul cantecelor sau filmelor chiar si in limba romana.Nu inteleg sonorizarea din filmele romanesti, cand striga cineva de la departare aud numele, dar daca e o fraza mai mare nu prea o inteleg.Lucru e naspa...nici nu stiu ce sa mai fac...cu aparatele nu prea ma impac....si ma gandeam la o operatie daca se poate face in cazul meu pt ca imi este greu si la servici cateodata,trebuie sa fiu mereu in alerta,atenta sa pot intelege.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

si eu sant ca si tine dar din pacate eu am auzit pana am dat nastere primului copil si de atunci a inceput treptat sa nu mai inteleg ,am fost operata de 4 ori la panduri dar degeaba sa agravat si mai rau eu nu pot purta proteza findca nu o suport,dar in urma cu o luna de zile ma cautat cineva din vrancea care era tot ca noi dar ceva mai bine acum doua saptamini a fost in ungaria la un transplant cu telfon si ai merge foarte bine,mia dat nr. de telefon ca sa contactez asistenta dr, care vorbeste si romaneste si am sunato sai spui diag. meu si mia zis ca ma asteapta la consultatie sa vada cum sta treaba acum astep sap. care vine sa iau bani de la banca se merg la szeget pentru consult sa speram ca merge,poate si pentru tine incearca.lasa o adresa de mail sa tinem leg. pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ecaterina.pistol (acum 13 ani)

cand am pus proteza prima data la fel ma deranja :imi curgeau urechile ma ranea dar mergeam des la medicul meu orl si ma ajuta dezinfectindu-mi urechile e dureros dar in fine am depasit perioada aia:incercati sa va obisnuiti cu proteza nui usor dar cel putin veti auzi zgomotele mai puternice;nimeni nu intelege doar cei aflati in aceiasi situatie cu noi stiu ce inseamna s si multa putere a nu mai auzi deloc.curaj si multa sanatate multumitii lui d zeu ca aveti sotu si copii alaturi de dv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ecaterina.pistol (acum 13 ani)

rs pentru burlacu simona:puteti face implant cohlear dar nu stiti daca organismul dv accepta implantul.interesati-va la iasi si daca aveti posibilitati merita sa incercati .eu am facut multe tratamente nimic nu ma ajutat am nervul distrus total doar resturi auditive .sa dea dzeu sa reusiti si sa auzim numai de bine aici.dacas putea auzi din nou cred ca nu miar pasa ca mor miine dar sa mai aud odata ciripitul pasarelelor.e un cosmar viata fara auz multa multa sanatate si noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

buna,am luat legatura cu cineva care era in situatia mea a fost la un inplant cu telfon in ungaria la szeget si ai merge f.f.f. bine .am sunat si eu sapt. trecuta si a zis sa merg sa ma vada dr. chiar daca nervul meu e mort am facut inprumut la banca sapt. viitoare pec sa ma vada dr.sa vedem cei de facut.inca nu miam pierdut speranta lasa si tu o adresa de mail sa tinem legatura

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ecaterina.pistol (acum 13 ani)

pentru [email protected] mult noroc si operatie reusita .dar daca va faceti bine din suflet va rog dati-un rs aici .si eu sant in situatia dv si prob e ca nu am posibilitati financiare dar tot vreau sa stiu cat costa .intii de toate sa dea dzeu sa accepte organismul dv implantul.multa sanatete si operatie usoara.d zeu sa va ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

multumesc,mult operatia costa cam 1000 euro cu tot cu drumuri si daca ma fac bine cu siguranta am sa te anunt.eu am facut imprumut la banca.desi sint in indemnizatie de crestere a copilului meu Dennis care pe 22 iulie face un anisor si fiica mea roxana care are 18 ani pentru ei vreau sa merg sa ma fac bine si sper ca bunul dumnezeu ma va ajuta te pup numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ecaterina.pistol (acum 13 ani)

sa va traiasca copii .fiti optimista si o sa fie totul bine trebuie.am vazut doar la tv implanturi dar multe sant respinse de organism .cu ajutorul lui dzeu si cu sprijinul familiei va veti face bine .trebuie.multumesc mult pentru rs.ma voi ruga pentru dv si daca veti reusi sigur va fi o sansa pentru toti cei aflati in situatia noastra.ast cu nerabdare si ma voi ruga sa auziti din nou.sanatate maxima si multa putere pentru operatie sa puteti trece cu bine de aceasta situatie.rs pentru [email protected] multumesc inca odata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ecaterina.pistol (acum 13 ani)

poate-mi puteti da si mie adresa din ungaria va rog sau un tel orice sa pot lua legatura cu un dr de acolo.multumesc si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 13 ani)

As avea nevoir de nr. de telefon de la Szeged.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

am nr.de telefondar toti vorbesc ungureste daca sti engleza am sa til trimit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 5