Tratarea mastitei fara antibiotic. Exista posibilitati?

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de llidishor cu 6 ani in urma

Bună ziua,
Mă numesc Livia și scriu în speranța că voi da peste alte femei care au sau au avut aceeași chestie prin care trec eu și care mă face din om neom. Ar trebui să precizez întâi cum am ajuns în această stare – zic eu – disperată: acum câteva luni, trei mai exact, am născut al doilea copil. Este vorba despre fetița mea Ioana. Am mai avut și un băiat, dar nu am trecut prin astfel de probleme cu el, deci mă consider destul de nepregătită.
Am decis sa alăptez fetița. S-a născut destul de fragilă și am considerat că este cea mai bună variantă pentru a-i oferi o șansă în plus. Fetița a mers foarte bine: creștea, se bucura. Eu în schimb mai putin: a început ca o durere ce a crescut în intensitate în sânul drept, apoi inflamare și în cele din urmă febră. Nu i-am spus mamei decât în ultimul moment și atunci ne-am lămurit: este o nesuferită de mastită.
Am luat antibiotic, chiar cinci zile. În tot acest timp vă dați seama că și fetița a avut de suferit: nu mânca, dureri de stomăcel...
După o săptămână aproape de calvar am crezut că s-a termin și mi-am revenit, dar m-am înșelat.
De câteva zile am iar aceeași problemă! A început iar durerea și simt că urmează să o iau de la capat. Nu am fost încă la medic, însă e clar timpul să o fac. Marea mea grijă este că deja am luat un antibiotic aparent greșit, iar daca acum îmi prescrie altul, sunt terminată.
Vă cer un sfat sau o recomandare. Orice ideea de soluție alternativă, tratament naturist ne-ar fi de enorm folos mie și fetiței mele :(
Vă mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

llidishor (acum 6 ani)

Buna fetelor,

Mersi mult pentru variante. Am ajuns si eu zilele trecute pe la medic. Evident ca a fost toata discutia despre cum nu e bine sa iei de capul tau pastile si cum in momentul de fata cam tot ce inseamna antibiotic nu mai e varianta potrivita pentru mine.
Referitor la Ioana, ea de la antibiotic suferea. S-a modificat gustul si compozitia laptelui, asa mi-a zis medicul .Evident ca banuiam ca ar putea sa se intample asta, dar nu in asa un hal. Pe scurt, mi-a recomandat singura alternativa naturala la antibiotic care trateaza mastita – Feminella Hereditum, un probiotic izolat din laptele de mama, din ce mi s-a zis.
Am trecut imediat pe Feminella Hereditum și nu mi-a venit sa cred ca durerile si inflamatia au disparut dupa doar cateva ore, nu zile!! Totul a revenit la normal, iar micuta mea Ioana e vioaie si parca mai lacoma ca niciodata!
Mie mi-a mers foarte ok cu produsul asta, chiar nu credeam ca pot sa scap FARA antibiotic. Daca va ia mastita, nu stati pe ideea ca trece si nici nu luati voi de capul vostru. Va zice o fata patita.

Sa ne auzim cu bine!

Lidia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: