San raspuns medic

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de elenita_21 cu 12 ani in urma

Imi curge sange din san am cancer?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Problema nu se pune astfel (prezenţa unei hemoragii nu este echivalentă cu un eventual cancer). Recomand consultul unui medic specialist, cât de repede posibil, pentru a putea identifica cauza acestei probleme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni ale sanilor.

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

de cat timp va curge sange de la nivelul sanului? este numai sange, sau este si o secretie? ati mai alaptat in trecut? acum sunteti insarcinata? urmati vreun tratament?

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costache andrei (acum 11 ani)

am o sora ansarcinata an luna a saptea si de vro doua zile ai curge sange din sfarcuri ce ne recomandati ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lupu monica (acum 12 ani)

ce este mfk ca diagnostic,mi-a curs ca o crema alba si apoi sange dintr=un san,am cancer?va rog raspundeti sincer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lupu monica (acum 12 ani)

nu am copii,nu sunt insarcinata si nici o intrerupere de sarcina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Popescu MDr. Marius Popescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Faceti-va o ecografie mamara, in functie de rezultatul ei o sa fiti indrumata mai departe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

In afara de echografie se poate face si o proba a secretiei. Medicul ginecolog face recoltarea. Si la mine scurgerea s-a transformat in timp in scurgere sangvinolenta si apoi in sange. Dar s-a dovedit a fi o dereglare hormonala.
Este foarte important sa nu mai incerci sa vezi daca mai exista sau nu scurgere. Mergi la doctor, el va incerca sa vada daca curge, iti va lua analize si vei primi tratament adecvat. Nu mai verifica sanul, mai ales daca nu curge singur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monik (acum 12 ani)

dar mfk ce este,ce diagnostic e?am fost la medic si a zis sa ma dau pe ambii sani cu progestanol dimineata si seara si de la unul care ma durea si curgea ,dupa 2 zile de dat cu acel gel a inceput sa ma doara si celalalt si acum 2 zile mi-a ccurs si din el ceva alb asemeni puroiului.si ca tratament mi-a dat pasile duphaston sa iau in a 14 zi a ciclului cate una dimineata si seara,va rog spuneti-mi sincer ce am,ce diagnostic am ca de cand am fost la medic si nu mi-a zis nimic stau mai mult stresata ca nu stiu ce am.va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Eu nu pot sa vb decat din proprie experienta. Eu am 2 nasteri si dupa cea de-a doua am ramas cu o scurgere. La inceput a fost lapte, apoi un lichid, apoi o secretie maronie, iar dupa un timp sange. Am fost la doctor, am facut echografie si analiza secretiei si s-a dovedit ca nu era o problema grava, ci o mastoza fibrochistica si o problema cu canalele galactofore. Nu fi speriata. Mai ales pt ca problema este la ambii sani si ca ambii sunt durerosi. Tine minte un lucru, problemele grave ale sanului nu sunt dureroase. Acea boala grava a sanului nu se manifesta cu dureri. Deasemenea, problemele grave ale sanului, nu sunt bilaterale ci se manifesta la un singur san, de obicei. Asa mi-a zis mie medicul la care am fost.
Este bine sa faci tratamentul asa cum ti-l indica medicul. NU mai incerca sa vezi daca curge sanul sau nu. Incercand, stimulezi glanda mamara sa functioneze, sa secrete in continuare. Ai grija sa nu te lovesti, sa nu traumatizezi sanii. Iarna ai grija sa nu racesti, vara nu sta cu sanii goi la soare. Pentru incetarea secretiei medicii recomanda si un unguent numit Mameldin. In urma cu 5 ani, cand eu aveam probleme, nu exista. Am vazut acest unguent prezentat in urma cu un 1-2 ani in revista Formula AS, am citit prospectul si am vazut ca este bun pt problemele sanului. Un alt lucru important, FII OPTIMISTA. SANATATE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monik (acum 12 ani)

mersi pt incurajari,eu am 23 ani si nu sunt casatorita,nu au existat sarcini sau intreruperi de sarcini.situatia asta ma ingrijoreaza mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Dereglarile hormonale pot aparea la orice varsta. Ele se manifesta in diverse moduri. Sunt cazuri cand incep sa creasca sanii la 5-6 ani, sa creasca par pubian la 7, ciclu menstrual la 8 ani, s.a.m.d.Dereglarile hormonale apar din mai multe cauze. O cauza poate fi si stresul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Iata un articol de pe Google: ''''''''Scurgerile mamelonare – semnifica rar o boala grava

Generalitati
Sus
Scurgerile mamelonare – semnifica rar o boala grava Vezi galerie foto
Scurgerile mamelonare pot fi ingrijoratoare, dar rareori indica o afectiune grava.
Sanul este o glanda si de aceea mameloanele secreta ocazional fluide, chiar daca femeia nu a fost niciodata insarcinata. Rareori cancerul este cauza acestor supuratii, insa pot fi alte patologii care necesita tratament. Pentru a se gasi cauza, este bine sa se consulte un medic.

Ce este scurgerea mamelonara?

Fluidele care apar la nivelul mamelonului, daca femeia nu alapteaza, sunt numite scurgeri mamelonare. Secretiile non-lactice sunt excretate prin aceleasi orificii ca si secretiile lactate. La nivelul fiecarui mamelon este cate un grup de aproximativ zece orificii de excretie.
Unul sau ambii sani pot produce o secretie mamelonara spontan sau cand se comprima mamelonul sau sanul. Secretiile sanului pot avea aspect asemanator cu al laptelui, sau pot fii galbene, verzi, maro sau sangvinolente. Consistenta secretiilor mamelonare variaza de la vascos la apos.
Probabilitatea aparitiei scurgerilor mamelonare creste odata cu varsta si cu numarul de sarcini.
Cuprins articol

1. Generalitati
2. Diagnostic
3. Cauze

Diagnostic
Sus
Cand o femeie merge la medic pentru a descoperi cauza secretiilor mamelonare, este bine sa descrie cat mai detaliat ce se intampla.

Trebuie sa specifice:
- Ce culoare are secretia?
- Apare la unul sau la ambii sani?
- Ce cantitate de secretii apare?
- Secretiile apar printr-un orificiu sau mai multe ale mamelonului?
- Scurgerile sunt spontane sau apar cand se preseaza mamelonul?
- Sunt prezente si alte simptome ca febra, inflamatia sau durerea la nivelul sanului sau dureri de cap, schimbari ale vederii?
- Daca a suferit un traumatism recent la nivelul sanului?
- Ce medicatie se ia la domiciliu?

Pe baza acestor informatii, ale unui examen fizic si dupa efectuarea unor teste se va stabili cauza. Aceste teste pot include teste de sange, mamografie, o ecografie mamara, ductografie sau rezonanta magnetica nucleara. Medicul poate recolta si secretia mamelonara pentru a o trimite la laborator pentru analize. Este posibil ca si dupa analizele de laborator sa fie necesare teste suplimentare.

Secretiile mamelonare pot fii rezultatul unei functii normale a glandei mamare. Daca aceasta este cauza, secretia se va rezolva de la sine. Este bine sa se evite stimularea mamelonara (cum ar fii verificarea frecventa a secretiilor), deoarece acest lucru face ca secretia sa persiste.

Pot fi si alte cauze ale secretiilor mamare, cu exceptia celor fiziologice:

Ectazia ductelor mamare. Ectazia ductelor mamare este una dintre cele mai frecvente cauze de secretii mamare anormale. Unul sau mai multe ducte situate sub mamelon se inflameaza si se dilata, fiiind obstruate si de catre un lichid vascos verde sau negru. Cel mai des afectate de ectazia ductelor mamare sunt femeile intre 40 si 50 de ani. O parte din simptome se pot ameliora prin aplicarea de comprese calde pe sani. Folositoare este si aspirina si alte antiinflamatoare nonsteroidiene, ca ibuprofenul, pentru a ameliora simptomele. De asemenea, medicul poate prescrie antibiotice pentru a eradica infectia. Sunt cazuri cand este necesara interventia chirurgicala de indepartare a ductului afectat.

Papilomul intraductal. Papilomul intraductal este o tumora mica, de obicei necanceroasa care comprima un duct lactic din apropierea mamelonului. Apare cel mai des la femeile intre 35 si 55 de ani. Nu se cunosc cauzele si nici factorii de risc ai papilomului intraductal.
Secretiile pot fii sangvinolente sau vascoase si apar spontan de obicei dintr-un singur duct. Femeile pot observa pete datorate secretiilor pe bluza sau in interiorul sutienului. S-au semnalat cazuri in care se poate palpa un nodul langa marginea areolei.
Medicul va face o ecografie a areolei si a zonei inconjuratoare pentru a obiectiva prezenta unui nodul in duct. Tratamentul implica interventia chirurgicala pentru a inlatura ductul respectiv si pentru a examina tesutul din jur, in vederea excluderii unui cancer.

Galactoreea. Secretia mamara asociata cu denumirea de galactoree, este de obicei alba sau limpede, dar poate fii si galbena sau verde si poate fii excretata prin unul sau ambii sani. Galactoreea apare ca urmare a hipersecretiei de prolactina – hormonul produs de hipofiza pentru a stimula productia lactata dupa ce o femeie a nascut. Acest lucru poate aparea si daca exista un dezechilibru hormonal, cum ar fii administrarea de anticonceptionale, o glanda tiroida hipoactiva, un prolactinom sau alte secretii anormale ale hipofizei sau stimularea prea deasa a sanului ca urmare a frecventelor autoexaminarii a sanului sau a activitatii sexuale.

Traumatisme. Un traumatism direct, de exemplu impactul cu volanul intr-un accident de masina sau o lovitura puternica in timpul efectuarii unui sport, poate determina secretii mamare la ambii sani. Secretia mamara rezultata din tesutul traumatizat poate fi limpede, galbena sau sangvinolenta. Secretia apare de obicei spontan si implica mai multe ducte.

Abcesele. Abcesul mamar apare cel mai frecvent la femeile care alapteaza, deoarece sanii se pot irita sau infecta in urma alimentarii copilului la san. O zgarietura sau o rana la nivelul pielii permite bacteriilor sa invadeze tesutul mamar, cauzand infectia. Secretia mamara poate contine puroi, iar sanul poate deveni rosu, umflat si cald la atingere. Tratamentul include drenarea chirurgicala a abcesului si antibiotice.

Modificarile fibrochistice. Modificarile fibrochistice vor duce la sensibilizarea sanilor si ca urmare poate aparea o secretie galbena sau verzuie. Aceste modificari apar foarte des, existand in grade variate la mai mult de jumatate din femei. Medicul va face analize - cum ar fi mamografie sau o ecografie - pentru a fi sigur ca secretiile nu sunt datorate cancerului. Daca testele arata ca modificarile fibrochistice sunt cauza atunci nu mai este necesar tratament suplimentar.

Cancerul mamar. Secretiile mamelonare sunt rareori cauzate de cancer, dar este posibil ca o secretie sa indice un cancer intraductal sau extraductal. Este bine sa se consulte imediat medicul daca secretia este sangvinolenta, spontana si apare dintr-un singur san.
O alta forma de cancer – boala Paget a sanului - este asociata de asemenea cu o secretie lactata. Boala Paget a sanului este destul de rar intalnita, aparand la 1 pana la 4% din femeile cu cancer la san. Semnele si simptomele includ: arsura, roseata, prurit, eczeme ale mamelonului si areolei (pielea inchisa la culoare din jurul mamelonului). Poate sa apara si o secretie sangvinolenta la nivelul mamelonului si acesta sa para aplatizat. Diagnosticul se pune pe o biopsie a sanului din zona afectata a areolei. Tratamentul standard este extirparea sanului (mastectomie), dar in ultimul timp se considera suficienta numai extirparea tumorii. Dupa operatia se recomanda chimioterapie sau radioterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monik (acum 12 ani)

multumesc f mult d-na pena pt informatii,dar daca stiti si puteti sa-mi spuneti cat costa de facut o mamografie si o ecografie mamara pt ca as vrea pt linistea mea sa fac aceste investigatt.va multumesc inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

La varsta pe care o ai, nu este recomandata mamografia. Asta stiu eu. Poti face echografie. Pretul echografiei difera de la un specialist la altul, de la un cabinet la altul, de oras... Eu locuiesc in Iasi, aici costa 50-80 lei sau chiar 100 lei. dACA MEDICUL ITI FACE INTERNARE PT O ZI INTR-UN SPITAL, S-AR PUTEA SA NU TE COSTE NIMIC. Sanatate. P.S:
Te rog sa mai scrii ce ai facut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Dereglarile hormonale pot aparea la persoanele care iau anticonceptionale sau care au utilizat ''''''''pastila de a doua zi''''''''. Aceasta pastila este o ''''''''bomba hormonala'''''''' cu efecte negative asupra organismului. Si alimentele pline cu hormoni pe care le consumam dau dereglari...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monik (acum 12 ani)

stiu ca nu e recomandata mamografia dar medicul a zis ca depinde de cum crede o sa ma trimita sa fac mamografie.eu sunt din dorohoi si trebuie sa merg la botaosani pt aceste investigatii,cred ca o sa na duc pe la sf saptamanii si cu mare placere o sa mai scriu pt ca si mie mi-au fost de folos informatiile pe care le-am gasit si eu aici.am luat o sg data pilula de a doua zi dar acum 2 ani si nu cred ca asta e de vina,iar anticonceptionale nu am luat niciodata.multumesc din suflet pt toate informatiile,o zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monik (acum 12 ani)

am revenit.am fost la bt sa fac investigatiile si mi s-a recomandat sa fac o ecografie mamara si prolactina la sange.la ecografie mi-a gasit ls sanul stang(eu aveam probl la sanul drept la inceput) un chist de 1,5mm si ganglionii intre 1,5cm si 1,9cm.mi=adat pastile femicur si magneziu b6,si o crema mameldin.eu nu sunt multumita insa ca am 2 sapt si...de tratament si ma dureau mai tare iar apoi durerea s-a lasat la ambii sanii in jos.si am observat pe sutien ca mi-a curs sanul stang ceva de culoarea galben-putin verzui.ce sa mai fac?iar dupa 3 luni tre sa merg la control.ast o idee,un sfat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 12 ani)

am si o intrebare!!! mama mea are 57 de ani......akuma de ceva timp a aparut si la ea aceasta problema,are scurgeri de singe din ambii sini,e o kuloare foarte inchisa.....si totodata are dureri,ziceti-mi va rog si mie,ce poate fi asta??????(multumesc anticipat).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANA (acum 12 ani)

AM CANCER

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NEDELCU DANIELA (acum 12 ani)

AM CANCER

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2