Rezultate ecografie mamara

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de gina2323 cu 12 ani in urma

Buna ziua!

Va rog frumos daca ma poate ajuta un medic cu un sfat!
Am 24 de ani si folosesc de 3 ani ca metoda de contraceptie pilule combinate(contraceptionale).
In lunile ianuarie si februarie aveam o sensibilitate a sanilor constanta,nu doar in perioada pre-menstruala.
Am fost la medicul ginecolog si in urma unui consult,mi-a recomandat sa efectuez o ecografie mamara.

Rezultatul ecestei ecografii este urmatorul:
Sanul drept-cu structura fibroglobulara pastrata.
Fara formatiuni colezile.

Sanul stang-cu structura fibroglobulara pastrata,mici chiste de 3-5 mm in colunul super.extern.
Fara alte formatiuni nodulare.
Ambele axile fara modificari.

Imi cer scuze daca nu am scris corect unele cuvinte,dar nu reusesc sa descifrez scrisul.(fara nici o ofensa la adresa medicilor!)

Ambii medici mi-au spus sa nu-mi fac griji,ca nu este nimic grav si ca am aceasta sensibilitate din cauza anticonceptionalelor si a concentratiei de hormoni din organism.

in prezent nu mai am aceasta sensibilitate,probabil se datoreaza faptului ca mi-am schimbat pilulele cu altele care au un nivel mai scazut al hormonilor.(Un drajeu contine gestoden 0,0075 mg si etinilestradiol 0,02 mg.-pilule Karrisa.)

Va rog sa-mi spuneti daca sunt in regula rezultatele ecografiei mamare si daca aveti vreun sfat pentru mine.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra!
O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 12 ani)

Eu am facut noduli la san de la anticonceptionale, asa ca nu as recomanda nimanui sa ia asa ceva. Sfatul meu e sa renunti la ele pana nu va fi prea tarziu si vei regreta alegerea facuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina2323 (acum 12 ani)

Buna Iuli.Multumesc pentru raspuns.
Sa stii ca ma gandesc la asta de cand am inceput sa le iau,dar mi se pare metoda cea mai potrivita si sigura pentru mine (momentan).
Am consultat diversi medici,dar parerile sunt impartite.Nu stiu ce sa cred.Realizez ca nu sunt foarte bune pentru organism,dar in acest moment asta mi se pare cea mai buna solutie pentru mine,cel putin pana fac un copil si apoi voi apela la alta metoda contraceptiva.
O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Prezervativul mi se pare mult mai bun, mai anatomic, nu scade libidoul, nu provoaca depresii sau uscaciune, nu afecteaza sanii si in plus evita BTS-urile. Eu nu voi mai lua niciodata anticoceptionale si nu inteleg de ce atatea femei iau aceste medicamente.
Succes si sa faci cea mai buna alegere pt tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: