Nodul la san

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de Ely Alexandra cu 13 ani in urma

Buna ziua , am un nodul la sanul stang si are in jur de 3 cm ,am facut mai multe ecografii si mamografie,iar majoritatea spun sa ma operez.Am fost si la un control la bucuresti la oncologie Fundeni si cei de acolo au spus la fel.
Va rog ajutati-ma cu un sfat cei care au mai facut operatie.,cum este dupa si dc e bine sa ma operez .ast rasp. va multumesc! Sanatate la toata lumea .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (33)

PRIBOI NICOLETA (acum 13 ani)

AM MASTOZA FIBROCHISTICA AM FOST LA CONTROL AN BUCURESTI SI NU MI SA RECOMANDAT NICI UN TRATAMENT DOAR CONTROL PESTE 6 LUNI . CE SA FAC?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lisa (acum 13 ani)

neaparat sa te operezi, nu pierzi nimic, ai doar de castigat:
-poate nu este cancer
-scapi de stres
-cu timpul se poate transforma
-tratamentul este mai usor de suportat decat daca va creste mai mare in timp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anisoara (acum 13 ani)

am un fibron uterin si un chist pe ovaru drept depistate acum 2luni ,mi s-a dat vit AsiE,zinnat si carpicon,dar problema este ca am dureri mari in sanu stang,mi s-a dat mameldin unguent ,urmeaza sa merg la control ptr a mi se face un ecograf mamar,credeti ca durerea de sani o am de fibron si chist sau oi avea ceva grav,ce parere aveti?dati-mi un sfat ,sunt disperata,am 41 de ani multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

Buna Alexandra,
Pe vremea cand aveam 18 ani , ( acum 7 ani) am descoperit la sanul drept o umflatura tare, nedureroasa, sub forma unei bile. Diagnosticul a fost fibroadenom mamar. In ziua cand l-am descoperit era destul de mic, abia il simteam, dar in numai 5 luni a crescut foarte mare. Am hotarat sa ma operez. La operatie, surpriza, erau doi, numai ca unul era ascuns si la ecografie nu s-a vazut. Operatia a fost destul de reusita, fara dureri prea mari, nici nu se mai cunoaste taietura, deoarece m-a taiat in jurul sfarcului, numai ca urmarile nu au fost prea bune. Dureri cumplite de sani cam 2 saptamani pe luna, dureri cand se schimba vremea :), foarte mult stres, deoarece tot timpul trebuie sa am grija sa nu ma lovesc, cu orice ii ating ma dor, nu pot alerga, etc.. Anul trecut am descoperit un alt fibroadenom, numai ca acesta nu se simte cand imi palpez sanii. La operatie nu ma mai duc pentru ca mi-e frica, m-am dat pe tratamente naturiste. Niste siropuri foarte bune, a dat rezultate la o persoana care avea mai multi noduli, si medicii au spus ca nu are alta solutie decat sa-i scoata.A durat cam 7 luni tratamentul dar a dat rezultate uimitoare, nu mai are nimic, ii sunt "curati" sanii. Astept sa vad rezultetele si la mine. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ely Alexandra (acum 13 ani)

Buna ,
Imi poti spune si mie cu ce siropuri a dat rezultate foarte bune ? Ast raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ely Alexandra (acum 13 ani)

Buna ,
Imi poti spune si mie cu ce siropuri a dat rezultate foarte bune ? Ast raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 12 ani)

imi poti spune te rog ce siropuri ai folosit pt stoparea nodulilor mamari, am si eu probleme asemanatoare

mail-ul meu
[email protected]

Multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oliviana (acum un an)

Imi poți spune te rog ce sirop ai luat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina M (acum 3 saptamani)

In aceeasi situatie este fetita mea de 19 ani, numai ca noi am mers la un medic f bun care nu ne-a recomandat operatia, dar fibroadenoamele au tot crescut.
spune-mi, te rog, ce ai folosit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alta Elena (acum 13 ani)

Eu am auzit ca unguentul Mameldin este foarte bun in problemele sanului. Poti citi prospectul pe google. Dar trebuie sa faci tratament cel putin trei luni de zile. Pt dureri si chiar pt reducerea inflamatiei poti folosi unguent fenilbutazona. Este foarte eficient. Eu am avut probleme ani de zile cu o mastoza fibrochistica si m-am tratat cu un medicament care se administreaza, in general, pt cancer mamar Tamoxifen. Medicul meu mi-a spus ca in doze mici rezolva si problemele benigne ale sanului. Am mai pus pe san comprese cu bitter suedez, dar original. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina454107614 (acum 5 ani)

Te rog sa-mi spui cum ai luat tamoxifen si cat timp pt adenom mamar in scop preventiv de ceva grav. Scrie exact tratamentul si ce rezultat ai obtinut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi185 (acum 13 ani)

buna. dai cu mameldin si cu orice dar nu trece definitiv dupa o perioada doare din nou nu stiu daca mai dispare vreo data.eu am folosit mameldin 6 luni si parea ca se retrage dar dupa alte trei luni a aparut din nou.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 13 ani)

buna.am un nod la sanul stang si nu stiu ce sa fac.la control nu am fost pt ca am zis ca nu ie nimic grav dar pe zi ce trece incepe sa ma doara.ce pot face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rusu ancuta (acum 12 ani)

buna ziua am vazut anuntul dumneavoastra eu am 20 de ani si inca de la 18 ani m-am operat de 2 noduli la sanul drept (2cm/1.5cm)dupa 1 an si jumatate a depistat ca am ceva acolo;m-am dus si am facut mai multe ecografii a reiesit ca iar mi-au aparut.m-am operat in acest an inca o data si imi este bine cu tratament (fermicur)care este impotriva nodulilor la san sper sa nu mai fie cazul iar de operatie .Eu va sfatuiesc sa va operati scapati de un stres si va veti simti mai bine mult succesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 12 ani)

multumesc de raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

durdeu cosmina (acum 11 ani)

am si eu un nodul la sin si nu stiu ce sa fac pt ca am fost la medic dar nu m-au primit fara programare si nu stiu ce este ma doare si este mare de 3cm;si parca ma arde este rosu.ma poate ajuta cineva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

casvan dana (acum 11 ani)

Buna seara,acum un an de zile am fost si eu la medic ptr ca de ceva timp simteam 1-2 noduli la sanul drept,care inainte de menstruatie ma dureau.Am facut o eco.mamara ptr ca am 32 de ani ,bineinteles eu nici nu am stiut cu ce se mananca sau sau ce se face in cazul acesta...mi-a fost frica sa spun cuiva ...nici macar sotului meu nu am avut curaj sa ii spun,imi era frica mai tare sa nu am cancer...Doctorita mi-a zis ca sunt noduli la san dar beligni,n-am stiut despre ce e vorba si sa nu ma panichez,mi-a dat tratament cu unguent si vitamine.Iar peste 6 luni sa merg la control,dar nu m-am mai dus ...de comoda sau de teama ...adevarul e ca nu am mai avut dureri si nici nu m-a mai deranjat.ACUM DUPA TRECEREA UNUI AN sincer ma doare iar nodulul si vreau sa merg din nou sa vad care e treaba cu el,sper sa fie in regula desi toto acolo imi sta gandul si imi e teama .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ely Alexandra (acum 11 ani)

Buna , si eu am un nodul la sanul stang de multi ani ...acum am un baietel de 1 an ...si dupa nastere mi se pare ca este mai mic .,voi merge si eu sa fac un eco ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 11 ani)

si eu mam operat acu 1 an jumate la fundeni de nodul si acu mia aprut altul tot la sanul ala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NATALIA (acum 10 ani)

VOI aic spuneti că vo apărut, dar de la ce de la palitură sau ce? eu acum jumate de an am pierdut o sarcina avea copilul 7 săptămîni,și aum vreo 3-4 luni în urmă am descoperit că am un nodul la sinul drept..Am fost la MEDIC si o zis că trebuie la operație dar că analizele is bune,și nu stiu ce sa fac in cazul ista,daca aceste peroasne care leau apart iară după operație vreau să ,știu au avut pierdere sau de la nimic sau luat.VA ROG DAȚIMI UN SFAT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2