Mastita la san

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de dias cu 14 ani in urma

Buna seara. sunt o femeie disperata care a nascut acum o luna. in maternitate am facut rana la ambii sani si am ajuns in imposibilitatea de a mai alapta. De atunci ma mulg in continuu si ii dau copilului laptele cu biberonul.Recent am fost diagnosticata cu mastita iau tratament cu oxacilina,insa eu vreau sa intrerup laptele.M-i s-a prescris Brocriptin. iau 1 pe zi intrucat ma simt destul de rau. Intrebarea mea este daca mai trebuie sa ma mulg daca iau brocriptinul pt a scapa de lapte si in cazul in care nu mai tre sa ma mulg daca afecteaza mastita pt a putea scapa de operatie.va rog ajutati-ma. Ce fel de comprese trebuie sa pun pe sani pt a scapa de durerile mastitei(reci sau calde?) si de lapte ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

raluca (acum 14 ani)

Buna dias,

Medicul ar fi trebuit sa-ti spuna ca in perioada tratamentului este bine sa continui alaptarea (sau pomparea) pentru a te vindeca. Pentru a nu avea dureri atat de mari trebuie sa te odihnesti, sa consumi lichide mai multe si poti folosi comprese reci la nivelul sanului dureros. Numai bine si sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dias (acum 14 ani)

multumesc mult de sfat. Azi e a treia zi de cand iau brocriptina si nu m-am mai muls asa de des. Ma simt mai bine daca nu ma mulg, insa umflatura de la piept tot acolo este. Dupa ce ma mulg am dureri. Oare umflatura(nodul) poate trece fara sa ma mai mulg atat?de la maternitate mi-a spus o asistenta ca trebuie ma mulg doar cat sa nu ma doara sanii dar sa nu-i golesc cand iau brocriptina.Eu pun gheata pe sanul bolnav si imi masez nodulul dar deja iau de 4 zile antibiotic injectabil si tot acolo e nodulul parca fara nici o ameliorare, doar ca nu mai e rosie zona. Deja nu mai stiu ce sa fac.Vreau sa ma scap odata de laptele asta caci mi-a mancat sufletul. Sunt la un pas de depresie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nico (acum 14 ani)

iti recomand sa consulti un medic homeopat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flori..miracolo (acum 14 ani)

iti recomand sa consulti urgent un medic hemeopat..era ft bine sa fi facut de la inceput acest lucru...problema pleaca de la spital de unde nu se face nici o educatie cu tinerele mamici...nu s,ar ajunge aici daca ar fi un pic de buna vointa si interes in spitale...pacat ca micutul nu se va putea bucura de bunatatea laptelui tau si tu la fel nu te vei putea bucura alaptand ft usor fara sa te trezesti si sa umbli noapte zi prin casa dupa plastice si biberoane ..laptele de mama contine toti anticorpii de care copilul tau are nevoie ...pe cand laptele de vaca este sarac in nutrientii cei mai importanti de care micutul are nevoie ..si pe langa asta laptele de vaca nici nu este indicat la sugari..cel de capra sau un ;lapte din farmacie de buna calitate ...daca mai poti sa nu intrerupi laptele ...of..un medic hemeopat sigur te va ajuta sa faci decizia cea mai buna ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

despre bromcriptina (acum 14 ani)

Bromcriptina este un produs farmaceutic frecvent folosit pentru ablactare (intreruperea lactatiei), faptul ca se poate utiliza si in alte afectiuni, nu-l contraindica in cazul dumneavoastra, si nici nu-i modifica efectul. In cazul in care nu aveti incredere in medicul dumneavoastra aveati posibilitatea sa cereti si parerea altui medic, sau sa comunicati medicului curant ingrijorarea dumneavoastra fata de acest produs.

http://www.copilul.ro/Intarcatul_copilului_si_bromcriptina-a2689.html
Prin actiunea dumneavoastra de a va mulge pentru a reduce din cantitatea de lapte prezenta la nivelul sanului, nu faceti altceva decat sa mentineti secretia lactata. Mulsul este unul din factorii care stimuleaza secretia lactata.

dr. Ciprian Pop-Began
-obstetrica ginecologie-

Spitalul Clinic de Obstetrica-Ginecologie Prof. Dr. Panait Sarbu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

farmacist d.von crickler (acum 14 ani)

tebuie sa te ungi cu hidtocortizon,la care adauga un unguient cu propolis,ex propoderm.nu trebuie sa iei nici-un antibiotic.antibioticul trece in lapte si este ingerat de copil caruia ii distruge sanatatea,el nu are inca flora microbiana,tot ce are este labfermentul pentru cdigestia laptelui.sint foarte putine medicamente care nu trec in lapte.ia ceaiuri.si principiile active din ceaiuri trec in lapte.sunt ceaiuri care cresc secretia lactata,uita-te in nomenclatorul de produse farmaceutice sa carte de plante medicinale.pune comprese si mulgete regulat.laptele pe perioada in care ai luat medicamente aruncal.daca nu te mulgi regulat se intaresc sinii,laptele stagneaza in canalele lactofore si faci mastita.spalate sau sterge regulat sinii inainte de mulgere.copilul poate fi hranit si cu lapte de vaca indoit cu apa fiarta.sanatate copilasului tau,sa te bucuri de el si tie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myky104855 (acum 14 ani)

daca iei pastile pt oprirea lactatiei strangete bine la sani si incearca sa nu mai te mulgi.Am trecut si eu prin aceasi situatieacum 8 luni .succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danuta (acum 13 ani)

Pentru mamele tinere care fac mastita la sin , un tratament minune .

Scurge din sin putin lapte, amesteca cu faina alba de griu , fa o turtita cruda - necoapta si aplica pe zona inrosita a sinului , sa cuprinda toata zona unde este localizata mastita . Pune turtita asta pe sin direct , pune peste ea un prosopel , stai cu fata in sus cit poti , o ora, doua,nu dauneaza daca stai mai mult , seara si dimineata,, ,in citeva zile mastita dispare . Eu asa mi-am tratat mastita ajunsa intr-o faza ca nu mai puteam suporta sa suga copilul . Am facut si o analiza a laptelui, infectia nu era patrunsa in lapte,,am scurs laptele citeva zile cum am putut , cu mina , apoi cu pompita, apoi am lasat copilul sa suga , E bine sa o faceti si voi . Sa va ajute Dumnezeu sa scapati usor cu acest tratament ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
loreta (acum 14 ani)

Buna

Eu am alaptat 2 copii timp de 7 respectiv 9 luni.Ca sa nu ajung in satarea in care esti tu acum am luat din timp in fiecare dimineata otet de mere cu miere de albine.Am inceput tratamentul inca de cand am ramas insarcinata si l-am continuat si pe perioada alaptarii.
Otetul de mere impiedica coalgularea laptelui pe canalele galactofore, iar toate substantele nutritive din mar trec nealterate in otetul de mere si apoi in organism.
Ramane doar sa intrebi un medic daca acum iti ajuta.
In fiecare dimineata intr-un pahar se pun doua lingurite de otet de mere peste care se toarn 200 ml de apa. Pentru imbunatatirea gustului poti sa adaugi si o lingurita de miere de albine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamagineco (acum 14 ani)

ia si un antiinflamator ,cum e indometacinul si ia brocriptin 2 tb /zi.se va linisti sanul.compresele trebuie sa fie cu apa statuta , nu foarte rece.poti aplica pe san HEPATROMBIN gel.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 14 ani)

s inteleg ca nu mai alaptezi?eu locuiesc in Italia si am avut aceleasi probleme dar am folosit niste geluri speciale din plante pentru rani si am aplicat deasupra aureolei mamare niste masti de plastic care atenuau durerile si copilul reusea sa manance..in scurt timp s-au rezolvat problemele.La farmacie cred ca se gasesc..sfaturile pe care le-ai primit in spital si aici in forum nici macar nu vreau sa le comentez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

buna.eu am avut probleme mari cu dantura si m-am oprit.mi-am pus comprese cu apa, dar nu prea rece, si am luat cate o pastila de Brocriptin pe zi, timp de 10 zile.dar le luam inainte de culcare pentru nu ma simti rau.si nu m-am mai muls.asa am scapat.cel mai bine ar fi sa consulti medicul.el stie cel mai bine ce trebuie sa faci.sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

iti recomand sa iei legatura cu d.na medic Adriana Vlad, de la Deva, este un medic homeopat si rezolva marea majoritate a problemelor de acest [email protected] aceasta e adresa de email la care poti sa ii scrii.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina A (acum 14 ani)

bromcriptina se ia pt inceput 4 zile cite 1 tableta seara, pt a te acomoda cu medicamentul. intradevar da o stare foarte nasoala, dar trebuie sa o iei. dupa aceste 4 zile recomandat este sa iei brocriptin 1 tableta la 12 ore pana se retrage laptele. nodulul de la san incearca sa pui in continuare comprese reci, dar nu diret pe san - poate face rau. cu timpul o sa se retraga. bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dias (acum 14 ani)

multumesc mult tuturor pt sfatul vostru. Am sa incerc sa ma fac cu gelul recomandat de anamagineco si sa iau in continuare brocriptinul. Sper sa scap de cutit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camiS (acum 14 ani)

Am avut mari probleme cu alaptatul si cu rani la ambii sani.
Ranile le-am rezolvat foarte usor si repede, desi nu credeam ca se mai poate asa ceva. Alaptam din 3 in 3 ore si ma usturau de-mi dadeau lacrimile. Eram decisa sa renunt la alaptat. Noroc de o prietena care mi-a recomandat asocilin. E un unguent de la farmacia veterinara. Nu ustura si vindeca rapid. Contine antibiotic. Am fost un pic reticenta la inceput, dar nu aveam ce pierde. Ajunsesem la disperare. De atunci nu-mi lipseste din casa. Aproape orice bubita, zgarietura a avut fetita mea, s-a rezolvat cu asocilin. As putea sa scriu pagini pe tema asta, dar daca ai nevoie de vindecarea ranilor, nu cunosc altceva mai bun. Il recomand din suflet, fiindca stiu ca pe mine m-a ajutat. Si n/am incetat sa alaptez. ar fi trebuit sa ti se spuna, dar mai ales sa ti se arate cum trebuie pregatit sanul pt. alaptat: sa te mulgi un pic ianinte, nu de tot ci doar atat cat sa se inmoaie ca sa poata apuca o gurita mica de bebelus. Fiindca daca nu e suficient de moale, mititelul nu poate p***abine si-ti face rani. El nici nu are forta suficienta, nici nu stie decat instinctiv ce are de facut. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum 14 ani)

Sa inteleg ca nu mai vrei sa-i dai bebelusului tau lapte?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 14 ani)

buna. ma mir ca nimeni nu iti recomanda sa continui alaptarea...pacat...din moment ce faci mastita inseamna ca ai lapte, se acumuleaza prea mult in san ptr. ca nu e golit. cu un antibiotic tolerat de bebe , muls , masaj sub dus caldut si bebe cat mai des la sanul afectat ai scapa mult mai usor de dureri. eu am alaptat fetita peste 4 ani si la inceput am avut si eu mastita...dar nu am rnuntat la alaptat, iti recomand si tie sa nu renunti asa usor. si ragadele ti se vindeca mai repede de la saliva copilasului....
multa sanatate iti doresc.
si inca ceva ,mi-au fost de ajutor remediile homeopate, poti incerca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirauno (acum 14 ani)

nu renunta la alaptat!!!!sunt la al 3 copil si pe ceilalti i-am alaptat pana la 1 an,si eu am avut probleme in primele zile dupa nastere,totul e sa te mulgicat mai des comprese reci si da-i copilului sa suga caci este cea mai eficienta metoda de golire a sanilor. ai grija sa introduci bine sfarcul in gurita ca sa nu te raneasca si cel mai important roaga-te Maicutei Sf Fecioare Maria sa va ajute pe tine si pe bebe.DOAMNE-AJUTA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geta (acum 14 ani)

este o reactie fireasca ranirea sanilor,dar nu se renunta la alaptat, adica
- muls cu pompita speciala
- pus la san cat se suporta
-spalat ininte si dupa fiecare alaptat
-uns cu creme de vindecare recomandate de medic
-comprese cu gheata intre alaptari
se rezolva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2