Ma doare sanul drept

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de selly26 cu 12 ani in urma

Buna ziua.Ma numesc Simona si am 26 de ani si un copil de 3 ani pe care nu l-am alaptat decat 2 luni(deoarece a avut probleme de sanatate fetita) si de 6 luni ma doare sanul drept cand il ating in partea inferioara desi nu am sani mari.Eu sunt in Italia si nu stiu unde sa merg pentru in control deoarece nu cunosc limba bine.Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa am deoarece sunt speriata sa nu fie cancer.Eu am examinat sani dar sincera sa fiu nu am gasit nimic sau nu stiu exact si corect cum se face.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

lu_77 (acum 12 ani)

buna SIMONA!in primul rand iti spun ca nu trebuie sa te sperii,deoarece si eu am pb cu un san de 5 ani,am alaptat putin ,ca si tine,am avut dureri f mari,ma doare sanul cu tot cu mana si ma tine si in spate,ca un junghi.si eu am stat trei an fara sa merg la medic,si eu locuiesc ITALIA,nici nu stiam cvui sa ma adresez.am fost la medicul de familie,care mi-a zis sa ma duc la un ginecolog,mi-a dat trimitere sa fac o mamaografie,dar pe care nu trebuia s-o fac,deoarece pana la 40 de ani mamografia este inutila,ci trebuia sa fac un eco mamar bilateral,deoarece structura sanului se schimba pana la varsta de 40 de ani.Eu pe langa dureri am si o secretie alba,lapte,dar pe langa secretia alba imi curge si ceva verzui.tu trebuie sa mergi la medicul de familie daca ai si sa ceri trimitere,adica"richesta"pentru ecografie mamara,dupa care cu aceasta trimitere te duci la ASL,UNDE SE FAC PROGRAMARI,SI DE LA SECTIUNEA CUP iei nr.de ordine,si-ti faci programare pt eco,sau mai sunt si centre col-oncologie,si acolo poti merge sa-ti faci"teserina"care costa 10 euro,si sa-ti dea trimitere pt eco mamar.dupa ce faci eco,trebuie sa mergi la un ginecolog si el iti spune ce sa faci.daca ai adresa de yahoo da-mi-o si mie sa te lamuresc mai bine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

selly26 (acum 12 ani)

Merci de raspuns dar nu am medic de familie si la asl te programeaza dupa mult timp.Adresa mea de yahoo este "sellyselly26".Ciao

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 10 ani)

buna as vrea sa va spun ca si eu sunt la fel ma doare sanul drept cu tot cu spate si obosesc repede si raman fara aer am un copil de 3 ani si dak se poate as vrea sa stiu dak este ceva grav

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

2013 (acum 10 ani)

Buna seara ma numesc irina si am 20 de ani am un copil de 3ani si de 5 luni ma doare sanul drept si cred ca am si un nodul va rog sa imi raspundeti la aceasta intrebare multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

2013 (acum 10 ani)

Buna seara ma numesc irina si am 20 de ani am un copil de 3ani si de 5 luni ma doare sanul drept si cred ca am si un nodul va rog sa imi raspundeti la aceasta intrebare multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

selly26 (acum 10 ani)

Eu am facut o ecografie la sani si miau gasit noduli dar au zis sa nu imi fac griji deoarece nu sunt mari si pot sa treaca cu timpul,iam descoperit acum 2 ani si intradevar nu au mai crescut,chiar daca fac ecografie o data la 6 luni ca sa fiu mai sigura ca nu apar schimbari.Si eu am avut dureri de asta si mers la medic,dar acum numai am.Doamna doctor mia recomandat atunci un unguent de durere(ca fastum gel,diclofenac,tot ce se aplica ptr durere),eu mam dat cu el cand aveam dureri dar cu o cantitate mica de crema.In momentul de fata nu mai am nimic decat noduli care au ramas la fel de mici.bn

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

2013 (acum 10 ani)

Buna seara ma numesc irina si am 20 de ani am un copil de 3ani si de 5 luni ma doare sanul drept si cred ca am si un nodul va rog sa imi raspundeti la aceasta intrebare multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

2013 (acum 10 ani)

Buna seara ma numesc irina si am 20 de ani am un copil de 3ani si de 5 luni ma doare sanul drept si cred ca am si un nodul va rog sa imi raspundeti la aceasta intrebare multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: