Nu pot bea multe lichide!!

Afectiuni ale rinichilor
Intrebare postata de Cristian6689032 cu 16 ani in urma

Salut! Sper din toata inima sa gasesc o solutie la problema mea: nu pot bea lichide cat ar trebui; abia reusesc sa beau 1-1,5 litri pe zi, din care apa foarte putina, in conditiile in care am microlitiaza la ambii rinichi - la 25 de ani. Daca incerc sa beau un pahar cu apa fara sa-mi fie sete, am senzatia ca mi-a ramas in gat si-mi vine sa vomit. Sunt perioade cand mi-e foarte sete si beau 500 ml sau mai mult odata. De obicei beau mai mult seara, cand simt nevoia. Din cauza asta am pielea foarte uscata, fara elasticitate, si nici nu pot slabi pt ca organismul retine toata apa primita. Va rog din suflet, daca cineva a intalnit o astfel de problema...ce sa fac k sa pot bea mai multe lichide??!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Cristian6689032 (acum 16 ani)

Salut! Sper din toata inima sa gasesc o solutie la problema mea: nu pot bea lichide cat ar trebui; abia reusesc sa beau 1-1,5 litri pe zi, din care apa foarte putina, in conditiile in care am microlitiaza la ambii rinichi - la 25 de ani. Daca incerc sa beau un pahar cu apa fara sa-mi fie sete, am senzatia ca mi-a ramas in gat si-mi vine sa vomit. Sunt perioade cand mi-e foarte sete si beau 500 ml sau mai mult odata. De obicei beau mai mult seara, cand simt nevoia. Din cauza asta am pielea foarte uscata, fara elasticitate, si nici nu pot slabi pt ca organismul retine toata apa primita. Va rog din suflet, daca cineva a intalnit o astfel de problema...ce sa fac k sa pot bea mai multe lichide??!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 10 ani)

Buna! Sa stii ca te inteleg perfect, deoarece am aceeasi problema. Si eu am probleme cu rinichii si e nevoie sa beau cit mai multe lichide, dar nu prea reusesc din cauza ca nu pot bea cu deasila, de obicei se intimpla rar sa-mi fie sete si ma impun sa beau macar 1,5 l pe zi. Totusi te-as sfatui sa incerci sa beai ceaiuri sau suc natural, ceva care ar avea un gust placut si astfel ti-ar fi mai usor sa consumi mai mult. Sanatate multa iti doresc si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 9 ani)

Buna, nu am probleme cu rinichii dar in schimb ma confrunt cu aceiasi problema: nu pot bea liquide, mai bine zis nu puteam bea.
Acm reusesc sa beau 2 l pe zi sau de multe ori chiar mai mult.
Incercati sa stoarceti 1,2 lamai sau portocala, si zeama o amestecati cu 2L de apa. Daca doriti chiar si putina miere de albine ca sa mai schimbe gustu dar pt mine cu zeama de lamaie sau portocala e suficient.
Ceaiurile si sucurile sunt f bune dar nu puteti inlocui apa. Maxim 3 cani de ceai pe zi si depinde ce fel de ceai este. Iar suc de portocale un pahar pe zi.
Sper sa va ajute. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: