Hematurie raspuns medic

Afectiuni ale rinichilor Nefropatia IgA Urografie subcutanata
Intrebare postata de CosminPH cu 12 ani in urma

Buna ziua,am si eu o problema cu care ma confrunt de 2 saptamani.Intr-o dimineta,acu 2 saptamani,am observat ca ,culoarea urinei era maronie,am mai asteptat pana am urinat a doua oara si am observat ca isi schimbase culoarea in rosu.Speriat am mers la urgente unde mi s au recoltat probe de urina iar dupa cateva zeci de minute am fost trimis la sectia de urologie.Medicul urolog mi a spus ca necesita internare deoarece la rezultatul analizelor de urina s au gasit leucocite in urina.In urmatoarea zi mi s a facut raze,la raze nu s a gasit nimic.au trecut mai departe la ecografie.O ecografie foarte superficiala (aproximativ 1 min,poate mai putin) atata s a uitat doctorul,aici s a gasit ceva in zona dreapta.Dupa rezultatee de la ecografie doctorul mi a spus ca e posibil sa am o piatra care a inceput sa coboare din rinichi si care a zgariat canalul.Mi s a administrat un tratament pentru eliminarea pietrei timp de o zi.Tin sa mentionez ca in acest timp la urinare nu am avut nici o durere,nici o sensatie de disconfort,nimic.Dupa 1 zi de tratament am fost trimis la urografie,unde iar nu s a descoperit nimic.Dupa aceasta am fost externat cu diagnosticul principal hematurie nespecificata si diagnosticul secundar litiaza ureterului,hidronefroza alta si nespecificata si infectia tractului urinar cu localizare nespecificata.Tot la externare mi s a spus ca,cauza hematuriei a fost intr-adevar o piatra coborata pe care am eliminato.Acum sa va spus si dc va scriu,in primul rand sunt ingrijorat pentru ca am inca dureri in zona de jos spatelui,asta la 5 zile de la externare si in plus de asta am citit ca hematuria mai poate fi si din alte cauze.Deoarece la urografie nu s a gasit nimic nimic,nu ar fi trebuit sa mi se faca niste investigatii si la vezica,prostata?Ar trebui sa imi fac niste analize mai detaliate?Mai vreau sa spun ca am 25 de ani,sunt fumator inrait de mai bine de 10 ani ,muncesc intr-un mediu toxic (TOLUEN) iar pe langa asta mai consum si stupefiante de aprox 7-8 ani.Astept un raspus cat mai rapid.Va multumesc anticipat.Cosmin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Aş recomanda şi consultul unui medic nefrolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni ale rinichilor.

CosminPH (acum 12 ani)

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

john doe (acum 12 ani)

Incearca cu o recomandare de la medicul de familie pt. UROLOGIE FUNDENI ,dr. MANU Ruxandra la urgente mai intai.Durerea de la o piatra este mai intai in burta ,urca peste șold(zona lombara dreapta ?!- parca asa ii zice NU sunt medic ,dar sunt patit si cu boala ,dar si cu medicii) si se asociaza cu durere in spate.Din cand in cand vomiți si nu ai pofta de mancare.Nefrologii sunt aia de fac transplant de rinichi NU este cazul,mergi la UROLOGIE!.Un fumator inrait de regula bea cafea ,fumeaza si ceva mai putine lichide.Toluenul este cancerigen.Chestia cu stupefiante este o tampenie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CosminPH (acum 12 ani)

Multumesc John Doe pentru raspuns.Deocamdata nu am bani sa merg nici pana la Cj.Dupa sarbatori am sa merg mai mult k sigur dar Bucurestiul e prea departe.Pentru cunostiinta ta,toluenul este singura substanta din familia benzenului care NU este cancerigena.dar chiar si asa afecteaza f tare organismul.Chestia cu stupefiantele,sunt cea mai mare p***ae...dar ce sa faci..anturajul si alte probleme m au impins catre ele.
Intr adevar am avut ceva dureri in burta si in partea din spate,in dreapta.Greturi nu am dar inschimb nu am pofta de mancare.Inca o luna de zile o s o duc tot cu stresul asta,totusi sper inca sa nu fie ceva grav.Multumesc pt sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriyan (acum 12 ani)

te sfatuiesc sa mergi mai departe nu sta asa ca si eu am un copil si facea urina cu sange spunandumi medicii ca are hematurie si atat pana am descoperit ca are problema cu rinichii si diagnosticat cu sindromul toni debre fanconi de aceia te sfatuiesc sa mergi si la alti medici?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ION OLT (acum 12 ani)

DUPA ACTUL SEXUAL,SPERMA ESTE ROSIEpc.URINA NU ESTE SI NICI NU AM DURERI. MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: