Chiste renale raspuns medic

Afectiuni ale rinichilor Rinichi polichistic
Intrebare postata de relys cu 12 ani in urma

Buna ziua.Va rog din suflet cineva sa ma ajute.In decurs de doi ani am facut 4 ecografii,si mi s-a spus ca am chisturi multiple la amandoi rinichi,dar nimeni nu m-a lamurit ce pot sa fac pentru a nu mai avea crize dureroase de rinichi.De mai multe ori am ajuns la urgente,mi s-a pus o perfuzie probabil cu calmante dupa care plec fara nici o indicatie.Acum doua zile am trecut din nou printr-o astfel de experienta,numai ca acum pe langa durerile si starea de rau urina a fost de o culoare maro inchis.Ingrijorarea a fost mai mult a mea,ptr.ca la urgente a fost aceeasi nepasare,mi-au facut analiza la urina care avea ff multe hematii si albumina,si atat.Nu trebuia sa mi se faca analize si la sange?dar oricum cu indicatiile si o reteta a venit o infirmiera.Eu acum sunt intr-o stare destul de p***a,nu pot sa mananc si sunt foarte slabita.Mentionez ca am22 de ani si nu sunt probleme de acest gen in familie.ce pot sa fac pentru a nu mai trece prin crizele de rinichi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Iuli (acum 12 ani)

De ce nu mergeti la un consult complet pt diagnostic si tratament la un medic nefrolog? Nu inteleg...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CRISTINA (acum 12 ani)

Sunt terapeut Bowen, am avut un caz cu un chist la rinichi si s-a rezolvat prin terapia Bowen. Sfatul meu este de a merge la un terapeut Bowen din localitatea ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

relys (acum 12 ani)

Buna Cristina.Multumesc ptr.sfat,dar nu stiu despre terapia Bowen nimic,si nu stiu daca este in Alba Iulia.Am fost si la medic nefrolog,mi-a spus ca am multe chiste la amindoi rinichii.Acum dupa o saptamina de antibiotic si calmante imi este mai bine,dar medicu nu mi-a dat nici o solutie la aceasta problema,doar sa tratez acest puseu,dealtfel cum le-am tratat si pe celelalte de doi ani incoace.Mi s-a spus ca nu exista vreo solutie de a scapa de aceste probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Marturisesc ca nici eu nu am auzit de terapia Bowen, dar pretentia de a "rezolva" chisturi renale ma face din start sa fiu cel putin circumspect.
Cat priveste problema dumneavoastra, nu e clar din descrierea pe care o faceti daca e vorba de chisturi renale simple sau de boala polichistica renala (faptul ca "nu sunt probleme de acest fel in familie" orienteaza mai degraba spre prima posibilitate). Oricum, acest lucru merita lamurit intrucat prognosticul celor doua boli e complet diferit.
In privinta crizelor dureroase, daca a fost exclusa litiaza renala, cea mai la indemana explicatie ar fi legata de o complicatie a unui chist (infectie sau hemoragie). Episodul de hematurie macroscopica pe care il descrieti e un motiv suficient sa nu amanati prea mult prezentarea la urolog (nu nefrolog).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni ale rinichilor.

Dorel Marin (acum 12 ani)

Eu am avut la fel, chist in rinichiul dr. Am facut tratatament cu antibiotic, dar nu ma ajutat prea mult. Am facut tratament naturist cu extract de sparanghel si ultra cordyceps.... www.naturanoastra.shopmania.biz le-am luat de acolo de pe site. Daca cineva e interesat poate sa incerce, eu am facut tratament 6 luni....destul de mult, dar sunt ok acum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 10 ani)

salut am 11 ani as vrrea sa stiu cum pot scapa de chist pe rinichiul dr. cum pot scapa de el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 10 ani)

Sotul meu are chist pe rinichi. Te rog sa-mi spui cum ai luat tratamentul? Ce medicamente ai luat si de cate ori pe zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 10 ani)

Am un chist pe rinichiul drept am fost la neurolog ma pus pe antibiotic sicystone si cam atat am dureri an spate va rog datim un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rinichi (acum 9 ani)

Cele mai frecvente cauze pentru bolile de la rinichi provin de la o trauma provocat de un pericol de inec. Din cauza acestei traume rinichii vor fi bolnavi toata viata !
Trauma este vindecabila numai ca nici un medic nu stie de legatura asta
si nici remediile potrivite. Insa ele exista si sunt chiar gratuite. Citeste despre simptomele care apar cele mai des in urma unui pericol de inec.
http://s*****a/t3452-ai-trecut-printr-un-pericol-de-inec-vreodata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

Mergi la un medic specialist....si eu am chist si am inteles ca nu prea ai ce sa faci....poate in cazul tau ar trebui sa faci operatie daca ai dureri asa mari....e doar o parere.mergi la un medic!!!!!multa sanatate:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: