CEARCANELE BOALA A RINICHILOR?

Afectiuni ale rinichilor Boala de rinichi diabetica Hiponatremie
Intrebare postata de rodica daniela1 cu 14 ani in urma

Buna ziua.Va rog frumos sa-mi spuneti daca cearcanele inseamna ca rinichii sunt bolnavi,deoarece eu am cearcane destul de mari,plus ca dimineata ma trezesc cu ochii unflati.Nu mananc sarat si beau aproape zilnic ceai de papadie sau urzica dar ....cearcanele persista.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Maria C (acum 14 ani)

Cearcanele apar din cauza oboselii, stare de stres; o boala a rinichilor;
consum ridicat de bauturi alcoolice; stare de insomnie(nopti pierdute). Pentru a mai scapa de cearcane, poti incearca remediile naturale: aplica pe ochi timp de 10-15 minute felii de castravete, cartof crud sau ulei de masline. Fac minuni datorita ingredientelor cu efect de luminozitate asupra pielii pe care le contin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 14 ani)

cearcanele apar din cauza bolilor renale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

omnia (acum 14 ani)

Buna,

Afectiunile renale au mai multe simptome:
- modificarea cantitatii de urina (cantitate considerabil mai mica decat de obicei);
- edeme: umflarea mainilor, ochilor, picioarelor;
- senzatie de oboseala;
- scaderea apetitului alimentar si greutatii corporale;
- somnolenta sau somn dificil - insomnii;
- dureri de cap;
- greata, varsaturi

Pentru a fi sigura ca nu ai probleme, cinsulta un medic un medic nefrolog pentru mai multe investigatii.
De regula, se investigheaza:
- creatinina (analiza de sange), care creste atunci cand rinichii nu functioneaza normal;
- ureea serica;
- electrolitii - nivelul modificat de sodiu si potasiu poate semnaliza o problema renala;
- microalbuminuria - masoara nivelul proteinelor din urina;

Bineinteles, mai exista multe alte investigatii; acestea sunt cele de baza.

Cearcanele pot aparea in mai multe afectiuni sau in caz de oboseala excesiva, deci nu intotdeauna semnalizeaza o boala de rinichi; daca petreci mult timp in fata calculatorului/televizorului, cearcanele sunt o consecinta absolut normala!

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 14 ani)

Spune-mi te rog, cearcanele le ai constant, sau numai in anumite perioade?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica daniela1 (acum 14 ani)

PENTRU Csara:cearcanele le am tot timpul si asta de vreo 6 ani.In tot acest timp am facut de toate adica comprese cu cartof cu castravete am inceput sa mananc multe fructe legume am facut (in Romania)ecograf la rinichi ,ficat dar nimic.Aici in Germania am facut analize de urina dar totul e ok.Ma deranjeaza pentru ca sunt pronuntate.Nu stiu de ce majoritatea oamenilor imi spun ca asta e de la rinichi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudiu (acum 11 ani)

buna
am si eu o problema: sant obosit continuu si parca putin invinetit pe sub ochi si ma simpt ametit tot timpul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 14 ani)

vsh-ul reprezinta ceva legat de rinichi?Rezultatul la o analiza la sange,vsh-ul meu este de 25,COTA NORMALA este intre 2-10/mm/h.Credeti ca este o problema mare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bubu (acum 14 ani)

Nu intotdeauna cearcanele sunt o consecinta a unei afectiuni renale ele pot fi un rezultat al starii de oboseala exagerata sau constanta,expunerea ochilor la un exercitiu fizic sporit calculator sau tv dar si lumina naturala excesiva cei mai expusi fiind ochii deschisi la culoare !
Dar pentru linistea ta mai bine consulta un medic (bun)

succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 13 ani)

Pentru problema dvs de sanatate, in primul rand ar trebui sa faceti o analiza a intregului organism cu un aparat total inofensiv, care citeste la nivel de celula, fara radiatii si fara recoltare sange, pentru a vedea cauza problemelor dvs de sanatate. Aceasta analiza dureaza 30 de minute si costa doar 70 Ron. Apoi, in functie de rezultat vi se va recomanda tratament 100% naturist si personalizat pentru dvs. Pentru mai multe detalii si programari puteti suna la tel 0720325245. Gabriela.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CODRUTA (acum 13 ani)

Draga Gabriela de unde esti pt ca as dorii asa un consult si nu e nici scump . Doar ca nu stiu de unde esti ?
Eu sunt din timisoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

herman ramona (acum 13 ani)

si eu am probleme cu unflarea ochilor . Dimineata cand ma trezesc sunt foarte unflati si intradevar mi se intampla dupa ce mananc sarat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriel (acum 13 ani)

si eu am probleme cu cearcanele si nu tiu cum sa scap de iele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PETRICALA DIANA (acum 13 ani)

SUNT MAI INCHISA LA TEN SI AM APROAPE TOT TP CEARCANE INCHISE LA CULOARE ARATA GROAZNIC SI AM DOAR24 DE ANI SI DE UN TP MA SIMT FOARTE OBOSITA SI TOT TP STAU ACASA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miki (acum 13 ani)

si eu am tot timpul cearcane...dimineata sunt foarte accentuate...o colega m-a intrebat daca am probleme cu ficatul sau cu fierea...nu stiu...nu mi-am facut analize...insa,stiu ca am avut probleme cu rinichii...am o alimentatie echilibrata,fac mereu cure de detoxifiere,deci,nu cred sa am probleme cu ficatul...cand eram mai mica,am purtat ochelari...ar trebui si acum sa port,dar,neglijez asta...se poate sa fie din cauza asta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miki (acum 13 ani)

as faace orice sa scap de cearcane... un tratament special...orice...am fost complexata mereu din cauza cearcanelor...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Violeta (acum 13 ani)

Eu cred ca o alta cauza e crema de ochi. Eu am folosit odata una si m-am trezit cu ochii umflati si cearcane. Am schimbat-o si dupa o perioada lunga de timp am inceput sa ma trezesc, iar, dimineata, cu ochii umflati si cercane. Apoi iar am schimbat-o ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SilviaS23 (acum 10 ani)

buna, eu am cearcane foarte pronuntate, adanci si inchise la culoare. Cu toate cremele si cu tot machiajul cu care am incercat sa le corectez de-a lungul timpului nu am avut nici un rezultat. Am aflat de pe site-ul clinicii dr. Dobos ca se pot corecta in mai multe feluri (www.drdoboscalin.ro) si dupa o discutie cu domnul doctor am ajuns la concluzia ca cea mai simpla si eficienta metoda ar fi sa imi injecteze acid hialuronic. Zis si facut! Rezultatul s-a vazut imediat. Va recomand cu toata inima sa mergeti aici cu incredere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: