Bolii ale rinichiului

Afectiuni ale rinichilor
Intrebare postata de ALEXIA124172 cu 14 ani in urma

In urma cu 4 ani am fost operata si mia fost extirpat rinichiul drept de atunci au inceput si problemele.
sunt tot timpul ametita am dureri de cap sunt mereu obosita si irascibila si nu mai pot muncii ca inainte.este normal .astept raspuns de la cei care au trecut prin asa ceva.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

ionica (acum 14 ani)

Incearca sa mergi la medicul de familie, poate te va indruma spre un specialist. Poate nu te odihnesti cat trebuie si de acolo provin si durerile de cap si oboseala.

Mergi la medicul de familie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIA (acum 14 ani)

De aproximativ 3 ani am probleme cu rinichii mai exact am frecvent colici renale repetate cu hidronefroza am avut si infectii urinare repetate cu f.multi germeni chiar 2 septicemii sunt o persoana care am grija ce mananc si beau f.multe ceaiuri la rinichiul stg am facut si o litrotritie in 2007 intrebarea mea este daca toate aceste probleme au legatura cu boala autoimuna de care sufar VASCULITA SISTEMICA ce pot sa fac sa nu mai intampin astfel de probleme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentin ionut (acum 14 ani)

salutari! ma numesc valentin,am 22 de ani si ink de cand eram copil(10 ani) am niste dureri de o parte si de alta a coloanei,mai exact undeva sub coaste(cam in zona rinichilor).de multe ori durerea persista in partea dreapta si rareori in partea stanga, in timp durerea aceasta surda s-a accentuat si cam de 4 ani de zile am tot mers pe la medic, am facut ecografii cam 4 la nr si radiografii lombare 2. La coloana mi-a spus ca nu este nimik(ca sunt destul de tanar si din analizele facute nu rezulta nimik), in schimb la rinichi mi-a spus ca ma pietre de 3-4 mm si in tot acest timp am fct tratamente de mi s-a acrit de ele(cu rowatinex,uriclar,antibiotice pentru infectie precum cuminol si altele, am baut ceaiuri de toate categoriile) si tot nu reusesc sa scap de aceste dureri care ma chinuiesc ingrozitor si ma indispun in orice moment al zilei. Va rog din suflet dati-mi un sfat! niste pietricele atat de mici pot cauza atata durere? m-am lasat de toate carbogazoasele,mananc multe fructe,beau caiuri si apa plata,etc. care sa fie cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vera (acum 14 ani)

buna valentin,situatia ta este diferita de a mea dar cred ca nu ai consultat un medic bun.trebuia sa iti extirpi pietrele acelea ca sa scapi de dureri si de infecti ,oricum in timp ele se pot reface,dar cu regim alimentar sar putea sa nu se mai refaca.eu am fost operata de rinichi la spitalul SF.IOAN BUCURESTI daca doresti pot sa iti dau un nr de telf de la un medic de acolo o persoana foarte capabila (care nu primeste nimic de la pacienti),si poate fi deranjata la orice ora. multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulian (acum 14 ani)

Salut, Valentin ! E bine la sp.Sf. Ioan. Am fost operat şi eu acolo în 2007. Am avut un calcul ureteral de 1 cm. Să vorbeşti direct cu d-l prof. dr. Geavlete. E un tip f.f.f.f "colorat la limbaj" dar, e bun. Pe mine m-au operat nişte doctoraşi practicanţi. Au cam stâlcit puţin treaba dar, a venit profesorul şi s-a remediat. (eşti conştient în timpul intervenţiei de tip laparoscopic). Totuşi îţi spun că trebuie să "cotizezi". Îi dai direct lui. Eu i-am dat atunci 10 mil. Multă baftă şi SĂNĂTATE !!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angy29soul (acum 14 ani)

vera as dori foarte mult sa pot intra in legatura cu tine...caut de ani buni un doctor capabil care sa ma ajute sa mi reiau viata in maini...pe mine cred k m- au distrus rinichii si fizic dar si moral....am mers din usa in usa pe la doctori si nu mai stiu cite analize ....eu ma tavalesc zilnic de durere si am facut contract permanent cu toaleta k altfel simt ca-mi fuge pamintul de sub picioare iar ei o tin langa k nu am nimic....presupun k nu am probleme cu mersul la baie din cauza inimii ahahahah....oricum astept raspuns de la tine ...poate intr-o tara de....cu doctorasi care nici nu au iesit bine din facultate si au si uitat deja tot ce au invatat...pun mina de la mina sa faca o fisa medicala cu ce si mai amintesc pe acolo...s-au extrema cealalta...prea batrin k sa te mai asculte...poate gasesc un doctor care stie ce e ala un rinichi....mai nou pe mine m au trimis la ginecolog sa mi rezolve o polionefrita in stare foarte avansata...dupa capul lor eram insarcinata...norok cu nenea ginecologu...k nu mai eram aici la ora asta....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aziza (acum 14 ani)

poate cineva sa-mi spuna si mie ce nu trebuie sa mananc daca am insuficienta renala si un inceput de guta? Va rog mult, astept cu nerabdare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vera (acum 14 ani)

buna angy.ma bucur ca ai citit mesajul meu si doresc sa te ajut.eu sunt operata la sf.ioan bucuresti si mia fost extirpat un rinichi si ma simt bine.merg la control periodic si am regim alimentar dar la acest moment nu am nici un fel de tratament.medicul la care merg eu se numeste DR.MANESCU MARIA medic NEFROLOG.NR TELF.0788372474 .O poti suna dar mai simplu este sa mergi pe sectie este la etajul 3 si sigur o vei gasi.eu o consider un om deosebit ,cand a preluat cazul meu nici nu puteam sa merg ma ducea de mana ca pe copii mici si pentru mine era un lucru mare atunci si cred ca pt oricine cand vezi un medic care isi da interesul si nu cere altceva in schimb.nu pot sa zic ca nu iam dat nimic dar acel lucru trebuia sa fie doar o floare pe care io oferea sotul meu sau fiica mea in rest cu greu o faci sa accepte ceva.daca te va ajuta acesta este nr meu de telefon:0729204165 poti sa ma suni dar insista eu sunt operator facturare si can d am foarte mult de munca raspund mai greu.multa sanatate si sa ne auzim cu bine.la revedere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aida (acum 10 ani)

Romania, medicii ,daca nu le bagi bani in buzunare te lasa sa mori, ce rusine, in functie de banii care ii dai asa te trataeaza, e vai si amar de amaratii care nu au, nici infirmiera nu se uita la tine daca nu ii bagi cva si ei..:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena S -Bucuresti (acum 10 ani)

Si eu am fost operata "la :Sf .Ioan " .Am fost multumita :medicii sunt buni profesionisti ,raspund cu solicitudine nevoilor bolnavilor . MEDICUL MUNTEANU RUBIN , MEDICUL CRISTIAN MOLDOVEANU , pe care i-am cunoscut direct si la serviciile carora am apelat m-au tratat si operat cu multa atentie si responsabilitate ,fara pretentii materiale ,dumnealor punind pe primul loc dragostea de profesia de medic si nu in ultimul rind :dragostea de oameni ! ( Nu acelasi lucru pot spune despre :asistente si infirmiere ! ?! ) ESTE O MARE PLACERE SA DESCOPERI CA EXISTA SI ASTFEL DE MEDICI CARE NU ASTEAPTA SA "NEGOCIEZE " SANATATEA SI VIATA UNOR OAMENI IN FUNCTIE DE REMUNERATIE ! FELICITARI ! AM MAI CUNOSCUT UN MARE PROF .DR . O SOMITATE : DR: PESAMOSCA CARE NU PRIMEA NICI "O ATENTIE " SI CARE A RAMAS SI VA RAMINE NU NUMAI IN ISTORIA STIINTEI ,CI SI IN INIMA MIILOR DE PACIENTI AI CAROR COPILASI I-A TRATAT ! ( Medicii care cer bani ,de cele mai multe ori , nu sunt buni profesionisti !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: