Ticuri nervoase la copii la nivelul ochilor

ADHD
Intrebare postata de Valyia cu 10 ani in urma

Buna ziua, ma numesc Rusu Valia,am o fetita de 8 ani si jumatate si de 2 saptamani am observat ca isi misca ochii intr-un mod ciudat adica ii misca in lateral foarte mult sau ii ridica in sus aproape ca nu se mai vede globul ocular.Ii misca pe amandoi odata si in acelasi sens miscarile fiind simetrice.Am fost cu ea la oftalmolog care mi-a spus ca nu are absolut nicio problema oftalmologica si ca ar fi de natura neurologica.Am fost si la neuropsihiatrie infantila si a spus ca ar fi un tic nervos dar eu nu am auzit si nu am citit nicaieri despre un astfel de tic la ochi.Poate cineva sa imi spuna daca exista astfel de ticuri sau daca poate fi o alta boala si sa ma indrept catre un alt specialist?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (38)

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua. Astfel de ticuri sunt chiar destul de frecvente, si cu precadere intre 7-9 ani. Sfatul meu este sa nu presati copilul sa "scape" de tic, sa nu o certati, sa nu ii atrageti atentia. Incercati sa pastrati contactul cu ceea ce se petrece in mintea si in sufletul ei, fara sa ii impuneti foarte multe limite. Va pot fi de folos cateva sedinte la psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul ADHD.

Valyia (acum 10 ani)

Va multumesc din suflet pentru raspuns,medicul oftalmolog mi-a spus ca trebuie neaparat sa-i fac un RMN si sa-i recoltez LCR pentru a vedea daca e de natura infectioasa sau alta cauza,sa inteleg ca nu e cazul sa supun copilul la astfel de proceduri?
Am observat totodata ca acest tic se amplifica dupa amiaza cand este obosita sau cand este emotionata de ex. inaitea olimpiadei de romana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna ziua (acum 10 ani)

Buna ziua,
nu-i faceti RMN caci oricum nu se descopera nimic la RMN. RMN-ul si CT-ul sunt foarte daunatoare si se pot face doar cand e cu ADEVARAT nevoie de el, ceea ce este foarte rar.

Ele se fac azi in mod automat, fara se se realizeze faptul ca sunt inverstigatii daunatoare, ca pacientul/asigurarea le plateste, spre avantajul cabinetelor si al producatorilor si mai ales
ca dup ace se fac acestea nu ajuta decat extreme de rar la puneera unui diagnostic adevarat.

Insa un diagnostic real nu este echivalent cu vindecarea, ceea ce necesita remedii sau medicamente potrivite.
Practic fiind doar singura sansa de a depista ceva mai mult decat fara aparatura ele se fac, indiferent ca rezultatul lor nu aduce la nimic.

In acest caz ele sunt de prisos oricum caci cauza acesti dereglari este oricum in suflet si nu in corp si acesta nu se poate vedea cu aparatura imagistica.

Astfel de afectiuni sunt greu de inteles si de neurolorgi si psihiatrii atata vreme cat nu se intelege ca omul are un suflet si ca cauzele sunt de fapt in aproape toate cazurile de natura emotionala/sufleteasca.
Mai degraba un psiholog bun poate gasi cauza.

Trebuie sa exista ceva care afecteaza fata emotional, ori in familie sau la scoala. Cineva da ochii peste cap cand nu-i place ceva. Tot asa in mod inconstient, l aun copil se poate forma un astfel de "tic" dar care nu este chiar un tic ci doar o manifestare inconstienta a unei emotii neplacute.
Fata nu mai vrea sa vada ceva sau ceva similar. Si cauza se poate depista doar cu o anamneza facuta de cineva cu cunostinte in acest domeniu. Cu aparatura acest lucru nu este posibil.
O alta cauza , dar mai rara - sunt anumite toxine chimice care pot afecta creierul. Pot sa fie medicamente sau “vitamine” luate de copil.

Imi puteti scrie un email pe yahoo la zan:ebun:e (eliminate insa punctele din nume) si va recomand pe cineva care va poata ajuta destul de sigur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olimpiada de romana ? (acum 10 ani)

olimpiada de romana la 8 ani ? sarmanul copil...nu ma mira de ce da ochii peste cap !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valyia (acum 10 ani)

Trebuie sa intelegeti ca nu am fortat-o sa mearga la olimpiada si nici meditatii nu am fortat-o sa faca pur si simplu a obtinut punctaj foarte bun la testarile de la scoala fara nici un fel de pregatire si a fost dorinta ei de a merge la Cangurul limba romana de altfel mai mult de jumatate din clasa a mers asa ca nu a fost singura.Nu sunt un parinte care sa forteze copilul ci din contra am fost alaturi de ea,ne jucam impreuna,pictam etc
I-am efectuat EEG dar medicul neuropsihiatru la care am fost mi-a spus ca nu sunt modificari,mi-a dat ca tratament Risperidona dar stiu ca este un medicament antipsihotic destul de incisi si mi-este teama sa il dau.Totodata cel care i-a facut EEG mi-a spus ca s-ar vedea niste descarcari atunci cand ea isi misca ochii chiar si cu ei inchisi si ca ar fi la nervul de partea care isi misca ochisorii.Daca cineva imi poate recomnda un medic neurolog pentru copii bun din Bucuresti va rog sa o faceti!Multumesc anticipat La psiholog am programat-o deja dar as dori si o alta opinie deoarece la noi in oras nu exista medici neurolgi care sa consulte copiisi apoui trebuiesc excluse bolile somatice inainte de a vorbi de o boala"sufleteasca"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Nu cred ca e bine sa ii dati risperidona, nu are nici o legatura cu ce problema are ea, cel putin asta stiu eu.Ce diagnostic a dat medicul neuropsihiatru de i-a dat risperidona?Oricum eu cred ca problema poate sa fie ori neurologica, ori psihica, ori la ochi.Incercati sa vedeti ce are mergand la mai multi medici, mergeti si la psiholog ca poate o ajuta mult sa vada daca e psihica problema sau nu.Oricum nu cred ca la 8 ani e bine sa ii dati risperidona, pt ca nu cred ca are vreo legatura cu problema ei.In fine mergeti la medici si psiholog ca oricum problema nu e atat de grava pe cat pare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valyia (acum 10 ani)

In primul rand va multumesc pentru interesul acordat si asa cum am spus nici eu nu sunt de acord cu acest medicament pentru ca stiu ca are multiple efecte adverse si se adm.in primul rand la pacienti cu schizofrenie sau alte tulburari psihice si nu este cazul ei.Am intentia de amerge la Bucuresti pentru investigatii macar pentru linistea mea sufleteascaiar la psiholog am vorbit deja cu unul dar mi-o primeste dupa sarbatori.Si eu sper sa nu fie atat de grav dar trebuie totusi investigata pentru un diagnostic sigur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Oricum nu inteleg de ce va deranjeaza ca da ochii peste cap sau ii misca in stanga sau in dreapta, pt ca la varsta asta copiii au tot felul de tampenii.Eu zic ca e ceva trecator, de al copiilor, nu ar trebui sa faceti atata caz pe seama asta.Daca ea nu plange sau sa aiba alte manifestari mai ciudate, eu zic ca e in regula si tot ce are o fi ceva copilaresc, cine stie.Dar puteti continua sa investigati problema, dar cred ca nu are nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a (acum 10 ani)

Cata ignoranta din partea unor adulti,este de apreciat ca un copil de 8 ani merge la olimpiada de romana inseamna ca are cadre didactice pregatite,parinti care se ocupa de copil si oameni care isi ofera interesul, sa nu uitam ca cerintele sunt adaptate varstei deci nu exagerati,oricum preocuparile copiilor si adolescentilor din ziua de azi sunt altele daca nici copiii olimpici nu ne multumesc atunci...dumnezeu cu mila! RMN-ul nu o afecteaza,ci doar sedativul daca preferati ca ea sa fie sedata in timpul procedurii sau substanta de contrast,dar RMN-ul poate fi nativ fara sedare,deci nu este nociv,nu o afecteaza,lasati bazaconiile! Efectuati o electroencefalograma,genul acesta de miscare a ochilor pare specifica crizelor epileptice in care ochii se misca in partea opusa,sunt cazuri in care ochii se misca si in directia focarului epileptic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a (acum 10 ani)

Mergeti la S.U.U.B. La d.na dr. Ioana Mindruta si puteti efectua un video-EEG inclusiv RMN. Felicitari pentru rezultate si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valyia (acum 10 ani)

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a (acum 10 ani)

FreeStyle11 ti-am studiat unele raspunsuri si am observat ca esti lipsit de competente in domeniu deci te sfatuiesc sa renunti. In primul rand, cat timp parintele sesizeaza aceste comportamente ale copilului si doreste sa ia masuri, fie ca este vorba de o problema de natura neurologica,fie ca este vorba de un ''''simplu,banal,neimportant'''' tic,orice problema netratata are consecintele sale...in timp evident. Interpretarea EEG-ului si explicatia oferita este total neprofesionista,eu sper sa excludeti o cauza somatica inainte de toate,iar crizele epileptice de acest tip la aceasta varsta deseori sunt tratate si interpretate drept ticuri,automatisme,caderi de calciu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valyia (acum 10 ani)

Sunt de acord cu dv.,sunt nemultumita de interpretarea EEG-ului deoarece medicul respectiv a rasfoit foarte superficial aceasta analiza iar medicamentul mi l-a prescris innaite de a "citi" analiza mi s-a parut ca acest medic nu si-a dat ionteresul deloc catalogand din prima copilu,de aceea doresc si opinia altui medic chiar daca este un simlu tic nervosiar la noi in oras asa cum am mai spus nu avem alti medici neurologi care sa consult copii.Greseala mea este ca am uitat sa mentionez faptu ca fetita este usor mai nervoasa,irascibila si plange mai des ca innainte,ma gandesc ca un tic nervos nu stiu daca da si modificari comportamentale.Acestea nu sunt foarte mari dar sunt pentru ca imi cunosc copilul foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11699275749 (acum 5 luni)

Bună ziua, nu știu mai departe povestea dvs. Dar eu am un băiețel, are 4 ani și jum și face exact ce descrieți dvs. Ideea e ca am văzut exact momentul debutului. L am dat la gradinita. Acolo mediu nou, cu multe reguli, planete și țipete de la copii mulți. Efectiv l au stresat deși el nu plangea sau sa fie speriat. Era inauntrul lui. Si asa din prima zi de gradinita a făcut acolo chestia cu ochii. Cum am rezolvat? Nu l am mai dus la gradinita, apoi lui în fiecare zi se rareau mișcările ochilor cu problema.. . Acum face fff rar, doar când e ceva ce l supara f tare. O data la o luna..
Sper ca fata dvs sa fie bine acum, va doresc sănătate multa și răbdare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

a (acum 10 ani)

Schimbarea de anotimp poate sa aduca simptome tipice depresiei chiar daca vorbim despre un copil.Plansul si agresivitatea sunt formele prin care se convertesc in cele mai multe cazuri oboseala si frustrarile in cazul copiilor.Nu-i rau sa mergeti la un psiholog,in paralel efectuati si analizele pentru a exclude orice cauza somatica a manifestarilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vio (acum 9 ani)

Buna ziua! o problema asemanatoare am si eu cu baietelul in varsta de un 1ansi6luni, cam de 3sapt isi da ochii peste cap aproape nu se mai vede pupila, si in laterale pe amandoi simultan, de obicei se intampla dupa-amiaza si at cand se bucura foarte tare sau cand e suparat/frustrat, in momentele acelea e dezorientat refuza sa-l linistesc,ma respinge, se impiedica de orice si cade cum e mai rau...Am inceput alergatura de la un medic la altul, la neuro ne-a programat la un EEG,analizele la sange sunt ok, la oftalmolog nu s-a putut face control(e prea mic si nu sta), va rog un sfat, nu stiu unde sa ma mai adresez, nimeni nu stie ce are copilul meu(cel putin in Galati), as merge cu el si la Bucuresti daca acolo se va gasi tratament...ar putea fi epilepsie??am o groaza de intrebari fara raspuns...cine ma poate ajuta, lasati scris, va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Schimbarea de anotimp poate aduce simtome similare depresiei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Scimbarea de anotimp poate aduce efecte similare depresiilor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valyia (acum 9 ani)

Va multumesc din suflet tuturor celor ce mi-ati raspuns si mi-ati dat sfaturi!Am fost cu fetita la Bucuresti si I-am efectuat diferite investigatii in urma carora a reiesit ca nu are nimic somatic si ca acestea sunt intradevar ticuri nervoase,acum urmam tratament si am mers si la psiholog cateva sedinte in urma carora a inceput sa se amelioreze si sper ca in timp sa dispara complet.inca odata va multumesc si va urez multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum un an)

La ce dr ati fost? Ne aflam in aceeasi situatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2