Infarct al trunchiului cerebral si coma raspuns medic

Accidentul vascular cerebral
Intrebare postata de Bratosin Elisa cu 12 ani in urma

Va rog mult de tot sa imi da ti un raspuns.nepotelul meu are 3 luni.si de 2 zile medicii i-au dat diagnosticul de infarct al trunchiului cerebral in urma unei meningite in urma unui virus pneunococ.a intrat si in coma.este tinut in permanenta la aparate.nu respira singur este intubat.are ochiul stang umflat si pupila dilatata.are fata paralizata ochii nu ii mai misca deloc abia ii mai deschide.astazi a facut pipi si doctorii au spus ca este un semn bun.insa i-a paralizat tot corpul.pe seara a avut o reactie la picioruse cand i-au fost atinse le a miscat.si limba o misca.medicii sunt foarte rezervati nu ii dau sanse de viata.va rog mult ce imi puteti spune,exista vreo sansa pentru acest copil sa ramana in viata si daca da ce sechele poate avea?multumesc din tot sufletul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Buna ziua (acum 12 ani)

lasati-mi va rog aici un numar de telefon sa va sun, exista o solutie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bratosin Elisa (acum 12 ani)

0769959304....la orice ora ma puteti suna.eu sunt matusa copilului,dar sunt si parintii prin preajma mea.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Infarctul cerebral apare in conditiile obstructiei uneia din arterele ce-l iriga (din teritoriul vertebro bazilar).Tratamentul vizeaza mentinerea functiilor vitale, evitarea extinderii leziunilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Accidentul vascular cerebral.

Maria C. (acum 12 ani)

Buna ziua!
Sotul meu in varsta de 51 ani a facut un AVC vertebro-bazilar acum 3 saptamani, la cateva ore de la internarea in spital a facut si un stop cardio respirator resuscitat, a fost in coma si ventilat 1 saptamana, dupa care a inceput sa respire singur. I s-a facut si traheostoma. Deschide ochii, ii misca, dar nu stiu cat de constient, nu ne priveste fix, ii plimba haotic. De cand a scapat de tuburile din gura, am observat ca misca buzele si ar avea o usoara tendinta de a inghiti. In rest este inert. Noi, familia am observat ca ar deschide brusc ochii atunci cand ne aude vocile, dar medicii sustin ca sunt simple gesturi involuntare. Am fost informati inca de la inceput ca nu sunt sanse de recuperare absolut deloc, ca nu exista modificari neurologice. Concluzia lor este ca va ramane in acest stadiu neuro-vegetativ, fiind dependent de sonde, aspiratie a mucozitatilor, tratamentul medicamentos si ingrijirea medicala adecvata.Si totusi noi familia speram intr-o minune. Va rugam sa ne spuneti daca sunt sanse de recuperare, daca da, unde ne sfatuiti sa ne adresam si ce anume sa facem, pentru ca refuz sa cred ca sotul meu va ramane asa, nu este o viata si un sfarsit pe care sa-l merite, iar noi familia suntem absolut distrusi de ce se intampla.Va multumim din suflet si asteptam cu sufletul la gura raspunsul dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bratosin Elisa (acum 12 ani)

doamna la ce spital este internat sotul dumneavoastra?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MariaC (acum 12 ani)

La Spitalul Municipal. Ma puteti ajuta? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MariaC (acum 12 ani)

La Municipal. Ma puteti ajuta? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MariaC (acum 12 ani)

La Spitalul Universitar, Ma puteti ajuta ? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp309253 (acum 7 ani)

Buna ziua..fetita mea in varsta de 6 ani a avut un accident la piscina unde s-a innecat si au gasit-o dupa vreo 5 min sub apa..a fost in moarte clinica dar medicii au reusit sa o aduca la viata..acum respira singura,organele funtioneaza dar a ramas cu creierul afectat din lipsa de oxigen cu toate ca chiar dupa accident au bagat-o in coma indusa si i-au scazut temperatura corpului la 33 de grade asta pentru a se linisti creierul..accidentul s-a petrecut in urma cu 3 luni iar ea este acum intr-o clinica de reabilitare dar nu poate vorbi in schimb se uita dar isi mai da si ochii peste cap,plange cu lacrimi cand ii vorbesc de parca m-ar auzi si nu stiu ce ma asteapta pe viitor.intrebarea mea este se poate sa isi revina daca la ea este sistemul nervos central afectat? ?exista vreo sansa ?pentru ca aici in germania nu aud de la medici decat ca fiecare copil e diferit si sunt rezervati sa raspunda..va rog mult daca aveti vreun raspuns orice sa stiu..nu mai stiu incontro sa intreb si ce sa fac sa o am pe fata mea ca inainte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: