Tigara electronica raspuns medic

Abuz de stupefiante
Intrebare postata de japona77 cu 12 ani in urma

Buna ziua.am fost fumator timp de aproape 30 de ani.datorita tigarii electronice nu mai fumez de patru luni si nici nu simt nevoia de a mai fuma tigara "clasica",fapt care ma bucura enorm.totusi...am unele rezerve in privinta tigarii electronice,mie nu-mi face rau,sau cel putin nu pana acum,dar este in regula sa o utilizez in continuare?daca ma las de ea imi este frica sa nu ma apuc din nou de fumat!este daunatoare in vre-un fel?mai daunatoare decat cea "clasica"?as vrea sa stiu o parere autorizata daca se poate,pe net am citit mai multe opinii dar nu m-au convins nici pro nici contra.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tigara electronica nu este mai dăunătoare decât cea clasică deoarece nu conţine multitudinea de otrăvuri existente în tutun. Totuşi unele cartuşe ale ţigărilor electronice conţin nicotină producând toate efectele psiho şi neurotrope ale acestora

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Abuz de stupefiante.

Aida5 (acum 12 ani)

buna ziua!
sunt fumatoare de aproape 25 de ani, iar in ultima vreme ajunsesem la 1 pachet si jumatate pe zi.
de vreo doua luni am inceput sa fumez o tigara electronica si pot spune ca m-am obisnuit cu ea si nu imi displace, iar costurile sunt extraordinar de mici
de cateva zile simt cum inima incepe sa o ia la trap
cateodata simt parca cum incepe sa bata mai tare ca de obicei, sau poate nu mai tare, dar mai repede cu siguranta
nu eram sigura si am crezut la inceput ca mi se pare, dar stand si analizand situatia m-am gandit ca e posibil sa fie de la nicotina din tigara electronica
am cautat pe net, dar nu am gasit nimic referitor la asa ceva, doar vorbe bune despre tigara electronica
care credeti ca ar putea fi cauza?
mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu inima
multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dmarket Tigari Electronice (acum 11 ani)

http://dmarket.ro/ Magazin tigari electronice de la 35 de lei ... Comanda acum la : 07 24 416 322 sau [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI (acum 10 ani)

Si eu am patit la fel ca tine si am renuntat la tigara electronica . Ea produce dependenta psihica la fel ca analoaga

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ion (acum 9 ani)

Buna ziua.
Sunt fumator de aproximativ 20 ani,in ultimii 10 fumand in jur de 20-25 tigari/zi.Am avut mai multe tentative,toate nereusite,de a renunta la fumat....incercat prin diverse metode,adica reducerea nr de tigari,renuntarea brusca,guma,bomboane etc.
I luna august 2013 am "tras" prima data dintr-o tigara electronica.Ei bine,a fost si ultima data cand am "tras" dintr-o tigara din tutun.Am utilizat cam 10 sapatamani tigara electronica pana intr-o zi cand s-a defectat acumulatorul.Am reusit sa ma abtin si nu am cumparat altul....a fost mult mai usor sa renunt la electro decat la tigarile normale.
Personal consider tigara electro un mijloc eficient pentu cei care doresc intr-adevar sa renunte la fumat.Succes tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: