Etnobotanice raspuns medic

Abuz de stupefiante
Intrebare postata de cu 12 ani in urma

Buna seara!

Sunt Diana, am 21 de ani si recent (ieri) am consumat substante etnobotanice fara stiinta mea -mi s-a spus ca este marijuana, ulterior mi s-a spus adevarul: erau "spice"-uri ("HeadShot" se numea)

Mentionez faptul ca obisnuiesc din cand in cand (destul de rar) sa folosesc marijuana de concentratie sp***a, efectele acesteia ne fiind semnificative pt mine: doar o usoara stare de relaxare.

Ei, iata ca ieri, consumand etnobotanice, nu a fost "relaxant".
La un intreval de 1-2 minute dupa ce am inhalat 4 fumuri, am avut un episod de ras accentuat, dupa care totul a luat-o la vale, la modul negativ: anxietate, paranoia, tahicardie, usoara anestezie si aprope sincopa. Nu stiu daca acest amestec de etnobotanice continea canabinoizi de sinteza sau mefedrona.

La 2 ore de la consum am ajuns la Urgenta unde mi s-a administrat diazepam in perfuzie. Saturatia oxigenului era 90%, nivelul calciului scazut si al clorului ridicat; pe monitorul la care eram legata cifra verde a indicat maximum 134, iar cifra galbena maximum 21 (atat am reusit sa vad). Am stat la Urgenta 5 ore timp in care am primit aceasta perfuzie, mi s-au facut analize (saturatie oxigen, electroliti, ekg), insa nu m-a vazut niciun medic specialist.

Am ajuns acasa, am adormit foarte greu, iar dupa ce m-am trezit inca simteam simtomele de puls accelerat si anxietate.
Acum, ma simt bine, insa imi este teama sa nu revina simtomele, chiar daca sunt curata.

Este necesar sa vad un medic cardiolog?

Vreau sa mentionez ca nu se pune problema de dependenta, nu ma simt rau si nu "mor" daca nu consum regulat sau mai des - am consumat marijuana foarte rar, si nici nu mai am de gand, mai ales acum cand mi s-a intamplat acest episod nefericit.

As dori niste sfaturi de la medici, nu pareri inutile ale userilor.

Multumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (77)

Dara (acum 12 ani)

Da, ai dreptate. Parerile userilor nu sunt importante! Si totusi, ei cotizeaza pt tine la sistemul de sanatate la care ai cerut ajutor de urgenta pt starea ''''''''de relaxare'''''''' pe care vrei s-o simti. Din moment ce ai doar 21 ani, banuiesc ca nu ai contribuit cu nici un cent la Sistemul de asig de sanatate. Consider ca nu ar trebui sa li se acorde nici un fel de ajutor alcolicilor si drogatilor!!!! Nu merita! Isi merita doar soarta, boala, nebunia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion (acum 12 ani)

Foarte corect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Unnam3D (acum 11 ani)

Ce-ai zdreanto? ti s-a urat cu binele? tu ai rude in spate care de orice sarbatoare ajung la spital intoxicati cu alcool,in coma,cu sarmale in gat. Intreaba si copilul daca i se poate intampla ceva dupa. Nu are nevoie de "asistenta" ta de "tzoapa" infecta. pt comentariul tau meriti sa mori ,sincer!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad (acum 11 ani)

daca tot ne spunem parerea cu totii, eu consider ca nu ar trebui sa li se acorde niciun ajutor p***alor, retardatilor si dobitocilor ca tine, draga Dara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victor (acum 11 ani)

Foarte adevarat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doru (acum 10 ani)

Cred ca tie ti-ar sta mai bine in puscarie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Me (acum 8 ani)

esti o fucking idioata, ce are varsta cu ceea ce a trait Diana si mai ales, mai ales ce au centii de cotizatie la CAS, nu uita, urmatoarea victima, poti fi tu, oricand...bitch!! Ridica tu piatra si arcunca cu ea de te simti instare....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
mary (acum 12 ani)

cred ca te poti relaxa si altfel..... citind o carte buna ,mergand la sala sau la piscina ,la un film bun decat sa-ti bagi boala in corp .atata timp cat te invarti in cercuri de drogati o sa devii si dependenta eu cred ca consumi mai des decat ai specificat mai sus dar nu ai avut starea asta care sa te sperie .cum poti sa fumezi de la alte persoane putea sa fie orice acolo ....ai 21 de ani ce naiba ajugem o tara de drogati datorita faptului ca vreti sa va relaxati .relaxati-va altfel....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 10 ani)

mai date-n p**a mea de comunist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 12 ani)

cred ca te poti relaxa si altfel..... citind o carte buna ,mergand la sala sau la piscina ,la un film bun decat sa-ti bagi boala in corp .atata timp cat te invarti in cercuri de drogati o sa devii si dependenta eu cred ca consumi mai des decat ai specificat mai sus dar nu ai avut starea asta care sa te sperie .cum poti sa fumezi de la alte persoane putea sa fie orice acolo ....ai 21 de ani ce naiba ajugem o tara de drogati datorita faptului ca vreti sa va relaxati .relaxati-va altfel....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel (acum 11 ani)

comentarii de batrani nu aveai ce sa patesti teai luat paranoia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua
Nu cred ca este cazul sa te vada un cardiolog
Totusi nu pot sa nu iti spun ca dincolo de ce ai descris am vazut si ca intr-un anume fel ti-ai pus probleme despre ce se intimpla cu starea ta de sanatate
Insa nu in acel sens trebuie sa cauti ci in zona psihoterapiei
"nu se pune problema de dependenta, nu ma simt rau si nu "mor" daca nu consum regulat sau mai des " - reprezinta primii pasi din drumul DEPENDENTEI
In acest moment ai mai multe sanse de a gasi alt drum,dar ai nevoie si de ajutor specializat
Pot spune chiar " este necesar"

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Abuz de stupefiante.

DANIELA-VERONICA (acum 12 ani)

draga diana, ma bucur ptr sfatul pe care il ceri si toate relatarile pe care ni le ai expus in legatura cu acele nenorocite de droguri, poate citesc si alti tineri si realizeaza drama acestora
ce pot sa ti spun ,ca tu treb sa te maturirezi si ca nu acele substante te pot scoate din stari poate mai nefericite, daca nu ai dobindit deja dependenta eu zic ca esti bine , lucrurile pot continua mai departe normal si sa faci in asa fel sa nu te mai gindesti la asa ceva , sa ti mai otravesti sufletul si corpul cu alea , te pup si mult succes in viata,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

Auch, you kind of shitted your pants, didn''''''''''''''''''''''''''''''''t you? Un alt semn ca te indrepti catre dependenta este faptul ca respingi parerile altora care vad ceea ce refuzi tu sa vezi si ti-e frica sa nu fi judecata. Nu crezi ca restul oamenilor sunt p***a, nu? Doar ca ti-ar putea spune ce nu vrei tu sa auzi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 12 ani)

Observ cu amaraciune ca generatia tanara este tot mai debusolata, nu are nici un ideal de viata .Se relaxaeaza consumand marijuana etnobotanice alcool si nu mai stiu ce.
As dori sa o intreb persoana care a postat articolul cand a fost ultima data la teatru cand a citit ultima carte cand a iesit in natura sa asculte murmurul unei ape ?
Poate asa se relaxa fara sa-si faca rau .
Astept cu nerabdare sa fie promulgata legea prin care atunci cand ajungi la spital pentru consum de alcool si substante stupefiante sa fii pus sa platesti tu si familia ta toate costurile.
Inainte de a incerca relaxarea ar fi fost bine sa se gandeasca ca sunt bolnavi de boli incurabile care nu mai pot sa-si procure medicamentele pentru ca banii stransi cu atat greutate de la contribuabili se cheltuie inutil pentru tineri care vor sa se RELAXEZE .
Pacat de munca noastra a celor care contribuim cu bani la sistemul de sanatate sa se iroseasca in felul asta .
Am fost generatia in blugi care a avut idealuri care a luptat contra unui regim comunist fiecare in felul lui generatia care si-a dat viata ca sa se schimbe ceva crea inca produce pentru toti .
Iar tu Diana ce ai vrut ?ce ai facut pana acum ca sa-ti permiti putina Relaxare? Sunt sigur ca nimic .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

validor (acum 12 ani)

Buna.Acum spui ca simti o usoara relaxare, ca nu esti dependenta " inca" dar cat v-a dura? Incearca sa te relaxezi in alt mod ca sunt destule, schimba-ti anturajul, ai vazut ce se poate intampla,fara stiinta ta. In gluma in serios ai sa ajungi una care nu va mai putea sta fara droguri. Gandeste-te ca te distrugi singura iar pe langa viata ta mai distrugi si vietile celor din jurul tau care cred ca totusi tin la tine. Alegeti alt drum fara droguri acum cand inca nu esti dependenta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 12 ani)

Ok mersi, gata, am inteles, sunt o dependenta, vai de capul meu! Nu va mai chinuiti.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANIELA-VERONICA (acum 12 ani)

haideti sa nu mai fim atat de duri cu tinerii nostri, toti facem greseli poate pe timpul nostru nu au existat asa ceva ,era intr adevar comunismul si nu permitea dar au fost alcoolul si altele
traim intr o viata din ce in ce mai dura, spiritele mai sensibile poate rezista , se adapteaza mai greu dar refugiul in mod cert nu consta in a ti bate joc de tine si mai rau ,e cea mai mare p***ae omeneasca , trebuie sa incerci sa triezi ce este bine ce este rau si sa incerci cit se poate sa alegi calea cea mai buna eu sunt convisa ca persoana care a postat acel mesaj de a cere ajutor vrea doar sa o incurajam nu a o debusola si ma rau dar daca ai ambitie in a reusi totul pe lumea aceasta este posibil , va pup,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 12 ani)

....cu comentariul tau ai impresia ca ai rezolvat problema...
..cred ca nici macar un comentariu nu te-a pus pe ganduri cum ca, ar fi cazul sa deschizi o carte sau sa te plimbi in natura sa te relaxezi....
....noi nu ne chinuim cu tine..noi iti dam idei.....te-ai gandit ce va fi cu tine peste 10 ani?...ai vreun tel in viata in afara de a te relaxa?
....debusolata si pierduta generatie....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

Saraca fata, nu am avut niciodata probleme de genu , nici macar nu fumez , totusi daca a scris aici realizeaza ca vrea sa schimbe ceva in viata ei. Am si eu copil si sper sa pot face tot posibilul sa nu ajunga sa treaca prin asa ceva. Eu iti recomand sa vorbesti cu familia oricare ar fi consecintele. Pana la urma nimeni nu ti-e mai bun prieten ca mama ta. Sper . Iar parerea mea e ca cea mai mare p***ae e sa judeci pe cineva. Nu se stie ce si cand ti se poate intampla si tie. Toti avem greselile noastre.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4