Cum tratez dependenta de internet?

Abuz de stupefiante
Intrebare postata de ViorelX cu 9 ani in urma

Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema care risca sa-mi ruineze viitorul:
Dimineata ar trebui sa ma apuc de lucru si ma asez la calculator, acesta fiind un instrument de baza in munca mea. Dar inainte sa ma apuc de lucru, deschid posta electronica sa vad daca mi-a mai scris cineva. Rar imi scrie cineva si rar trebuie sa dau un raspuns, asa ca trec mai departe si deschid facebook, curios sa vad ce au mai facut cei din lista. Fac o selectie rapida si nu ma uit decat la postarile cu adevarat interesante/importante, ignorand numeroasele postari banale. In cateva minute am terminat si trec la canalele de stiri. Aici e o problema mare: sunt un numar f mare de stiri, s-au intamplat f multe lucruri, au aparut numeroase amenintari ingrijoratoare, am f multe de citit si mi-e greu sa fac o selectie. Stirile sunt insotite si de comentarii, adesea nu ma pot abtine sa nu comentez si eu si sa urmaresc eventualele replici, la care din nou raspund...
Intru pe forumuri, citesc multe subiecte si postez si eu cate ceva. Pierd in felul asta cateva ore si ma prinde ora pranzului fara sa ma fi apucat de treaba. Merg la masa si dupa masa tot nu ma apuc de treaba, ca am ramas cu restante la niste raspunsuri pe forumuri. Cand in sfarsit termin si cu astea, imi amintesc ca am niste hobbiuri si intru pe site-uri de specialitate si ma informez cu mare interes. Gasesc f multe lucruri interesante si stochez linkuri mai importante sa le vad in viitor. Ma trezesc ca deja e seara si eu mai am inca f multe lucruri interesante de vazut. A mai trecut o zi si tot n-am facut nici o treaba. Seara ma culc nervos, cu remuscari si nu reusesc sa adorm decat f tarziu cu gandul ca a doua zi o sa ma apuc de treaba. Pe dracu! A doua zi fac acelasi lucru si asta se repeta multe zile, saptamani si luni la rand.
Tin sa precizez ca in general nu urmaresc decat informatie care mi se pare cu adevarat importanta. Da, se mai intampla sa intru f rar si pe site-uri porno, dar numai pt scurt timp. Nu asta e problema. Mi-e usor sa renunt la vizionarea unor site-uri porno in favoarea unor site-uri cu adevarat interesante din domeniile hobbiurilor mele.
Cum scap de dependenta de internet? Am o metoda usoara: inchid calculatorul si ma apuc de alte treburi: lucrez mecanica fina, electrotehnica, repar ceva, plec in excursii,... si pot sa treaca multe zile fara sa mai deschid calculatorul.
Dar problema mare este ca eu la calculator am de lucru: trebuie sa fac niste programe, sa fac niste calcule, sa scriu niste lucrari... Astea-s activitati care solicita efort intelectual. De multe ori nu-mi iese ce fac: dau de greu in efectuarea unor calcule matematice, nu gasesc solutii la unele probleme, n-am inspiratie la scris... si atunci ce fac? Deschid iar e-mail, facebook, stiri, site-uri favorite... Daca am facut asta, s-a zis cu treaba.
Aici e problema: cum fac sa nu ma mai tenteze altceva in timp ce am de rezolvat niste probleme importante la calculator? (Ca altfel, am spus ca inchid calculatorul si trec la alte activitati, dar cum fac atunci cand am de facut alte activitati tot la calculator?) Am incercat uneori dimineata sa nu mai deschid internetul, ci sa trec direct la treaba, dar am probleme cu concentrarea si, cum dau de greu, ma tenteaza sa ma relaxez cu internetul si nu rezist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

aspen (acum 9 ani)

Si uite-asa se lucreaza in Romania! Si se mai mira lumea de ce nu merg lucrurile. Seful tau stie? Daca inca n-a aflat, va afla in curand, dac-o tii tot asa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ViorelX (acum 9 ani)

N-am nici un sef, nu-s angajat. Poate ai dreptate, altii freaca menta la servici pe bani. Eu o fac acasa si e treaba mea. Dar vreau solutii ca sa scap de problema asta, care e clar ca nu ma afecteaza doar pe mine, ci si pe matale, care ai ajuns aici si ma critici. Asa cum am zis: oricand ma pot lecui de calculator & internet daca trec la alte activitati departe de calculator, problema e ce fac sa pot lucra la calculator, sa ma pot concentra pe ce am de facut fara sa ma tenteze internetul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evanghelic (acum 9 ani)

E o problema serioasa.
Te sfatuiesc sa apelezi la Dumnezeu. El te poate scapa de dependenta ta!
http://c***a

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: