Operat pe cord deschis

Abuz de stupefiante
Intrebare postata de Floryn08031994 cu 12 ani in urma

Buna ziua, am fost operat pe cord deschis la varsta de 2 ani si mi s-au interzis tigarile, cafeaua,alcoolul si efortul fizic major. In prezent am varsta de 17 ani si sunt dependent de cafea de la varsta de 12 ani si de tigari de la varsta de 13 ani. Cafea beau cam 2 cesti pe zi iar de fumat fumez maxim 6-7 tigari pe zi. Mi s-a spus ca daca o sa continui cu tigarile nu o sa apuc varsta de 25 de ani. Este adevarat? Va rog astept raspuns...sunt foarte ingrijorat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Da, este foarte adevarat ce va spune medicul curant!
Va ajuta in vre un fel acet raspuns!?
Ce credeti ca depinde de dvs si ati putea face pentru sanatatea dvs!?
Cu ce credeti ca ati putea inlocui aceste deprinderi!?

Sanatate va doresc, si intelepciunea de a lua cea mai buna decizie pentru dvs!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Abuz de stupefiante.

Dara (acum 12 ani)

Daca medicul te-a avertizat, stii care sunt riscurile si continui in acelasi mod, este strict problema ta. Seamana a sinucidere. Nu ai vointa daca faci ceea ce nu trebuie in detrimentul sanatatii. Fii barbat adevarat si ia cele mai bune decizii pt viitorul/viata ta. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Floryn08031994 (acum 12 ani)

Nu medicul mi-a spus ca nu apuc 25 de ani...de aceea vreau sa stiu opinia unui doctor daca se poate...apreciez faptul ca ati raspuns dar stiu deja ca ar trebui sa le las pe amandoua...credeti-ma ca am incercat de multe ori...dar am o problema cu vointa. Astept un doctor sa imi dea un raspuns concret va rog frumos. Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

weekend91 (acum 12 ani)

frate....lasa-le acum! Tu realizezi ca ai avut o operatie foarte grea...vrei sa mori de tanar? Mai ales daca medicul ti-a interzis sa fumezi si sa bei cafea, gandeste logic, ambele produse nu-ti fac absolut niciun bine, tu ai probleme cu inima si culmea...bagi cafea si tigari...gandeste-te bine la viitor! Daca vrei sa apuci ziua in care vei avea un copil si familie atunci lasa-le! Am 20 de ani, poate nu asculti sfaturile celor mai in varsta ca na...nu stiu ei cum ,,e tineretul in ziua de azi" dar totusi, poate te gandesti un pic la ce am scris mai sus, bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan (acum 11 ani)

Salut. Cu putina vointa poti sa te lasi de fumat. Alege, viata sau tigarile. Tinere, viata este foarte frumoasa (si scurta) dar trbuie sa stim cum s-o traim. Cele 6-7 tigari nu te fac nici mai barbat si nici mai frumos.Da dovada ca ai vointa si lasa tigarile. Eu le-am lasat dar din pacate prea tarziu, tu invata din greselile altora. Cu drag Andercau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 9 ani)

cu siguranta copile daca mai fumezi o sa mori pt ca se anfunda valva se ingroasa singele si te cureti asa ca alege viata si alunga tigarile.si asa si ma gandesc ca ar fi prea tarziu....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11705044049 (acum 3 luni)

Tr sa lași țigările urgent și eu am fost fumător până la operație...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: