Lasatul de fumat

Abuz de stupefiante
Intrebare postata de ADI - ADA cu 12 ani in urma

Fumez un pachet de tigari pe zi.Am incercat de multe ori sa ma las si cu ajutorul gumei de mestecat cu nicotina si cu tot felul de ceaiuri, dar n-am reusit! M-am simtit f.rau,am resimtit toate simtomele sevrajului.Intr-adevar si cu ambitia la capitolul asta stau cam prost. Imi lipseste motivatia ptr.ca si la serviciu si acasa stau intr-un mediu continuu, stresant. Ce pot face ca sa scap de acest viciu major ?!?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

colnago (acum 12 ani)

Va trimit in email, daca doriti, o carte interesanta: Allen Carr : "In sfirsit nefumator". [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI - ADA (acum 12 ani)

Orice sfat e bine-venit !
Multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuli (acum 12 ani)

ati incercat sa diminuati treptat numarul de tigari?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI - ADA (acum 12 ani)

Da, dar cind sunt stresata si asta se intimpla cam des, fumez chiar si 2-3 tigari una dupa alta, uitand ca mi-am propus de fapt sa le las...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

EU SUNT CEA MAI IN MASURA SA TE INTELEG.Da asa este,knd esti nervos,stresat,iti vine sa aprinzi 10 tigari odata...te cred sa stii.Uite eu m-am lasat de ele si sunt foarte ambitioasa dar sa sstii k imi vine tare greu...am momente cateodata knd imi vine macar un fum sa trag,dar na asta e...merg inainte.Eu initial m-am lasat deoarece s-au scumpit si asta am simtit-o la buzunar,k dak nu se scumpeau fumam de ma luau dracii ;)).Eu una nu stiu ce sfat iti pot da;variante nu prea ai asa multe;ori le lasi definitiv dintr-odata(eu asa am facut),ori te lasi knd simti nevoia ori ultima varianta sa le reduci (ceea ce nu prea vad).Crede-ma k eui inainte sa ma las am fumat k un turc,parca ziceam k e ultimul lucru pe kre il fac si a doua zi n-am mai avut ce fuma si cu greu m-am resemnat.Duc dorul tigarilor dar asta e.Nu vreau sa te descurajez dar nu te vad eu pe tine lasandu-te de tigari...ori de cate ori vei fi agitata vei fuma(practic in timpul ala nici nu iti va pasa k tu vrei sa renunti la fumat).In timpul acela nu te gandesti decat k fumezi si speri k tigara te va calma.TE INTELEG TI-O SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA.Pana la urma kre e faza?nu poti sa te lasi si asta e...ne mai auzim...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI - ADA (acum 12 ani)

Multumesc ptr.intelegere !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

imi cer scuze...v-am luat la pertu nu mi-am dat seama sa ma fi uitat de prima data la profil sa vad cati ani aveti...scuze

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI - ADA (acum 12 ani)

Nu tin deloc la protocol . Ptr. mine conteaza orice sfat,sugestie si chiar incurajare primita, si nu pozitia de pe care au fost facute !
Totusi am si eu o intrebare - daca ai fumat si tu la fel de mult ca si mine, cum te-ai simtit cand te-ai lasat, dintr-o data ? Cum ai trecut peste starea neplacuta pe care nu cred ca n-ai resimtit-o ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana1lia (acum 12 ani)

Da ce de gasca sunteti....ma rog hai sa va raspund:M-AM SIMTIT GROAZNIC SI MA SIMT IN CONTINUARE GROAZNIC DE RAU.Am nervi din ce in ce mai multi si imi vine sa fumez dar ma abtin.Ma abtin cu greu,efectiv incerc sa trec peste asta dar cu greu.Sunt tare stresata si ma enervez din orice,nu stiu cum am sa ma descurc...pur si simplu ma incurajez singura....dar ideeea principala e k NU MAI FUMEZ.chiar dak am nervi,stresuri etc. este totusi o diferenta:sa simti nevoia sa faci un lucru si sa nu-l faci,am dreptate??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI - ADA (acum 12 ani)

Felicitari!!!
Asta se numeste ambitie, sa realizezi cu orice pret ce ti-ai propus. Intr-adevar, conteaza si partea materiala,la cat a ajuns sa coste un pachet de tigari !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gica (acum 11 ani)

Nu te lasa daca nu poti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Iuli (acum 12 ani)

eh atunci......na. uitati ca vroiati sa va lasati...... Trebuie si ceva efort, nimeni nu se va lasa de fumat in locul dvs!!! Scrieti-va pe mana. Ce sa zic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI - ADA (acum 12 ani)

OK - Stiu,stau cam prost la capitolul ambitie....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Mergeti la spitalul TBC din zona dvs si inscrieti-va in Programul Stop Fumat - e la nivel national si e subventionat de stat. Medicii din program va vor ajuta sa treceti cu usurinta peste sevraj.
Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI - ADA (acum 12 ani)

Multumesc ptr.sugestie ! Din pacate locuiesc intr-un oras mic, limita de judet intre Brasov si Sibiu, unde mai nou am ramas si fara amaratul de Spital orasenesc pe care-l aveam pana acum...
Totusi am sa incerc ca in concediu sa ajung in Brasov, la Spitalul TBC de acolo,poate reusesc sa rezolv ceva .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul (acum 12 ani)

Sevrajul tine in jur de 3-4 zile dupa care este relativ mai usor. Dorinta ramane tot restul vietii si totul depinde de puterea ta de autocontrol. Pana am reusit sa ma las definitiv de tigari am avut 5-6 esecuri...deci important este sa incerci pana reusesti.
La mine sevrajul s-a manifestat prin dureri de cap, lipsa puterii de concentratie si nervi la greu...dar dupa trei zile nu mai aveam nimic in afara de acel reflez conditionat de a fuma la cafea, dupa ce mamanc etc.
De lasat de fumat trebuie sa intelegi ca nu te poate ajuta nimeni...totul depinde de tine. trebuie sa realizezi ca pe langa faptul ca iti distrugi usor usor sanatatea ireversibil mai arzi pur si simplu niste bani munciti. In cazul meu cheltuiam ~400 ron/luna si ma privam de alte placeri ce implica costuri financiare si la un moment dat mi-am zis"ce dobitoc sunt! Tanjesc dupa un concediu prin Europa si nu permit doar din cauza tigarilor...deci fumez un concediu pe an de 4800 ron" la fel mi-am dat seama ca nu-mi permit multe dar de aruncat banii pe tigari am si atunci am zis stop si sincer pot sa spun ca acum merg in concedii fara grija banilor si imi cumpar o haina cand vreau pentru ca nu mai cotizez bani sclaviei de tigari...criza?...de cand nu mai fumez eu nu simt criza.
In final iti doresc dorinta de fier si cauta acea cauza care te-ar motiva...sanatatea, banii etc. Daca esti mama ar putea sa te motiveze faptul ca trebuie sa fii o mama sanatoasa pentru copii tai si care sa-i poti ajuta pana la batranete in loc sa stai prin spitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI - ADA (acum 12 ani)

Multumesc ptr.sinceritate, sfaturi si incurajari! Intr-adevar,totul tine de propria vointa . Am sa ma straduiesc sa fac fata tentatiei...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

katherine (acum 12 ani)

Draga mea, am 43 de ani si m-am lasat de fumat usor si fara prea multa suferinta dupa ce am citi cartea lui Allen Carr - In sfarsit nefumator
N-am mai fumat de atunci si nici n-am mai avut nicio tentatie.
Cartea se gaseste pe net, o poti citi ol. Faptul ca iti doresti sa te lasi e cel mai mare atu al tau .
si eu fumam uneori un pachet sii jumatate pe zi; nu ma puteam culca seara daca nu aveam cel putzin 3 - 4 tigari in pachet, asa, de rezerva.
Ma simteam ca prinsa intr-o capcana si atunci am intrat pe net. cineva pe un forum recomanda aceasta carte, am citit-o si sunt fericita ca am scapat de dependenta.
Ti-o recomand si fa exact asa cum iti spune autorul. vei gasi ca e o lectura interesanta, ca tot ce scrie acolo este despre tine - mi s-a parut extraordinar! - si vei incepe sa iti diseci propriile trairi in legatura cu dependenta ta.
Exista si niste filmulete, vei gasi pe youtube cred, care sunt un suport excelent pe carte, pt ca imaginile au un impact mult mai puternic decat cuvantul scris. Dupa ce citesti cartea vizioneaza filmuletele ori de cate ori poti; te vei simti puternica de parca ai avea acces la un mare secret al lumii. Imi amintesc ca veneam de la serviciu si porneam filmuletele siaveam o stare extraordinara de parca as fi fost eliberata dintr-o inchisoare. Si de fapt asa si era!
Sunt sigura ca vei reusi!
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADI - ADA (acum 12 ani)

Multumesc ptr.sfaturi si incurajari ! O sa incerc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: