paracetamol sirop

Paracetamolul

Categoria: Articole

Generalitati Paracetamolul este folosit in general pentru diminuarea disconfortului cauzat de infectii acute minore sau in cazul anumitor proceduri chirurgicale, pentru reducerea febrei la bolnavii care nu sufera de insuficienta cardiaca sau respiratorie. Totusi, exista destul de putine dovezi care sa sustina eficienta paracetamolului pentru tratarea febrei la bolnavii care nu sufera de boli pulmonare sau cardiovasculare si pentru a preveni convulsiile. Paracetamolul poate prelungi infectile si poate reduce actiunea anticorpilor in cazul bolilor usoare si poate creste mortalitatea si morbiditatea in cazul infectiilor severe. Doza la copii nu trebuie sa depaseasca 10-15 mg/kg la patru ore, maximum fiind de 100 mg/kg/zi si nici un bolnav nu trebuie sa primeasca mai mult de 4 grame de paracetamol pe zi. Indicatii - Febra - La bolnavii cu insuficienta cardiaca sau respiratorie care sunt febrili, acesta poate fi de ajutor, in scopul reducerii consumului de oxigen,... [continuare]

Intoxicatia cu paracetamol

Categoria: Articole

Generalitati Paracetamolul (acetaminofen) este unul din cele mai utilizate antipiretice (substante care combat febra) si antialgice (scad durerea) si se gaseste in compozitia a peste 100 de produse farmaceutice disponibile fara reteta medicala (apartin clasei de medicamente over the counter). Se utilizeaza in special pentru ameliorarea febrei si durerii, a cefaleei, dar si a altor dureri minore, dar suparatoare (si care nu au componenta inflamatorie), in stari gripale si raceli banale. In combinatie cu antiinflamtoarele nesteroidiene sau chiar cu opiodele se poate folosi cu succes in tratamentul unor dureri cronice severe (dorsalgii, lombalgii si chiar dureri neoplazice). Mecanismul exact de actiune al paracetamolului este deocamdata incomplet cunoscut. Se pare insa ca amelioreaza durerea ridicand de fapt pragul de aparitie a acesteia (deci stimulul dureros trebuie sa aiba o intensitate mult mai mare pentru a declansa o senzatie ce poate fi resimtita si constientizata ca... [continuare]

Dozajul paracetamolului sau acetaminofenului la copii

Categoria: Articole

Generalitati Supradozajul cu acetaminofen are efecte destul de grave si se poate produce mai usor deca ar crede oricine. Acetaminofenul (paracetamolul) este de multa vreme considerat un remediu standard pentru tratarea febrei si durerilor la copii. Este eficient si disponibil fara prescriptie medicala. Cu toate acestea, consumul excesiv al acestuia poate fi daunator. Iata ce trebuie sa se stie despre supradoza de acetaminofen la copii si cand trebuie solicitat serviciul de urgenta. Cand se poate produce un supradozaj de acetaminofen? Supradozarea cu acetaminofen este grava si poate sa apara destul de usor in oricare din urmatoarele situatii: - graba parintilor - parintii sau cei care administreaza medicamente copiilor trebuie sa respecte cu atentie recomandarea medicului sau indicatiile inscrise pe prospectul medicamentului. De asemenea, este foarte important sa se anunte alte persoane care pot avea grija de copil ce medicamente si in ce doze i s-au administrat micutului. [continuare]

Sirop

Categoria: Comunitate

ce sirop sa-i cumpar fetitei mele pt eliminarea mucozitatilor nazale? [continuare]

Paracetamol

Categoria: Diverse

Paracetamolul este un compus analgezic nemorfinic, antipiretic si slab antiinflamator. Este larg utilizat pentru proprietatile sale farmacoterapeutice si toxicitatea sa foarte redusa, fiind un medicament bine tolerat in dozele terapeutice. In intoxicatia acuta prin supradozare paracetamolul produce necroza centrolobulara hepatica. [continuare]

Aldolor, sirop

Categoria: Medicamente

Indicatii: Aldolor este indicat in cazul durerilor slabe sau moderate de: cap, migrene, neurologice, dureri dentare, dureri in traumatisme, arsuri. Febra in boli infectioase si inflamatorii. Contraindicatii: In cazul alcoolismului cronic; sensibilitate crescuta la paracetamol, persoanelor cu boli de ficat si/sau de rinichi, femeilor insarcinate. Administrare: Adulti si adolescenti (cu o greutate corporala de 60 kg): 500 mg de pana la 4 ori. Durata maxima de tratament: 5-7 zile. Doza maxima: 1 simpla=1 g; zilnic= 4 g. Doza simpla administrata oral pentru copiii: - de 6-12 ani: 250-500 mg - de 1-5 ani: 120-250 mg - de la 3 luni la 1 an: 60-120 mg - peste 3 luni: 10 mg/kg. Doza multipla de 4 se va administra in intervale orale, dar nu mai putin de 4 ore. Durata maxima de tratament este de 3 zile. Doza maxima: 4 doze simple pe zi. Actiune: Este un produs analgesic-antiseptic. Are actiune analgesica, antipiretica si slab anti-inflamatorie. Mecanismul de... [continuare]

Febricet, sirop

Categoria: Medicamente

Indicatii: Febricet este indicat in caul durerilor de instensitate moderata precum: dureri de cap, migrene, dureri dentare, mialgia, algomenoreea, durerile unor traume, arsuri. Febricet mai este indicat la pacientii cu febra infectioasa si boli inflamatorii. Contraindicatii: - alcoolicilor cronici - hipersensibilitate ridicata la paracetamol - insuficienta hepatica si/sau renala - anemie - primul trimestru de sarcina Administrare: La adulti si adolescenti cu greutate de peste 60 kg se administreaza o doza unica (500 mg). Doza multipla admisa este de patru ori. Durata tratamentului (max.) este de 5-7 zile. Maximum dozei unice este de 1 g/zi, 4 g/zilnic. Pentru copii de 6-12 ani doza unica este de 250-500 mg. Pentru copii de 1-5 ani doza unica este de 120-250 mg. Pentru copii de 3 luni si pana la 1 an doza unica este de 60-120 mg. Pentru copii sub 3 luni, doza uncia este de 10 mg. Doza unica administrata rectal, la copii de 6-12 ani este de 250-500 mg, iar celor de... [continuare]

Coldrex junior, sirop

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare si compozitie Sirop; 5 ml contin: paracetamol 125 mg, guaifenezina 50 mg si clorhidrat de fenilefrina 2,5 mg; ct. x 1 fl. x 160 ml Indicatii raceala comuna, gripa, stari febrile, insotite de tuse. Dozare si mod de administrare Copii 6-12 ani: 10 ml la 4 ore, max. 40 ml/zi; copii peste 12 ani: 20 ml la 4 ore, max. 80 ml/zi. Contraindicatii Hipersensibilitate. afectiuni hepatice si renale. epilepsie. hipertiroidism, diabet, boli cardiace. Administrarea la pacienti sub tratament cu antidepresive triciclice, beta-blocante, IMAO (inclusiv cei care au facut tratament cu IMAO in ultimele 2 sapt.). Atentionari Nu se asociaza cu alte medicamente folosite pentru raceala sau ca decongestive si cu alte produse care contin paracetamol. Reactii adverse Eruptii cutanate alergice, afectiuni sanguine, cresterea TA, cefalee, ameteli, palpitatii, insomnie. [continuare]

Coldrex nite, sirop

Categoria: Medicamente

Compozitie Fiecare doza de 20 ml sirop contine paracetamol 1000 mg, Prometazina clorhidrat 20 mg si dextrometorfan clorhidrat 15 mg. Indicatii Coldrex Nite este recomandat pentru calmarea simptomelor nocturne din raceli, gripe, guturaiuri- incluzand dureri de cap, frisoane, dureri difuze, dureri si usturimi de gat, secretii nazale abundente, tuse uscata si sacaitoare. Calmarea acestor simptome va ajuta sa aveti un somn linistit. Mod de administrare Adulti (inclusiv varstnici) si copii mai mari de 12 ani: Se umple paharul dozator pana la nivelul de 20 ml (sau 4 linguri de 5 ml). Se administreaza exact inainte de culcare. Copii 6-12 ani: Se umple paharul dozator pana la nivelul de 10 ml (sau 2 linguri de 5 ml).Se administreaza exact inainte de culcare. Se administreaza o doza pe noapte. Daca simptomele persista, consultati medicul. Nu depasiti dozele recomandate. Daca ati depasit doza recomandata, consultati imediat medicul chiar daca nu va simtiti rau. [continuare]

Adol, sirop

Categoria: Medicamente

Compozitie 5 ml sirop contin paracetamol 120 mg. Proprietati farmacodinamice Efectul analgezic si antipiretic este maxim la 1-3 ore si dureaza 3-4 ore de la administrare. Actiunea analgezica se bazeaza pe inhibarea sintezei prostaglandinelor la nivelul sistemului nervos central si in mai mica masura la nivel periferic. Ca antipiretic actioneaza probabil prin inhibarea formarii prostaglandinelor la nivelul centrului termoreglator din hipotalamus. Actiunea antiinflamatoare este foarte redusa, probabil datorita lipsei afinitatii pentru ciclooxigenaza din periferie. Proprietati farmacocinetice Paracetamolul se absoarbe rapid si aproape complet din tubul digestiv. Absorbtia poate fi redusa de asocierea cu alimente bogate in carbohidrati si favorizata de ingestia unei cantitati suficiente de lichid. Se leaga de proteinele plasmatice in proportie de aproximativ 25%. Substanta se distribuie larg in organism, trece prin placenta, se excreta in laptele matern. [continuare]

Calpol, tablete

Categoria: Medicamente

Compozitie Tablete continand 500 mg paracetamol, sirop si suspensie orala continand 120 mg, respectiv 250 mg paracetamol pentru 5 ml. Actiune terapeutica Paracetamolul are actiune analgezica si antipiretica, dar are numai slabe proprietati antiinflamatorii. Acest fapt poate fi explicat prin prezenta peroxizilor celulari la nivelul inflamatiei, care previn inhibarea ciclooxigenazei de catre paracetamol. In alte situatii asociate cu niveluri scazute de peroxizi celulari, de ex. durere, febra, paracetamolul inhiba cu succes biosinteza de prostaglandine. Proprietati farmacocinetice Studiile despre excretia in urina a paracetamolului si a compusilor sai conjugati indica faptul ca, la adulti, aproximativ 90% din doza ingerata de paracetamol este absorbita. Acest fapt se bazeaza pe studii separate ale curbelor concentratie plasmatica-timp, la adulti care au primit doze unice de paracetamol intravenos sau oral. Rata absorbtiei este dependenta de golirea stomacului si este... [continuare]

Nas infundat si respiratie sueratoare

Categoria: Comunitate

buna dimineata! ma numesc Alexandra am un copil de 3 ani si 8 luni ...si incepind cu data de 23 noiembrie tot suntem bolnavi nu ne putem trata, nu stiu care ar fi cauza. Pe 23 neam prezentat la medicul de famile si dupa consult nea dat bilet de trimitere la spitalul de copii , am mers acolo si la consultat unul din medici ....Diagnosticul a fost ...o bronsita , a primit urmatorul tratament aerius 2 ml , propolis cu echinacee , paracetamol sirop, eurespal, pic de nas olinth, erdomed si sumetrolin ,...am urmat tratamentul iar pe 27 noiem seara baiatul meu a facut febra 39.7. si cina am incercat sa ii dau tratamentul mia vomat ..... a doua zi imi zicea baiatul ca il doare burtica si avind in casa Debridat am vr sa ii dau 4 ml (fiindca stiam ca e pu burtica) si iar mia vomat ...asa ca am hotarit ca sa mergem la doctorita, am mers la doctor de familie si ea nea trimis la doctorita care nea consultat fiindca ea stia ce tratament a primt , asa ca am mers si iam explicat ca mia... [continuare]

Scarlatina la fetita de 3 ani

Categoria: Comunitate

Buna seara ! Am o fetita in varsta de 3 ani . Si vineri dupa ce am luato de la gradinita a inceput sa se simta rau . A avut temperatura 38.4 , dupa ce i-am dat nurofen i a scazut temperatura . dar a inceput sa aiba varsaturi , varsa cam din 15 in 15 min , incepand de la ora 15 si pana la ora 21 cand am observat firisoare de sange , asa ca am mers de urgenta la spital . Acolo medicul care era de garda a consultat-o si cum nu mai avea febra , a spus ca e influenza(gripa) si ca putem merge acasa ,ca isi va reveni . Am plecat acasa, Varsaturile s-au oprit, dar in timpul nopti a facut febra din nou numai ca da data asta 39. I-am pus supozitor cu paracetamol , a doua zi nu a mai facut febra si nici nu a mai varsat . A treia zi dupa ce s-a trezit, a inceput sa spuna ca o doare gura si limba , fetita avea limba zmeurie rosu aprins cu bubite . Ne-am dus la spital , la urgente(asta fiind ieri,duminica 16 martie ) . Medicul , dupa ce a consultat fetita si i-a recoltat... [continuare]

Intarirea imunitatii

Categoria: Comunitate

Buna ziua. Ma numesc Adrian si am 19 ani, acum 2 luni in urma am avut o comotie cerebrala si am urmat un tratament si dupa 2 saptamini am racit, si am avut febra care a tinut cam o saptamina, caci dupa o saptamina am administrat antibiotice. Si acum exact peste 2 luni sunt iarasi racit, am febra, tusesc si nu prea ma ajuta paracetamol-ul ,dar antibiotice nu vreau sa mai beau. Inainte eram mai rezistent la raceli, dar vara trecuta am trecut un tratament a unei boli de piele si am administrat timp de o luna antibiotice si cred ca din aceasta cauza mi-a scazut imunitatea. Cum as putea sa-mi refac imunitatea? [continuare]

Sarcina

Categoria: Comunitate

am luat 2 patile de paracetamol sinus la 4 saptamani de sarcina este vreun pericol pastilele le-am luat la interval de 3 zile [continuare]

Febra

Categoria: Comunitate

buna ziua .Am o fetita de 3 ani si 8 luni si de 2 zile nu scade febra .are intre 38 si 39.va rog dac puteti sa ma ajutati .are supozitoare paracetamol si ciclodyne si nurofen [continuare]

Febra mare la copil

Categoria: Comunitate

Buna seara...Copilul meu de 1 an si 2 luni are rosu in gat si nu ia scazut febra dupa ce am pus un supozitor de paracetamol..Ce as putea sa-i mai dau acum?AM PUS SUPOZITORUL DE O JUMATE DE ORA...Sa-i dau algocalmin fiola o jumate...?I-AM DAT SI eritomicina sirop si nurofen.. [continuare]

Situatie foarte grava

Categoria: Comunitate

Sotia mea, in varsta de 59 de ani, are reflexul de voma (totusi, fara a da afara aproape nimic) de circa o jumatate de an, de fiecare data cand ia vreun medicament sau incearca sa manance cate ceva. Problema s-a agravat in conditiile in care acum cateva luni a fost diagnosticata cu cancer la plamanul drept. Acum a terminat si cea de-a cincea sedinta de chimioterapie. Cu toate acestea, ea tot nu mananca mai nimic, spune ca nu are chef, in schimb ia tot felul de medicamente pentru voma care paradoxal o fac sa vomite (reactie similara si la algocalmin, aspirina, paracetamol). In plus se plange ca o dor toti muschii si are senzatie alterata tot timpul. La spital i s-a spus sa se forteze sa manance si daca nu are chef. Doresc sa va intreb daca ar fi posibile perfuzii cu substante nutritive, care sa fie administrate in sange si astfel sa se evite vomitatul. De asemenea, nu stiu daca nu ar putea sa ia vitamine care sa substituie deficitul de hrana (situatie ce dureaza de aproape o... [continuare]

E o viroza sau mai mult?

Categoria: Comunitate

Am o fetita de 2 ani si 4 luni pe care am dat-o la cresa .desi nu am avut nici un fel de probleme cu ea,de la a treia zi in colectivitate a inceput sa-i curga nasul.nu a fost nimic grav,dar pe parcurs a inceput sa si tuseasca si sa verse.la rec. medicului i-am dat panadol si eurespal-a spus ca nu e cazul de antibiotic- insa acum 2 nopti m-a speriat groaznic. a facut 39,5 temperatura, respiratia si bataile inimii erau accelerate si a varsat din nou,si a avut si scaun apos. dimineata am fost din nou la medic a spus ca e o viroza urita ,varsaturile si scaunul sunt de la boala, la fel si bataile inimii accelerate si respiratia.ne-a prescris panadol,un sirop de tuse si augmentin. ieria ma inceput sa ii dau si se simte mai bine dar sunt ingrozita ca nu maninca nimic! bea f mult ceai dar nimic solid,si cum maninca,cum varsa.in rest e vioaie in marea majoritate a timpului.va rog dati-mi un sfat,ce sa fac,ma tem sa nu ajung cu ea in spital! e normal sa nu manince deloc? si tratamentul are... [continuare]

Infectie intestinala

Categoria: Comunitate

Buna ziua, Copilul meu in varsta de 3,5 luni a fost diagnosticat cu infectie intestinala, suspectie la rotovirus. Boala a inceput ieri cu vome abundente (de 6 ori la 24 ore), diaree 7 ori pe zi. Astazi a aparut febra 38,4. A fost indicat doar tratament simptomatic (febra-paracetamol, multe lichide). Vreau sa stiu daca nu e cazul sa primeasca si ceva impotriva infectiei (antivirale cred). Multumesc anticipat. [continuare]

Sunt insarcinata

Categoria: Comunitate

Va multumesc pentru incurajare, sunt insarcinata si cred ca totul decurge normal, sa vedem si analizele. Sunt un pic racita, mi s-a recomandat paracetamol si un sirop de tuse Stodal, dar tusesc in continuare, am incercai cu sirop de brad, miere de albine, dar nu se prea cunoaste efectul. Poate imi recomandati dv ceva din plante ,mai benefic.Am auzit de un sirop Doktor Mom, dar imi este teama. Va multumes! [continuare]

Amigdalita

Categoria: Comunitate

mi s-au umflat amigdalitele, si de 3 zile tot iau antibiotice(ospen), problema este ca nu imi trece febra de 3 z, am luat si paracetamol,numai at imi scadea febra, am scuipat si flegma(puroi) din gat cu putin sange. nu pot manca de la durerea din gat ce sa mai iau, ce sa fac, va rog sa imi spuneti. [continuare]

Remediu pentru raguseala

Categoria: Comunitate

As fi recunoscator oricui m-ar putea ajuta cu un sfat bun. Joia trecuta am inceput sa simt o durere in gat. De teama ca este vorba de o gripa, am facut un "soc" de vitamina C (multe lamai, multe kiwi). Am reusit sa tin boala la acest loc, sa nu evolueze. Problema este ca durerea din gat devenise foarte ciudata... Nu ma ustura, in schimb imi venea foarte greu sa inghit. Simteam permanent nevoia sa beau ceaiuri fierbinti (ceea ce am si facut). Sambata totusi am hotarat ca trebuia sa fac ceva mai mult pentru problema din gat. Am fost la farmacie, am luat un pachet de 10 saculete de praf Beechams All in one (sunt in Anglia). Pe pachet spune ca ajuta la calmarea durerilor din gat si a altor simptome de gripa si raceala. Ca ingrediente active are paracetamol, guaifenesin (am inteles ca este expectorant) si phenylephrine. A ajutat pentru inceput... Am inceput sa tusesc, dar fusesem avertizat in prospect. Scrie ca voi incepe sa tusesc, ca sa elimin mucusul. Acum este insa marti, tusea... [continuare]

Convulsii febrile la bebelusi

Categoria: Comunitate

Buna seara, fetita mea in varsa de 10 luni a facut convulsii febrile. Azi a inceput sa tuseasca mai tare , era molesita de dimineata si a mancat foarte putin in timpul zilei . Spre seara am simtit ca e cam calda si in jurul orei 19 i-am pus termometrul...avea 39,5 ,i-am administrat 2,5 ml panadol si 2,5 ml nurofen...brusc dupa 5 minute a inceput sa tresara in bratele mele, da asa tare parca se speria , dupa care si-a pierdut cunostinta si a inceput sa miste involuntar manutele si piciorusele,avea ochii deschisi...i-am dato sotului in brate si simtea ca i se topeste pe maini...pe drum spre spital era inca moale si nu reactiona ,doar clipea, la un moment dat a inceput sa tuseasca si sa verse...cand am ajuns la urgente isi revenise ...medicul a incercat sa ne linistesca explicandu-ne ca nu este atat de grav precum pare (noi inca nu ne-am linistit ,mai avem o fetita de 7 ani si 8 luni si nu am patit niciodata asa )... fetitei i se trage febra de la un virus in gatut ,dar aici... [continuare]

Durere persistenta in spate plaman drept dupa o raceala

Categoria: Comunitate

Buna ziua . Dupa o raceala care a debutat brusc cu tuse destul de puternica dar fara febra si respiratie suieratoare (pe timp de noapte) am ramas cu durere in spate in dreptul plamanului drept ; uneori la tuse doare usor si in piept. Am urmat tratament 3 zile cu paracetamol , "azitromicina alter" (antibiotic una pe zi ) , sirop pt. tuse seaca , nurofen (neubrofen aici in Spania) si "ventolin"spray pt. inhalat . Nu s-a schimbat nimic , doar tusea a mai diminuat iar respiratia noaptea este mai putin "suieratoare" dar durerea in spate persista . Am mers la medic din nou si mi-a prescris la fel : medicamentele de mai sus doar ca pt . tuse mi-a dat pastile efervescente "acetilcisteina 600mg "pt. fluidificarea mucozitatilor din piept . (expectorare) . Mentionez ca am 45 de ani si sunt fumaoare ajung si la 15 tigari la zi. (le-am redus la 3-4)la zi .Simptomele persista si nu stiu ce sa fac. Daca -mi raspunde-ti , va multumesc din suflet . (locuiesc in Spania ) . [continuare]

Intoxicatie

Categoria: Dictionar Termeni

Totalitate a tulburarilor provocate de introducerea, voluntara sau nu, in organism a uneia sau mai multor subtante toxice (otravuri). Cauze - substantele toxice patrund in organism prin ingestie, prin inhalare, prin injectare sau prin absorbtie prin piele sau mucoase. Intoxicatiile acute constituie un procentaj ridicat de spitalizari, fie ca sunt accidentale (casnice sau profesionale), fie voluntare (toxicomanie, tentativa de sinucidere). Intoxicatiile cu medicamente, cele mai frecvente, reprezinta 8O% dintre intoxicatiile ce necesita o spitalizare de urgenta. Ele sunt, in general, provocate prin asocierea mai multor medicamente (65% din cazurile semnalate la adulti). In ordinea descrescanda a frecventei, medicamentele responsabile sunt benzodiazepinele, analgezicele, antidepresivele, neurolepticele, carbamatii, barbituricele si alte psihotrope, in sfarsit, medicamentele impotriva tulburarilor cardiace. Alte toxice sunt produsele industriale (solventii), produsele menajere... [continuare]

Otravire

Categoria: Dictionar Termeni

Totalitate a tulburarilor provocate de introducerea, voluntara sau nu, in organism a uneia sau mai multor subtante toxice (otravuri). Cauze substantele toxice patrund in organism prin ingestie, prin inhalare, prin injectare sau prin absorbtie prin piele sau mucoase. Intoxicatiile acute constituie un procentaj ridicat de spitalizari, fie ca sunt accidentale (casnice sau profesionale), fie voluntare (toxicomanie, tentativa de sinucidere). Intoxicatiile cu medicamente, cele mai frecvente, reprezinta 8O% dintre intoxicatiile ce necesita o spitalizare de urgenta. Ele sunt, in general, provocate prin asocierea mai multor medicamente (65% din cazurile semnalate la adulti). In ordinea descrescanda a frecventei, medicamentele responsabile sunt benzodiazepinele, analgezicele, antidepresivele, neurolepticele, carbamatii, barbituricele si alte psihotrope, in sfarsit, medicamentele impotriva tulburarilor cardiace. Alte toxice sunt produsele industriale (solventii), produsele menajere... [continuare]

Raceala care nu mai trece

Categoria: Comunitate

Buna tuturor. Am o raceala de la inceputul lunii martie. Am fost la doctor acum 2 saptamani pentru ca am vazut ca cu sirop de tuse si picaturi nazale nu mi-a trcut. Doctorul mi-a spus ca am faringele inflamate si mi-a prescris Algidol (un medicament ce contine paracetamol). Eu stau in Spania, nu stiu daca in Romania acest medicament se gaseste in farmacii. Am luat 6 zile Algidol, dupa cum mi-a prescris medicul. Dupa 6 zile starea mea a ramas aceeasi, in plus acum sangerez cand imi suflu nasul. Tusea parca e mai severa ca inainte si ma simt slabita. Marti am din nou programare la medic. Sunt curioasa ce-mi va spune. Intrebare mea e: e normal ca o raceala sa tina atata timp si cu simtome atat de severe? [continuare]

Probabil bronsita acuta si ce-ar mai trebui sa fac?

Categoria: Comunitate

Raceala a debutat acum trei saptamani si nu am facut defel febra in acest timp. Am luat Teraflu 3 zile dupa care m-a lasat vreo 2 zile. A inceput apoi tusea, o tuse seaca foarte sacaitoare mai ales la culcare si noaptea. Am luat 3 zile sirop Prospan si paracetamol de 2 ori pe zi. Am facut apoi si trei zile polidin. Tot nimic, parca mai rau. La efort fizic tusea devenea convulsiva si ma sufocam. Noaptea adormeam cu greu deoarece nu-mi gaseam o pozitie potrivita care sa nu-mi declanseze din nou tusea. Mi-am inchipuit ca este o infectie si am luat si eritromicina 3 zile. N-am mai luat nimic apoi dar tusea a devenit parca mai umeda si expectorez acum.Dar inca mai tusesc atunci cand fac efort si noaptea la culcare. Am varsta de 52 de ani si nu am trait niciodata o asemenea raceala. Ce mai trebuie facut? [continuare]

Ameteala

Categoria: Comunitate

buna seara!acum 2 sapt.am racit puternic,gripa,am chemat si salvarea la care doctorul mi-a dat 2 antibiotice sa iau,sirop de tuse si un medicament pansament,inainte pana sa vina medicul,luasem paracetamol sinus,nurofen forte si algocalmin.de 1 sapt.de cand mi-a trecut raceala,am ramas infundata in nas si am ameteli continue,tot timpul parca imi vine sa stau in pat,sunt tot timpul ametita,merg greu,respir mai greu si obosesc tot timpul.de unde aceste ameteli? [continuare]

Pagina 1 din 3 (66 rezultate)