paracetamol sinus indicatii

Paracetamol sinus

Categoria: Comunitate

Ce se poate intampla daca am luat 1/2 paracetamol sinus si sunt insarcinata in 3 saptamini? doar o singura data. [continuare]

Paracetamol sinus, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie Maleat de clorfeniramina 3 mg; clorhidrat de pseudo-efedrina 30 mg; paracetamol 500 mg. Actiune terapeutica paracetamol sinus asociaza un antihistaminic H1 puternic (maleatul de clorfeniramina) cu un simpatomimetic cu efect decongestionant (pseudoefedrina) si cu paracetamolul, ce prezinta proprietati analgezice si antipiretice. Asocierea confera acestui medicament o actiune decongestionanta la nivelul cailor respiratorii superioare, permitand in acelasi timp si combaterea febrei si a durerii din gripa. Cele trei componente active prezinta o buna absorbtie dupa administrare orala; se metabolizeaza in ficat si se elimina pe cale renala. Indicatii tratamentul simptomatic al rinitei alergice si vasomotorii, acompaniata de febra si/sau cefalee, stari febrile, gripa. Doze si mod de administrare Adulti: 3-6 comprimate/zi, divizate in 3 prize (dimineata, la pranz si seara). Nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si 2 comprimate/priza. Copii intre 5-10... [continuare]

Paracetamol

Categoria: Medicamente

Compozitie Comprimate continand 500 mg paracetamol. Paracetamol sinus, comprimate: maleat de clorfeniramina 3 mg; clorhidrat de pseudo-efedrina 30 mg; paracetamol 500 mg. Paracetamol 100: comprimate continand paracetamol 100 mg. Paracetamol 120/200 Berlin-Chemie, solutie pentru uz intern 5 ml solutie (1 lingurita masura) contin 120/200 mg paracetamol. Forma de prezentare: Paracetamol 200 Berlin-Chemie: flacon cu 60 ml solutie. Paracetamol 120 Berlin-Chemie: flacon cu 60 ml solutie. Flacon cu 100 ml solutie. Supozitoare continand 125 mg, respectiv 250 mg paracetamol, in cutii a 6 supozitoare. Actiune terapeutica paracetamolul este un derivat de para-aminofenol cu actiune analgezica si antipiretica. Actiunea analgezica este asemanatoare fenacetinei, cea antipiretica fiind apropiata de a salicilatilor. Efectul antiinflamator este foarte slab, paracetamolul neputand sa inlocuiasca acidul acetilsalicilic sau celelalte ains. Se poate folosi totusi in forme usoare de... [continuare]

Maximum streng sinus, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie 1 comprimat contine: paracetamol 500 mg; pseudoefedrina clorhidrat 30 mg. Actiune terapeutica Maximum Strength sinus Relief, prin cei doi ingredienti activi - paracetamol si pseudoefedrina - determina decongestionarea nazosinusala si ameliorarea simptomatologiei dureroase din cadrul sinuzitelor si afectiunilor respiratorii alergice sau virale. Asocierea efectului decongestionant nazosinusal al pseudoefedrinei cu efectul analgetic, antipiretic si slab antiinflamator al paracetamolului confera potenta maxima produsului. Indicatii Sinuzite, rinosinuzite; afectiuni respiratorii alergice si virale. Mod de administrare adulti si copii peste 12 ani: 2 comprimate/6 ore; maxim 8 comprimate /zi. Sub 12 ani: conform recomandarii medicului. Contraindicatii Alergie la paracetamol sau pseudoefedrina; cardiopatii, HTA; afectiuni tiroidiene, diabet; adenom de prostata; sarcina, lauzie. Reactii adverse La doze in exces: iritabilitate sau somnolenta, ameteli. Daca... [continuare]

Medicamente in timpul sarcinii

Categoria: Comunitate

buna ziua. as dori daca se poate sa-mi raspunda un medic sau o gravidutza care s-a confruntat cu o astfel de problema: exista posibilitatea sa fiu insarcinata (eu si sotul facem tot posibilul) dar mi-a revenit, se pare, o sinuzita mai veche pe care initial o tratasem acum cateva luni, si am niste dureri ingrozitoare de cap, simt pur si simplu ca-mi plezneste si incerc cu disperare sa ma abtin de la medicamente dar aseara nu am reusit si am luat un paracetamol sinus. as vrea sa stiu (daca e bebic) in ce masura il poate afecta pastila pe care am luat-o? ce altceva as putea face pentru calmarea durerilor de cap pt ca va spun sincer ca sunt absolut insuportabile. va multumesc. [continuare]

Puncte albe pe amigdale la copii

Categoria: Comunitate

buna ziua baietelul meu de 4 ani a inceput acum 2 zile sa aiba episoade de febra mare (40.4) foarte greu de scazut... mentionez ca i-am administrat foarte rar antibiotic, numai la recomandarea doctorului si numai cand a fost absolut necesar. am ajuns la pediatru cu el, l-a consultat, a decis sa-i recomande o cefalexina. pana sa ajung sa-i dau, febra a inceput sa fie din ce in ce mai rara (numai o data pe zi) la ultimele 2 episoade de febra am decis sa nu-i mai dau siropurile antitermice pentru copii (care mi se par pline de arome, coloranti si alte chimicale, plus ca taaare sunt ineficiente, febra scade greu, dupa mult timp...). am preferat sa-i dau jumatate de pastila de paracetamol sinus pentru adulti, sfaramata si dizolvata in apa, o inghite fara probleme, febra dispare foarte repede si nu mai revine decat dupa mult timp (cum spuneam, mai face o data pe zi) intrebare mea este: motivul pentru care nu mai face febra atat de mult este pentru ca i-am dat prea mult paracetamol... [continuare]

Anticonceptionale vs alte pastile

Categoria: Comunitate

Este prima oara cand iau anticonceptionale (Artizia) si din cauza unei raceli am luat Septogal si paracetamol sinus. Aceste medicamente scad efectul anticonceptionalelor? [continuare]

Secretii mucoase si tuse

Categoria: Comunitate

Buna ziua, Acum doua sapatamani am racit. Pentru raceala care s-a manifestat prin o febra usoara 36,9 dureri in gat secretii galbene in nas si usoara apasare in pipet. Am luat timp de 5 zile teraflu, paracetamol sinus, Olynth.pentru nas si ACC 600 pentru ca din cauza secretiilor incepusem sa tusesc. Dupa 5 zile de tratament raceala a trecut in schimb am ramas cu acea secretie mucoasa care nu mai erau galbena ci alba si spumoasa care o simt mereu in gat, vine de sus paranazal si care care nu-mi da voie sa respir cand se acumuleaza prea mult si trebuie sa tusesc ca sa o pot scuipa afara. In timpul cand tusesc ma doare spatele in zona lombara si imi dau lacrimile, nasul se infunda si atunci elimin si prin suflarea nasului acea secretie care se duce pe gat. Medicul de familie a spus ca am sinuzita si mi-a dat un alt tratament cu Doxicilina la 12 ore, falemexin, aerius, musolvant si sinupret, plus ceai de cimbrisor 3 cani pe zi. A mai trecut o saptamana si cu acest tratament si tot... [continuare]

Sunt insarcinata

Categoria: Comunitate

Va multumesc pentru incurajare, sunt insarcinata si cred ca totul decurge normal, sa vedem si analizele. Sunt un pic racita, mi s-a recomandat paracetamol si un sirop de tuse Stodal, dar tusesc in continuare, am incercai cu sirop de brad, miere de albine, dar nu se prea cunoaste efectul. Poate imi recomandati dv ceva din plante ,mai benefic.Am auzit de un sirop Doktor Mom, dar imi este teama. Va multumes! [continuare]

Ce medicamente pot sa iau?

Categoria: Comunitate

buna ziua. imi poate spune cineva ce medicamente pot sa iau pentru raceala?am auzit ca paracetamolul nu este indicat. [continuare]

Sinuzita

Categoria: Articole

Generalitati Sinuzitele sunt infectii ale membranei mucoase care captuseste interiorul foselor nazale si sinusurile. Sinusurile sunt spatii goale, sau cavitati localizate in jurul ochilor, obrajilor si a nasului. Cand membrana mucoasa se inflameaza, se tumefiaza, blocheaza drenajul fluidului din sinus spre nas si gat, determinand durere si presiune in sinusuri. Bacteriile si fungii cresc cel mai probabil in sinusurile incapabile sa se dreneze corespunzator. Sinusurile devin obstruate in timpul infectiei virale ca si raceala, producandu-se inflamatia si infectia sinusurilor ca si rezultat. Diferenta dintre raceala si sinuzita, consta in faptul ca simptomele ce insotesc raceala, incluzand nasul infundat, incep sa se amelioreze dupa 5-7 zile. Simptomele atribuite sinuzitelor dureaza mai mult si se agraveaza dupa 7 zile. Exista doua tipuri de sinuzita: acuta (cu debut brusc) si cronica (pe termen lung). In cazul sinuzitei cronice simptomele nu dispar complet, intotdeauna... [continuare]

Durerile de cap (cefaleea) datorate starilor de tensiune

Categoria: Comunitate

in fiecare dimineata ma trezesc cu durere de cap frontala dupa 1,2 ore i-mi trece dar se muta durerea in partea stanga a capului.Am inceput un tratament in fiecare zi 1 pastila de depakin(sodio valproato)durata 3 luni dupa care voi merge la control.In caz de criza puternica iau maxalt(triptan)precizez ca locuesc in Italia,sant ingrijorata si nesigura de acest tratament deoarece durerile dupa aproape o luna dupa tratament nu inceteaza [continuare]

Gripa?

Categoria: Comunitate

buna ziua ... de vreo 4 zile sunt racit.. si sunt simptome de gripa cred.. in prima zi am facut febra..a doua zi am frisoane si am inceput sa am o tuse seaca sa ma doara ochii si sa fie rosii..dureri musculare si greata... in ultimele 2 zile am inceput sa iau antibiotice Augmentin(mama fiind asistenta mi lea dat) si vad ca am inceput sa ma simt mai bine nu mai am febra nici frisoane nici dureri,decat gatul ma mai supara...eu mam gandit sa nu fie gripa porcina... dar daca ma simt mai bine de la antibiotice.. si nu mai am simptome asa... credeti ca ar putea sa fie gripa porcina? trebuie sa mai ma duc la medic chiar daca ma simt mai bine? [continuare]

O sa scap vreodata de migrene?

Categoria: Comunitate

am 32 de ani si de 8 ani ma confrunt cu dureri de cap ingrozitoare.Am fost la mai multi medici neurologi,am incert mai multe tratamente dar nimic nu a dat roade,am facut RMN la care mi-a iesit ceva ce nu exista.Durerile apar inainte de venirea menstruatiei si dupa.Am ajuns sa iau pastile cu pumnul si tot nu cedeaza.Ce pot sa mai fac.Va rog ajutatima! [continuare]

Migrena

Categoria: Comunitate

sufar de mai mult timp de o migrena sensibila la schimbarile atmosferice. durerea de cap dureaza intre 12 si 48 ore si nu cedeaza cu nici un medicament luat pana acum. am incercat mai multe tratamente dar fara nici un efect. doresc sa stiu ce pot sa fac. multumesc. [continuare]

Raceala la gravida

Categoria: Comunitate

Buna ziua Sunt insarcinata in 4 luni, dar de doua zile am racit cu simptome de ameteala, durere in zona supraorbitara accentuata, scurgeri nazale, buze uscate. Ce medicament este permis contra racelii in situatia mea? Repausul la pat nu-mi este permis deoarece serviciul nu-mi permite Multumesc frumos [continuare]

Astmul bronsic la adolescenti si adulti

Categoria: Comunitate

Buna, Ma numes Delia si de la varsta de 3 ani am astm bronsic alergic. Urmez un tratament cu vaciin care-l fac din luna in luna, dar cand sunt temperaturiile scazute ma simt rau. Respir ff greu si iau niste prafuri pentru calmare. Cand ma simt rau am si o durere is spate cred ca la plamani, ma mananca nasul foarte tare. Numai stiu ce sa fac. Mutumesc. [continuare]

Pagina 1 din 1 (17 rezultate)
  • « Pagina precedenta
  • Pagina urmatoare »