paracetamol reactii adverse

Informare anm privind medicamentele pe baza de paracetamol

Categoria: Diverse

In ultimele doua zile, reprezentantii presei scrise si TV din Romania au manifestat un interes deosebit pentru posibilele reactii adverse ale paracetamolului, ca urmare a unui articol aparut in presa americana. Articolul nu aduce elemente suplimentare fata de informatiile deja cunoscute si implementate in prospectul tuturor medicamentelor pe baza de paracetamol, in Uniunea Europeana. [continuare]

N-paracetamol, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Comprimate 500 mg; cutie x 1 flacon x 20 cpr. Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Doze si administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Atentionari: Alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala. insuficienta renala grava (numai in trat. de lunga durata cu doze mari). monitorizarea functiilor hepatice in cazul trat. de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente. Asocierea cu ains. Reactii adverse: Rar reactii alergice (rash cutanat, parestezii sau prurit),... [continuare]

Paracetamol extra fort, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie Comprimate ce contin 500 mg paracetamol (acetaminophen). Actiune terapeutica Analgezic si antipiretic. Doze si mod de administrare Adulti: 1-2 comprimate x 3-4 ori pe zi. Doza maxima 24 ore este de 8 comprimate. Este recomandat a nu se depasi 5 zile de tratament fara avizul medicului. Indicatii Nevralgii, dureri de diverse etiologii, febra. Contraindicatii Insuficienta renala grava, insuficienta hepatobiliara, alergie la paracetamol, prudenta in primul trimestru de sarcina. Reactii adverse In cazuri foarte rare poate provoca iritatii gastrice sau alergie la paracetamol. [continuare]

Paracetamol sinus, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie Maleat de clorfeniramina 3 mg; clorhidrat de pseudo-efedrina 30 mg; paracetamol 500 mg. Actiune terapeutica paracetamol sinus asociaza un antihistaminic H1 puternic (maleatul de clorfeniramina) cu un simpatomimetic cu efect decongestionant (pseudoefedrina) si cu paracetamolul, ce prezinta proprietati analgezice si antipiretice. Asocierea confera acestui medicament o actiune decongestionanta la nivelul cailor respiratorii superioare, permitand in acelasi timp si combaterea febrei si a durerii din gripa. Cele trei componente active prezinta o buna absorbtie dupa administrare orala; se metabolizeaza in ficat si se elimina pe cale renala. Indicatii tratamentul simptomatic al rinitei alergice si vasomotorii, acompaniata de febra si/sau cefalee, stari febrile, gripa. Doze si mod de administrare Adulti: 3-6 comprimate/zi, divizate in 3 prize (dimineata, la pranz si seara). Nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si 2 comprimate/priza. Copii intre 5-10... [continuare]

Paracetamol

Categoria: Medicamente

Compozitie Comprimate continand 500 mg paracetamol. Paracetamol sinus, comprimate: maleat de clorfeniramina 3 mg; clorhidrat de pseudo-efedrina 30 mg; paracetamol 500 mg. Paracetamol 100: comprimate continand paracetamol 100 mg. Paracetamol 120/200 Berlin-Chemie, solutie pentru uz intern 5 ml solutie (1 lingurita masura) contin 120/200 mg paracetamol. Forma de prezentare: Paracetamol 200 Berlin-Chemie: flacon cu 60 ml solutie. Paracetamol 120 Berlin-Chemie: flacon cu 60 ml solutie. Flacon cu 100 ml solutie. Supozitoare continand 125 mg, respectiv 250 mg paracetamol, in cutii a 6 supozitoare. Actiune terapeutica paracetamolul este un derivat de para-aminofenol cu actiune analgezica si antipiretica. Actiunea analgezica este asemanatoare fenacetinei, cea antipiretica fiind apropiata de a salicilatilor. Efectul antiinflamator este foarte slab, paracetamolul neputand sa inlocuiasca acidul acetilsalicilic sau celelalte ains. Se poate folosi totusi in forme usoare de... [continuare]

Paracetamol 200 bc, solutie interna

Categoria: Medicamente

Compozitie 5 ml solutie (1 lingurita masura) contin 120/200 mg paracetamol. Actiune terapeutica paracetamolul este un analgetic si antipiretic cu slab caracter antiinflamator care actioneaza prin neutralizarea sintezei de prostaglandine. Se poate ajunge la inhibarea efectului pirogenezei endogene asupra centrului hipotalamic de reglare a temperaturii. Indicatii Dureri de intensitate mica si moderata si febra. Doze si mod de administrare Se administreaza cu ajutorul linguritei masura de 5 ml sau cu ajutorul capacelului gradat de 5 ml. Doza administrata este dependenta de varsta si greutatea pacientului, in general 10 - 15 mg/kg corp paracetamol o data, pana la 50 mg/kg corp ca doza totala zilnica. Copiilor sub 6 luni li se vor administra in 3 - 4 doze fractionate cate 70 - 100 mg (doza zilnica max. 350 mg). Copiilor sub 1 an de 3 - 4 ori /zi 100 - 150 mg, max. 500 mg /zi. Copiilor sub 3 ani de 3 - 4 ori pe zi cate 150 - 200 mg (max. 750 mg/zi) . Copiilor sub 6 ani... [continuare]

Paracetamol plus, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Comprimate cu maleat de clorfeniramina 3 mg si paracetamol 500 mg; ct. x 2 blist. x 10 cpr. Indicatii: Tratamentul simptomatic al rinitei alergice acompaniate de febra si/sau cefalee, stari febrile, gripa. Doze si administrare: Adulti: 3-6 cpr./zi, divizate in 3 prize (dimineata, la pranz si seara), max. 6 cpr./zi si 2 cpr./priza. Copii intre 5-10 ani: 1-2 cpr./zi (in functie de varsta), max. 2 cpr./zi; intre 10-15 ani: 2-3 cpr./zi (in functie de varsta), max. 3 cpr./zi. la copii nu se va administra mai mult de 1 cpr./priza. Contraindicatii: Hipersensibilitate la una din componente. copii sub 5 ani. IH grava, glaucom, retentie urinara. Atentionari: IR, IH, se supravegheaza functia renala in caz de adm. prelungita. Nu se consuma bauturi alcoolice si nu se adm. deprimante ale snc (in special barbiturice). Reactii adverse: Rareori trombocitopenie, anemie, agranulocitoza. Dozele mari pot provoca necroza hepatica. Somnolenta, sedare,... [continuare]

Paracetamol lph, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Comprimate 500 mg; cutie x 2 sau 100 blist. x 10 cpr. Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Doze si administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Atentionari: Alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala. insuficienta renala grava (numai in trat. de lunga durata cu doze mari). monitorizarea functiilor hepatice in cazul trat. de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente. Asocierea cu ains. Reactii adverse: Rar reactii alergice (rash cutanat, parestezii sau prurit),... [continuare]

Paracetamol mixtur, sol.int.

Categoria: Medicamente

Indicatii: Dureri de intensitate mica si moderata si febra. Contraindicatii: Deficit congenital de glucozo-6-fosfatdehidrogenaza (simptom de anemie hemolitica), hipersensibilitate la paracetamol. Se impun precautii la pacientii cu disfunctii hepatice; in maladia Gilbert; in insuficienta renala si la nou-nascuti. Se impun de asemenea precautii la pacienti alergici la gruparea para. Tratamentul se va administra cu prudenta in timpul sarcinii (in special in primul trimestru) si in timpul alaptarii. Actiune: Paracetamolul este un analgetic si antipiretic cu slab caracter antiinflamator care actioneaza prin neutralizarea sintezei de prostaglandine. Se poate ajunge la inhibarea efectului pirogenezei endogene asupra centrului hipotalamic de reglare a temperaturii. Reactii adverse: In cazuri foarte rare pot aparea reactii de hipersensibilitate (hiperemie, reactii cutanate- ex. urticarie); trombopenie; leucopenia apare extrem de rar; cazuri izolate de agranulocitoza,... [continuare]

N paracetamol, compr.

Categoria: Medicamente

Indicatii: Este indicat in: - tratamentul simptomatic al durerilor usoare si medii cu diferite localizari: cefalee (dureri de cap), artralgii (dureri articulare), lumbalgii (dureri de spate), algii dentare (dureri dentare), dismenoree (dureri menstruale); - tratamentul simptomatic al febrei. Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. Copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Intrarectal: copii de 1-6 luni: cate 80 mg, de 1-3 ori/zi; copii de 6-12 luni: cate 125 mg, de 1-2 ori/zi; copii de 1-3 ani: cate 125 mg, de 1-3 ori/zi; copii de 3-7 ani: cate 250 mg de 1-2 ori/zi; copii de 7-15 ani: cate... [continuare]

Paracetamol pentru copii

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Solutie orala 120 mg/5 ml; cutie x 1 flacon x 100 ml Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Doze si administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Atentionari: Alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala. insuficienta renala grava (numai in trat. de lunga durata cu doze mari). monitorizarea functiilor hepatice in cazul trat. de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente. Asocierea cu ains. Reactii adverse: Rar reactii alergice (rash cutanat, parestezii sau prurit),... [continuare]

Paracetamol, supozitoare

Categoria: Medicamente

Compozitie paracetamol sugari: 125 mg paracetamol/supozitor. paracetamol copii: 250 mg paracetamol/supozitor. Actiune terapeutica Substanta cu actiune analgezica asemanatoare cu a fenacetinei si cu efect antipiretic apropiat de al salicilatilor, paracetamolul actioneaza asupra centrilor termoreglatori din sistemul nervos central, determinand o pierdere mai accentuata de caldura prin vasodilatatie cutanata. Efectul analgezic are, de asemenea, un mecanism central, fiind influentate durerile de intensitate medie. Nu are actiune antiinflamatoare si nu este antiagregant plachetar. Indicatii Tratamentul simptomatic al afectiunilor febrile si/sau dureroase. Doze si mod de administrare Paracetamol sugari: un supozitor de 125 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de greutatea corporala. Paracetamol copii: se administreaza la copii peste 3 ani un supozitor de 250 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de varsta. Contraindicatii Hipersensibilitate la paracetamol sau la fenacetina.... [continuare]

Intoxicatia cu paracetamol

Categoria: Articole

Generalitati Paracetamolul (acetaminofen) este unul din cele mai utilizate antipiretice (substante care combat febra) si antialgice (scad durerea) si se gaseste in compozitia a peste 100 de produse farmaceutice disponibile fara reteta medicala (apartin clasei de medicamente over the counter). Se utilizeaza in special pentru ameliorarea febrei si durerii, a cefaleei, dar si a altor dureri minore, dar suparatoare (si care nu au componenta inflamatorie), in stari gripale si raceli banale. In combinatie cu antiinflamtoarele nesteroidiene sau chiar cu opiodele se poate folosi cu succes in tratamentul unor dureri cronice severe (dorsalgii, lombalgii si chiar dureri neoplazice). Mecanismul exact de actiune al paracetamolului este deocamdata incomplet cunoscut. Se pare insa ca amelioreaza durerea ridicand de fapt pragul de aparitie a acesteia (deci stimulul dureros trebuie sa aiba o intensitate mult mai mare pentru a declansa o senzatie ce poate fi resimtita si constientizata ca... [continuare]

Hepatita virala cronica cu virus c - tratament, efecte adverse

Categoria: Comunitate

As dori sa aflu reactiile organismului in urma tratamentului cu interferon si ribavirina [continuare]

Aldolor, sirop

Categoria: Medicamente

Indicatii: Aldolor este indicat in cazul durerilor slabe sau moderate de: cap, migrene, neurologice, dureri dentare, dureri in traumatisme, arsuri. Febra in boli infectioase si inflamatorii. Contraindicatii: In cazul alcoolismului cronic; sensibilitate crescuta la paracetamol, persoanelor cu boli de ficat si/sau de rinichi, femeilor insarcinate. Administrare: Adulti si adolescenti (cu o greutate corporala de 60 kg): 500 mg de pana la 4 ori. Durata maxima de tratament: 5-7 zile. Doza maxima: 1 simpla=1 g; zilnic= 4 g. Doza simpla administrata oral pentru copiii: - de 6-12 ani: 250-500 mg - de 1-5 ani: 120-250 mg - de la 3 luni la 1 an: 60-120 mg - peste 3 luni: 10 mg/kg. Doza multipla de 4 se va administra in intervale orale, dar nu mai putin de 4 ore. Durata maxima de tratament este de 3 zile. Doza maxima: 4 doze simple pe zi. Actiune: Este un produs analgesic-antiseptic. Are actiune analgesica, antipiretica si slab anti-inflamatorie. Mecanismul de... [continuare]

Busilvex

Categoria: Medicamente

Compozitie Busilvex este un concentrat pentru solutie perfuzabila (perfuzie in vena). Acesta contine substanta activa busulfan. Actiune terapeutica Busilvex este administrat la adulti si copii ca tratament pregatitor inainte de transplantul de celule precursoare hematopoietice (celulele din care se formeaza celulele din sange). Acest tip de transplant este folosit la pacientii la care este necesara inlocuirea celulelor formatoare de celule sanguine, deoarece celulele lor sufera de boli ale sangelui (cum ar fi un tip rar de anemie) sau cancer al sangelui. tratamentul cu Busilvex este urmat de un tratament cu alt medicament (ciclofosfamida la adulti si ciclofosfamida sau melphalan la copii). Medicamentul se poate elibera numai pe baza de reteta Indicatii Substanta activa din Busilvex, busulfan, apartine unui grup de medicamente denumit „agenti de alchilare”. Aceste substante sunt „citotoxice”. Aceasta inseamna ca omoara celule, in special celulele care se dezvolta rapid,... [continuare]

Coldrex junior, sirop

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare si compozitie Sirop; 5 ml contin: paracetamol 125 mg, guaifenezina 50 mg si clorhidrat de fenilefrina 2,5 mg; ct. x 1 fl. x 160 ml Indicatii raceala comuna, gripa, stari febrile, insotite de tuse. Dozare si mod de administrare Copii 6-12 ani: 10 ml la 4 ore, max. 40 ml/zi; copii peste 12 ani: 20 ml la 4 ore, max. 80 ml/zi. Contraindicatii Hipersensibilitate. afectiuni hepatice si renale. epilepsie. hipertiroidism, diabet, boli cardiace. Administrarea la pacienti sub tratament cu antidepresive triciclice, beta-blocante, IMAO (inclusiv cei care au facut tratament cu IMAO in ultimele 2 sapt.). Atentionari Nu se asociaza cu alte medicamente folosite pentru raceala sau ca decongestive si cu alte produse care contin paracetamol. Reactii adverse Eruptii cutanate alergice, afectiuni sanguine, cresterea TA, cefalee, ameteli, palpitatii, insomnie. [continuare]

Coldrex junior hotrem, pulbere pentru suspensie orala

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare Pulbere pentru suspensie orala; 3 g pulb (1 plic) contin: paracetamol 300 mg, ac. ascorbic 20 mg si clorhidrat de fenilefrina 5 mg; ct. x 5 sau 10 plicuri Indicatii Raceala comuna, gripa, stari febrile, inclusiv cefalee, guturai, dureri in gat, sinuzita, mialgii. Dozare si mod de administrare Copii 6-12 ani: 1 plic la 4 ore, max. 6 plicuri/zi. Contraindicatii Hipersensibilitate. IH sau IR grava, HTA, hipertiroidism, diabet, boli cardiace. Administrarea la pacienti sub tratament cu antidepresive triciclice, beta-blocante, IMAO (inclusiv cei care au facut tratament cu IMAO in ultimele 2 sapt.). Atentionari Nu se asociaza cu alte medicamente folosite pentru raceala sau ca decongestive si cu alte produse care contin paracetamol. Reactii adverse Eruptii cutanate alergice, dureri gastrice sau disconfort abdominal, cresterea TA, cu cefalee, ameteli, palpitatii, insomnie. [continuare]

Calmantele indicate in functie de tipul durerii

Categoria: Articole

Generalitati Analgezicele sunt medicamentele administrate pentru calmarea durerilor. Aceste medicamente pot fi achizitionate de la farmacie si sunt eliberate fara prescriptie medicala. Chiar daca sunt usor de procurat, din cauza reactiilor adverse multiple si frecvente, nu trebuie sa faceti abuz. Cele mai utilizate analgezice sunt antiinflamatoarele nesteroidiene (AINS) si cele care contin acetaminofen (cum ar fi paracetamolul). In categoria antiinflamatoarelor nesteroidiene se incadreaza: aspirina, diclofenacul, ibuprofenul, piroxicamul etc. Medicamentele se vor administra in functie de tipul si locul durerii. Cu toate acestea, raspunsul fiecarei persoane la un calmant poate fi diferit; in cazul unora durerea poate fi ameliorata, iar in cazul altora aceasta va persista. AINS si acetaminofenul reduc durerea si disconfortul cauzat de: - durere de cap; - dureri musculare; - artrita; - dureri menstruale; - dureri de dinti; - dureri de urechi; - febra; - raceala; [continuare]

Homeopatie versus medicina alopata

Categoria: Articole

Generalitati Termenul de homeopatie defineste o metoda terapeutica medicala stiintifica, ce se bazeaza pe niste principii si pe niste legi ale vindecarii foarte clar definite. Homeopatia nu reprezinta o concurenta pentru medicina alopata si nu trebuie sa o comparam cu medicina alopata. Trebuie sa avem in vedere ca tratamentul homeopatic este strict individualizat si tine cont de aspectele particulare ale omului. In homeopatie nu exista boli, ci doar bolnavi. Valoarea stiintifica a homeopatiei reiese din faptul ca se bazeaza si respecta o serie de principii si legi clare, bine definite, si care au fost verificate in timp, fiind aceleasi de peste 200 de ani. Acesta este un mare avantaj, daca luam in considerare ca in ultimii 10 ani unele medicamente alopate si-au schimbat indicatiile, iar altele chiar au fost scoase de pe piata. Asa ceva nu s-a intamplat in domeniul homeopatiei. Materia medicala homeopata cuprinde peste 2000 de remedii verificate prin experimentare numai pe... [continuare]

Sanador, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Comprimate 500 mg; cutie x 2 blist. x 6 cpr. Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Doze si administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Atentionari: Alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala. insuficienta renala grava (numai in trat. de lunga durata cu doze mari). monitorizarea functiilor hepatice in cazul trat. de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente. Asocierea cu ains. Reactii adverse: Rar reactii alergice (rash cutanat, parestezii sau prurit),... [continuare]

Caffetin, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare Comprimate cu 250 mg paracetamol, 210 mg propifenazona, 50 mg cofeina, 10 mg fosfat de codeina sesquihidrat; ct. x 1 folie x 10 comprimate Indicatii Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate slaba si moderata: cefalee, migrena, dureri dentare, dureri menstruale, dureri postoperatorii si posttraumatice, mialgii, artralgii. Dozare si mod de administrare Adulti: 1-2 comprimate la nevoie, maxim 6 Comprimate/zi; copii peste 12 ani: 1-3 comprimate/zi. Contraindicatii Hipersensibilitate; IH, IR severa; hepatita virala, insuficienta respiratorie, deficit congenital de G-6-PD, agranulocitoza; alcoolism; sarcina si alaptare, soferi. Atentionari Prudenta la pacientii astmatici sau la cei cu rinita sau urticarie. A nu se consuma alcool pe parcursul tratamentului. La aparitia febrei, durerilor faringiene, ulceratiilor si abceselor la nivelul cavitatii bucale se intrerupe tratamentul si se consulta medicul (risc de neutropenie si agranulocitoza... [continuare]

Algopirin, comprimate filmate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare Comprimate filmate cu 125 mg acid acetilsalicilic, 75 mg paracetamol, 15 mg cafeina anhidra, 2 mg maleat de clorfeniramin; ct. x 1, 2 sau 200 blist. x 10 comprimate Indicatii Tratamentul simptomatic in dureri de intensitate medie cu diferite localizari (cefalee, migrene, mialgii, artralgii, dureri dentare sau din sfera ORL, dismenoree), in stari febrile, congestie nazala. Dozare si mod de administrare Se administreaza Un comprimat la nevoie, max. 4 comprimate pe zi. Contraindicatii Hipersensibilitate; copii sub 12 ani cu febra produsa de afectiuni virale; insuficienta hepatocelulara; IR severa; ulcer gastro-duodenal activ, hemoragie digestiva, boli hemoragice si alte boli cu risc hemoragic; deficit de G-6-PDH, adenom de prostata, glaucom cu unghi inchis, stenoza pilorica, ileus paralitic, miastenie; sarcina si alaptare. Atentionari Astm bronsic si alte afectiuni alergice respiratorii, hipersensibilitate la analgezice antiinflamatorii. In caz de... [continuare]

Eferalgan pediatric, solutie interna

Categoria: Medicamente

Compozitie Paracetamol 3,000 g, parahidroxibenzoat de metil sodic 0,070 g, parahidroxibenzoat de propilsodic 0,030 g, acid sorbic 0,135 g. Excipienti: Polietilenglicol 6 000, solutie zaharoza, zaharina sodica, aromatizant caramel vanilie, apa purificata q.s.p 100 ml. Actiune terapeutica Analgezice periferice (indeparteaza durerea), antipiretice (scad temperatura). Indicatii Tratamentul simptomatic al durerii si starilor febrile: Stari febrile - boli contagioase ale copilului, stari eruptive cu febra, afectiuni ORL. hipertermia consecutiva vaccinarii: Durere de origine diversa. Mod de administrare Dozarea este dependenta de greutatea corporala: 20 - 30 mg /kg corp pe 24 ore, divizat in 3 - 4 prize. Sugari cu varsta sub 1 an: o lingurita masura, de 3 - 4 ori pe zi. Copii cu varsta de 1 - 3 ani: 2 lingurite masura, de 3 - 4 ori pe zi. Copii cu varsta peste 3 ani: 3 lingurite masura, de 3 - 4 ori pe zi. Instructiuni pentru utilizare si calea de administrare... [continuare]

Bioflu, capsule

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare si compozitie Capsule moi cu 250 mg paracetamol, 30 mg clorhidrat de pseudoefedrina si 10 mg dextrometorfan; ct. x 2 blist. x 8 cps. (OTC) Indicatii Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate afectiunilor tractului respirator. Dozare si mod de administrare Adulti si adolescenti peste 12 ani: 1-2 capsule moi de 4 ori pe zi. Contraindicatii Hipersensibilitate, HTA severa sau necontrolata prin tratament, boala coronariana grava sau tulburari de ritm cardiac; antecedente de AVC; tusea din astmul bronsic; insuficienta respiratorie; insuficienta hepatocelulara; IR severa; diabet zaharat; hipertiroidie; glaucom cu unghi inchis; epilepsie, convulsii in antecedente; sarcina si alaptare; deficit de G-6-PDH; asociere cu IMAO; copii sub 12 ani. Atentionari Prudenta la pacientii cu HTA usoara sau moderata, afectiuni cardiace, tensiune intraoculara crescuta, hipertrofie de prostata, obstructie piloroduodenala, IR usoara sau... [continuare]

Perfalgan, solutie perfuzabila

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Solutie perfuzabila 10 mg/ml; cutie x 12 flacon x 50 sau 100 ml Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Doze si administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Atentionari: Alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala. insuficienta renala grava (numai in trat. de lunga durata cu doze mari). monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente. Asocierea cu ains. Reactii adverse: Rar reactii alergice (rash cutanat, parestezii... [continuare]

Eferalgan, comprimate efervescente

Categoria: Medicamente

Compozitie Comprimate efervescente a 3 g continand: paracetamol 0,330 g, acid ascorbic 0,200 g, excipienti q.s.p Actiune terapeutica Eferalgan are actiune antalgica si antipiretica, permitand combaterea rapida a durerilor si a febrei. Indicatii Eferalgan este indicat adultilor si copiilor peste 7 ani in tratamentul simptomatic al afectiunilor dureroase si febrile. Mod de administrare Se pune comprimatul intr-un pahar cu apa. Dizolvarea totala se obtine imediat. Adulti , incepand de la 15 ani : 1-2 comprimate o data sau de 3 ori pe zi; Copii intre 7-13 ani: 1/2-1 comprimat, o data sau de 3 ori pe zi; Copii intre 13-15 ani: 1-1 1/2 comprimat o data sau de 3 ori pe zi. Dozele trebuie spatiate la un interval de 4 ore. Contraindicatii Hipersensibilitate la paracetamol; insuficienta hepato-celulara; litiaza renala, atunci cand doza zilnica de vitamina C depaseste 1 g (mai mult de 5 comprimate/zi). Precautii Sa nu se depaseasca doza indicata, iar in caz de... [continuare]

Wellferon, flacon injectabil

Categoria: Medicamente

Compozitie Fiecare fiola contine 3, 5 sau 10 Mega Unitati de interferon limfoblastoid uman Wellcome, in 1 ml de solutie salina tampon, izotona, clara, incolora, de trisglicina. Ca stabilizator este inclusa o solutie de albumina (Ph. Eur.) In concentratie de 1,5 mg/ml. 1 Mega Unitate (MU) = 1 x10 Unitati Internationale (UI) de interferon limfoblastoid, cu referire la preparatul oms Ga 23-901-532. Indicatii Wellferon este indicat pentru tratamentul leucemiilor cu celule paroase. Wellferon este indicat pentru tratamentul hepatitelor B cronice. Wellferon este indicat pentru tratamentul pacientilor cu hepatita cronica c (NonA NonB). Eficacitatea sa a fost stabilita pe baza normalizarii valorilor aminotransferazelor serice, clearanceului arn-ului seric al virusului hepatic C si imbunatatirea histologiei hepatice. Un efect benefic al tratamentului a fost, de asemenea, demonstrat in hepatita cronica c (NonA NonB) la pacienti cu ciroza hepatica compensata. Wellferon este, de... [continuare]

Adol, sirop

Categoria: Medicamente

Compozitie 5 ml sirop contin paracetamol 120 mg. Proprietati farmacodinamice Efectul analgezic si antipiretic este maxim la 1-3 ore si dureaza 3-4 ore de la administrare. Actiunea analgezica se bazeaza pe inhibarea sintezei prostaglandinelor la nivelul sistemului nervos central si in mai mica masura la nivel periferic. Ca antipiretic actioneaza probabil prin inhibarea formarii prostaglandinelor la nivelul centrului termoreglator din hipotalamus. Actiunea antiinflamatoare este foarte redusa, probabil datorita lipsei afinitatii pentru ciclooxigenaza din periferie. Proprietati farmacocinetice Paracetamolul se absoarbe rapid si aproape complet din tubul digestiv. Absorbtia poate fi redusa de asocierea cu alimente bogate in carbohidrati si favorizata de ingestia unei cantitati suficiente de lichid. Se leaga de proteinele plasmatice in proportie de aproximativ 25%. Substanta se distribuie larg in organism, trece prin placenta, se excreta in laptele matern. [continuare]

Lemon coldrex, pulbere

Categoria: Medicamente

Compozitie Fiecare plic contine paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg, acid ascorbic 60 mg . Actiune terapeutica Pulberile de coldrex hotrem Lemon contin paracetamol-analgezic si antipiretic, clorhidrat de fenilefrina- decongestionant nazal (desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor) si acid ascorbic-ingredient obisnuit al produselor folosite in gripe si raceli, care ajuta la inlocuirea eventualelor pierderi de vitamina C in primele stadii ale gripei si racelilor. Indicatii Plicurile coldrex hotrem Lemon produc ameliorarea simptomelor din gripe, guturaiuri si raceli. Aceste simptome includ: dureri de cap, frisoane, nevralgii si dureri difuze, nas congestionat si infundat, durerile de sinusuri si durerile de gat. Contraindicatii A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. A nu se administra Coldrex HotRem Lemon daca sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C; in cazul unor... [continuare]

Pagina 1 din 6 (176 rezultate)